Διατροφή Παρουσιαση διατροφης του budgie και ιδεες για να τρωει καλυτερα

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλημερα!
Ειχατε καιρο να ακουσετε νεα μας για αυτο λοιπον αφου εκανε τοσα ταξιδια και βρηκαμε τι φυλο ειναι πρεπει να δωσουμε βαση στην καλη διατροφή. Μέχρι τώρα τρώει μόνο αυτά τα τρία πράγμματα που είμαι σιγουρη πως δεν είναι αρκετα για την διατροφη του αλλα μπορει και να μην κανει να τα τρωει πολυ (την μπαρα και το κλαδακι κεχριου). Παλια του γεμιζα πολυ το μπολ με τα σπορια τωρα όμως του βαζω 2 κουταλιες του γλυκου για 1-2 μέρες. Σήμερα το πρωι του πήρα τα σπόρια πριν προλάβει να φαει και αφου μετα έκανε την βόλτα του και μπήκε μεσα έκοψα ένα κομματι μηλο μπας και φαει, αλλά τιποτα δυο δαγκωματιες με το ζόρι όπως πάντα. Λαχανικα (μαρουλι λαχανο καροτο) ουτε καν πλησιασε να τα δει 2 φορες που του έβαλα.
Απορεία μου είναι μήπως να μαζέψω όλα αυτα που τρωει για μια μέρα και να βάλω φρουτα και λαχανικα για να δοκιμασει/αναγκαστεί να φαει;
Αυτες είναι οι ταιστρες που έχω χρησιμοποιω μονο αυτην με τα σπόρια και την μεσαια την μικρη για μηλο (η συριγκα που βλεπετε διπλα την χρησιμοποιησα να μετρησω ποσο είναι περιπου τα 4μλ καθώς τον βλέπω πολυ σπάνια να πίνει νερό η στάθμη στην ποτηστρα καθε μέρα μου φενεται ίδια υπολογιζω πως πίνει μια φορα την ημερα γυρω στα 0.3μλ και οποτε τον εχω δει να πίνει μετα σκουπιζει την μυτη του στο ξυλο) Και είναι καλο να γεμισω μηπως με νερο την άλλη μεγαλη ταιστρα για να κανει μπανιο; τωρα ή μετα οταν φτιαχτει ο καιρος;

Ξεχασα να αναφερω πως το κλαδακι στις αρχες το ετρωγε πολυ και λίγο σπορια και γι αυτο τωρα στις διακοπες (2 βδομαδες) δεν του έβαλα καθόλου και την μπαρα, απο τοτε που έφαγε μια σε μια μερα την χρισημοποιω μονο για παιχνιδι εκπαιδευση και τρωει λιγο καθε μερα.
 

Συνημμένα

  • 12498599_10208598466464038_810992594_n.webp
    12498599_10208598466464038_810992594_n.webp
    11 KB · Προβολές: 58
  • ξκλλκξλ.webp
    ξκλλκξλ.webp
    73,3 KB · Προβολές: 55
2 κουταλιές του γλυκού είναι λίγο νομίζω για 2 ημέρες, κινδυνεύει να πεινάσει αν αποφασίσει να φάει παραπάνω κάποια φορά. Τα μπάτζι γενικά πίνουν ελάχιστο νερό, μην σε ανησυχεί.
 
Διάβασε το άρθρο για την διατροφή των παπαγάλων, εν πολλοίς ισχύει και για τα μικρά
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
δώσε ποικιλία και ας διστάζει, κάποια στιγμή θα δοκιμάζει από όλα.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Ανέστη.
Η μπάρα τι είναι; Το κεχρί ή κάτι άλλο;
Τι φύλο είναι τελικά; Δεν μας είπες :)
 
Η μπαρα είναι vitapol Smakers snack. Ναι το διαβασα το αρθρο κ. Α μόνο αυγό δεν του έχω δωσει ακόμα
Α να σας ξανα συστησω απο δω ο μικρος μου Michael (Scofield)
 
Μπορείς να δοκιμάσεις
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους
Με λίγα λόγια.. Ένας αρκετά στεγνός πουρές βραστών λαχανικών, ανακατεμένος με αλεύρι ολικής ή περισσότερα άλευρα.
Το δίνεις ωμό (ή βρασμένο ως ζυμαρικό).

Οι δικοί μου ξετρελαίνονται


 
Άστο νηστικό.. Και να του βάλεις αυτά που δεν τρώει... Και μην αγχώνεσαι η πείνα θα βρει τον δρόμο της
 
Άστο νηστικό.. Και να του βάλεις αυτά που δεν τρώει... Και μην αγχώνεσαι η πείνα θα βρει τον δρόμο της
Χα χα, όχι αυτό δεν το κάνουμε ποτέ. Να αφήσουμε λίγη τροφή από βραδύς και να του βάλουμε νωρίς το πρωί πρώτα αυτά που δεν τρώει, γίνεται. Όχι εντελώς νηστικό όμως :)
 
Χα χα, όχι αυτό δεν το κάνουμε ποτέ. Να αφήσουμε λίγη τροφή από βραδύς και να του βάλουμε νωρίς το πρωί πρώτα αυτά που δεν τρώει, γίνεται. Όχι εντελώς νηστικό όμως :)
Δοκιμασμένο με μαρούλι και πετυχε οπότε λογο πειρας άς το κανει
 
Δοκιμασμένο με μαρούλι και πετυχε οπότε λογο πειρας άς το κανει
Τότε πρέπει να εξηγήσεις Δημήτρη μου τι εννοείς "άστο νηστικό". Πόσες ώρες, για πόσες επαναλήψεις κτλ. Γιατί μια τέτοια τακτική εγκυμονεί κινδύνους για έναν τόσο ευαίσθητο οργανισμό. Δύο μέρες νηστικό ένα πουλάκι πεθαίνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τότε πρέπει να εξηγήσεις Δημήτρη μου τι εννοείς "άστο νηστικό". Πόσες ώρες, για πόσες επαναλήψεις κτλ. Γιατί μια τέτοια τακτική εγκυμονεί κινδύνους για έναν τόσο ευαίσθητο οργανισμό. Δύο μέρες νηστικό ένα πουλάκι πεθαίνει.
Μαράκι μου από το πρωί μέχρι το μεσημέρι εννοώ... Ξερεις οτι τα μπαντζεριγκαρ έχουν κορδέλα στην κοιλιά και δεν αντέχουν νηστικα
 
Ερωτευτηκε το μαρουλι! το πρωι τον αφησα να φαει πολυ λιγο και το μαζεψα το μπολακι τωρα του εβαλα μαρουλι, το κομμενο σε μπολ δεν το εφαγε δοκιμασε λιγο και τελος, μετα ομως του εβαλα ολοκληρο φυλλο μεσα απο τα καγκελα και εδω και ενα 5λεπτο δεν εχει σταματησει
 
Ερωτευτηκε το μαρουλι! το πρωι τον αφησα να φαει πολυ λιγο και το μαζεψα το μπολακι τωρα του εβαλα μαρουλι, το κομμενο σε μπολ δεν το εφαγε δοκιμασε λιγο και τελος, μετα ομως του εβαλα ολοκληρο φυλλο μεσα απο τα καγκελα και εδω και ενα 5λεπτο δεν εχει σταματησει
Εχουν μια ταση να πηγαινουν οπου εχει πολλα 😉

Και γω δοκιμασα στον δικο μου, του εβαλα ενα μεγαλο μπωλ οπου τρωμε πρωινο με λαχανικα και εχει βγαλει αντισκηνα εκει πανω.
 
Back
Top