Φροντίδα Παρελαβα το μικρο μου cockatiel, οι πρωτες μου ερωτησεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NICK0
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NICK0

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Μοσχάτο
επιτελους σημερα μετα απο τρεις εβδομαδες αναμονης παρελαβα το μικρο μου cockatiel . Εναι περιπου επτα εβδομαδων. Ειναι λιγο νευρικο και επιφυλακτικο απεναντι μας.λοιπον οι πρωτες μου ερωτησεις. Πως στελνουμε φωτο; Ποτε μπορουμε να ξερουμε τι φυλο ειναι; Ποια η δικια μου αντιμετοπισει για να κερδισω την εμπιστοσυνη του; Α ξεχασα εχει κανει ταξιδη 6 ωρες με το κτελ και φαινετε να ειναι λιγο ταλεπορημενος.
 
επιτελους σημερα μετα απο τρεις εβδομαδες αναμονης παρελαβα το μικρο μου cockatiel . Εναι περιπου επτα εβδομαδων. Ειναι λιγο νευρικο και επιφυλακτικο απεναντι μας.λοιπον οι πρωτες μου ερωτησεις. Πως στελνουμε φωτο; Ποτε μπορουμε να ξερουμε τι φυλο ειναι; Ποια η δικια μου αντιμετοπισει για να κερδισω την εμπιστοσυνη του; Α ξεχασα εχει κανει ταξιδη 6 ωρες με το κτελ και φαινετε να ειναι λιγο ταλεπορημενος.

Καταρχήν να σου ζήσει. Για τις φωτογραφίες μπορείς να κοιτάξεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-μπορώ-να-βάλω-εικόνες.13901/

Είναι λογικό το πουλί να είναι επιφυλακτικό απεναντί σας, λόγο του ότι ήρθε σε νέο περιβάλλον και νέα πρόσωπα. Μιας και έχει ταλαιπωρηθεί απο το μεγάλο ταξίδι του, καλό θα είναι να τον αφήσετε να ηρεμήσει, χωρίς να τον βγάζεται έξω απο το κλουβί, να το περιεργάζεστε κτλ. Δώστε χρόνο στο πουλί να συνηθίσει τ νέο περιβάλλον και όλα θα πάνε καλά.
 
δεν τον σκαλιζουμε απλως τον παρατιρουμε.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 503.webp
    Εικόνα 503.webp
    57,2 KB · Προβολές: 131
Πολυ ομορφο ειναι το μικρο να το χαιρεστε και καλοριζικο! Πως το ονομασατε;
 
ακομα το ψαχνουμε το ονομα και δεν ξερουμε το φυλο του για να του δωσουμε το καταληλο.:)
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 504.webp
    Εικόνα 504.webp
    59,1 KB · Προβολές: 100
Πολύ όμορφο, μπράβο, καλορίζικο! Πολύ περιποιημένο, ανάμεσα στα παιχνίδια του! Μπορείς να δώσεις όνομα να πηγαίνει και στα δύο φύλα, (κι'εμείς έτσι έχουμε κάνει)! Περιμένουμε νέα σας!
 
Noμιζω πως προκειται για ενα pearl-pied cockatiel. :)

Ειναι αρκετα δυσκολο να καταλαβεις το φυλο απο αυτη τη μεταλλαξη. Αν και ειναι πολυ μικρο αν επρεπε να διαλεξω θα ελεγα αρσενικο χωρις να σημαινει οτι σιγουρα ειναι ετσι.
 
αχ... Καλοριζικο τελειο ειναι να σου ζησει.. Κ το δικο μου το μικρουλι το πηρα περιπου 1.5 μηνων την πρωτη μερα, μιση μαλλον ηταν ευτσι.. Αλλα απο την δευτερη ειρθε σε μενα.. Κ δεν εχει ξεκολησει απο τοτε απο πανω μου... Θα σε τρελανει! Ειναι τελεια! 😛
 
ευχαριστω θα σας ενημερωνω για την εξεληξη του. Οσο για το ονομα του ακουω προτασεις.:D
 
να σου ζησει... Ειναι τελειο... Εγω δεν ξερω να σου πω τι φυλο ειναι γτ ειμαι κ εγω φρεσκια μαμα... Οπως και να εχει ειναι τ ε λ ε ι ο...
καλως ηρθατε στο φορουμ
 
ακομα μια φωτογραφια απο τον μικρουλη.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 502.webp
    Εικόνα 502.webp
    54,3 KB · Προβολές: 82
τι εγηνε nιcko εξοικηωθηκε λιγο σημερα μαζι σου; Ερχεται στο χερι σου;
 
ειναι ακομα φοβισμενος εκανα κανα δυο προσπαθειες να τον παρω στα χερια μου αλα τραβιοτανε προς τα πισω χωρις να κανει καποια κινηση να με δαγκωσει.
 
καντουτο συνχα... Εγο απ την δευτερη μερα... Με το που εβζα μπροστα του το δαχτυλο μου... Κ ακουμπουσα ελαφρως την κυλιτσα του ανεβενε αμεσως... Που δεν ειχε μαθει κ σε χερια.. Καντου το συνεχεια
 
Το ονομασαμε τελικα roky ασχετος το φυλο του που δεν ξερουμε ακομα αν ειναι θυλικο η αρσενικο. Εχουμε κανει καποια μικρα βηματα αφου βγαζοντας τον απο το κλουβι αυτος πεταει και ερχετε πανω μου και καθετε. Βγαζει καποιες φωνουλες αλα φαινετε να μας συνηθιζει οσο περναει ο καιρος.
 
Back
Top