Αναπαραγωγή Πατέρας ζεμπράκι κρατά τη μάνα έξω από τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vassiliky
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vassiliky

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2015
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
Γεια, σας έχω δυο ζεμπράκια που προσφατα εγιναν γονεις. Στην αρχη εκολαφθηκαν τρια αυγα, αλλα το ενα πουλακι βρεθθηκε νεκρο στον πατο του κλουβιου. Εχω παρει αρκετα μετρα για την αναπτηξη των νεοσσων, δηλαδη εχω αγορασει σουποκοκκαλα, βιταμινες και φροντσα η φωλια να εχει μηδεν κκινδυνο πτωσης. Ωστοσιι σημερα παρατηρησα οτι το αρσενικο διατηρει το θυληκο εξω απο τη φωλια και ταιζει τα μικρα μονος του. Τα μικρα απο την αλλη δειχνουν υγειοι επειδη κουνιουνται και βγαζουν μικρες φωνουλες. Ελπιζω να μην εχουν τη μοιρα του αδεφου τους.

Τι αλλο πρεπει να τους προσφερω και γιατι τσακωνονται τα μεγαλα;
Πως βρεθηκε ο νεοσσος στον πατο του κλουβιου;
Οι νεοοσοι δειχνουν συμπτωματα ασθενιας;
 
Ναι τον εχω δει να τρωει να μασαει και να το δινει στους νεοσους. Εξαλου χωρις τροφη δεν αντεχουν για πανω απο μια μερα και τα πουλια ειναι δυο, τριων ημερων
 
Για τυχόν μαλώματα μεταξύ των γονιών δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτή τη φάση. Προφανώς ο πατέρας είναι υπερπροστατευτικός, στρεσαρισμένος ή άπειρος.
Ο νεκρός νεοσσός είναι ίσως αποτέλεσμα των παραπάνω αλλά ίσως απλά τον πέταξαν οι γονείς του αφού πέθανε.
Αυτό που προέχει είναι να αναπτυχθούν σωστά τα μικρά. Συνέχισε να προμηθεύεις ο κλουβί με τα απαραίτητα και να ενοχλείς στο ελάχιστο. Το στρες έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα στην αναπαραγωγή, προσπάθησε να μην το μεταφέρεις στα πουλιά.
Πλούσιο μείγμα για εξωτικά,
Φρέσκο νερό κάθε μέρα.
Πηγές ασβεστίου (όστρακα, τσόφλια αυγών, σουπιοκκόκαλο),
Πρωτεΐνες (αυγά αυγοτροφή),
Φρούτα λαχανικά (αργότερα).
 
καλή συνέχεια να έχεις στην προσπαθειά σου
 
Ευχαριστω, για τις συμμβουλες, αν και εχω ηδη προμηθευσει το κλουβι με μαρουλι βιταμινες σουπιοκκκαλα και τσοφλια αυγων.
Να σας ενημερωσω οτι μαλιστα οι νεοσσοι ειναι πολυ ενεργητικοι καιτρωνεμε μεγαλη ορεξη. Πιστευω οτι ειναι ενα αρσενικο και ενα θυληκο.:)
 
... Εχω παρει αρκετα μετρα για την αναπτηξη των νεοσσων, δηλαδη εχω αγορασει σουποκοκκαλα, βιταμινες και φροντσα η φωλια να εχει μηδεν κκινδυνο πτωσης...

Τι βιταμίνες είναι αυτές; Για φωλιά τι έβαλες;
 
Ευχαριστω, για τις συμμβουλες, αν και εχω ηδη προμηθευσει το κλουβι με μαρουλι βιταμινες σουπιοκκκαλα και τσοφλια αυγων.
Να σας ενημερωσω οτι μαλιστα οι νεοσσοι ειναι πολυ ενεργητικοι καιτρωνεμε μεγαλη ορεξη. Πιστευω οτι ειναι ενα αρσενικο και ενα θυληκο.:)
Νομίζω ότι το μαρούλι δεν έπρεπε να το βάλεις στη διατροφή των νεοσσών σου αφού είναι δύο και τριών ημερών. Αρκετά αργότερα αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι τους προσφέρει και πολλά πράγματα. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκο; Τριών ημερών νεοσσοι και διακρίνεις το φύλο τους;
 
H φωλια ειναι ημικικλυκη και ο μονος τροπος να βγει ενα πουλι απο εκει ειναι πετωντας.
Οι βιταμινες ειναι μαρκας beaphar.
O ενας νεοσσος εχει ροζ δερμα και ο αλλος γκρι. Για αυτο πιστευω πως εχουν διαφορετικο φυλο.
 
H φωλια ειναι ημικικλυκη και ο μονος τροπος να βγει ενα πουλι απο εκει ειναι πετωντας.
Οι βιταμινες ειναι μαρκας beaphar.
O ενας νεοσσος εχει ροζ δερμα και ο αλλος γκρι. Για αυτο πιστευω πως εχουν διαφορετικο φυλο.

Beaphar; Μάλλον αυγοτροφή εννοείς. Ο νεοσσός με ροζ δέρμα μάλλον είναι κάποια μετάλλαξη, ίσως άσπρος.
 
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Εχω ευχαριστα νεα. Τα πουλια μου συμφηλιωθηκαν και δεν μαλωνουν πια.

Εχω μια ακομα ερωτηση. Οι λαιμοι των νεοσσων μου ειναι φουσκωμενοι και εχουν κατι σαν φουσκαλες. Ειναι φυσιολογικο;
 
Ειναι το φαγητο που εχουν στον προλοβο τους απο το ταισμα των γονιων τους.
 
Προλοβος; Μαλλον πρεπει να το ψαξω λιγο!
Καποιοι το λενε και "γουλα" "γουσα" εχω ακουσει διαφορα... ειναι το σακουλι στο λαιμο που μαζευει την τροφη για να στο πω απλα.
 
Μετα απο δυο μηνες που δεν γραφω συνεχιζω...
Το ενα πουλακι απο τα δυο πεθανε
Το αλλο ειναι οντως ασπρο, το λεει απο πανω.
Ο πατερας το σκασε απο το κλουβι

Τωρα, το πουλακι το ασπρο ειναι αρσενικο ή θυληκο;
Εχει ανοιχτοχρομο ραμφος.

Η μαμα ξαναεκανε αυγα ΚΑΙ τα κλωσσαει!
Το αρσενικο το εσκασε πριν ενα μηνα, γινεται να εχουν ζευγαρωσει απο τοτε;
Σε περιπτωση που το πουλακι ειναι αρσενικο γινετε να ζευγαρωσε με την μανα του σε ηλικια δυο μηνων;
 
Back
Top