Αναπαραγωγή Πατέρας με γιο δεν τα βρίσκουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiou5454
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiou5454

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Είμαι σε φάση όπου έχω 2 μικρά καναρίνια περίπου ενός μήνα και τα έχω βάλει μαζί με τον πατέρα γτ η μανα κλωσαει στην δεύτερη γεννα. Έχω παρατηρήσει ότι το ένα μικρό συνέχεια μαλώνει με τον πατέρα. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Περνάω στην άλλη πλευρά τον πατέρα με την μάνα και τα αφήνω να τα ταιζει αν χρειάζεται μέσω της σιτας;
 
Εφόσον τα μικρά είναι περίπου ενός μήνα, όπως λες, ναι, καλό θα
28 ημερών. Τα έχω χωρίσει ήδη και το ένα το ταιζει από την σίτα. Με το άλλο που δεν είχε τόσο καλές σχέσεις τρέφεται από μόνο του σπίτι βλεπω
Πολύ ωραία. Δίνε λοιπόν μαλακές τροφές (και την κανονική φυσικά) και στον πατέρα για να ταΐζει και στα μικρά για τρέφονται χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Π.χ. κία, καμελίνα, νίζερ, αυγό, αυγοτροφή, περίλα, καναβούρι, λιναρόσπορο, και ήλεγχέ τα συχνά ώστε να ξέρεις ότι τουλάχιστον είναι ζωηρά, άρα και επαρκώς θρεμένα.
 
Το ένα που είναι και πιο μικρόσωμο δεν είναι τόσο ζωηρό. Αλλα είναι και αυτό που μαλωνει με τον πατέρα. Τινκανω σε αυτήν την περίπτωση; Μήπως υπάρξει κίνδυνος να το χάσω γι'αυτό ρωτάω
 
τινκανω σε αυτήν την περίπτωση; Μήπως υπάρξει κίνδυνος να το χάσω γι'αυτό ρωτάω
Αν ο πατέρας δεν το κυνηγά.. και δεν βλέπεις πάνω στο πουλάκι τραύματα.. Το κρατάς 2-3 μέρες ακόμη..
Αν υπάρχει κίνδυνος βάλε χώρισμα.. με τον πατέρα στην πλευρά της μητέρας και τα μικρά από την άλλη.
 
Αν κάποιο μικρό δε ζητάει επίμονα φαγητό... Δύσκολα θα ταϊστεί.
Σε μια φωλιά κάποια πουλιά πιέζουν περισσότερο, τρώνε παραπάνω, αναπτύσσονται γρηγορότερα και παλεύουν ακόμη πιο έντονα.. και κάποια άλλα κάνουν ακριβώς το αντίθετο...
Παρατηρώ ότι δεν ταιζει το πιο μικρόσωμο ο πατέρας
Αυτό λοιπόν.. έμεινε κάπως πίσω.
Αλλά αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτε...
Υπομονή να περάσουν οι μέρες.. και βλέπουμε.
 
Παίδες έχω βάλει τα δύο μικρά μόνα τους και συνέχεια μανουριαζουν, δεν έχω δει κάποιον τραυματισμό αλλά το ένα βγάζει κραυγές και τον διώχνει συνέχεια τον άλλον. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;
 
δύο μικρά μόνα τους και συνέχεια μανουριαζουν.
Είναι οι απαραίτητες μάχες επικράτησης.
Κάποιος θα είναι ο αρχηγός.. και κάποιος δεύτερος.
Δεν μπορεί να τις αποφύγει κανένας που έχει πουλιά σε συνύπαρξη.
δεν έχω δει κάποιον τραυματισμό
Λογικά δε θα δεις ποτέ.
Συνεπώς.. άστα να μαλώνουν. Είναι φυσιολογικό.
 
Το φαινόμενο πάντως είναι καθημερινό και δεν λέει να ησυχάσουν... Τα αφήνω όπως είναι;!
 
Το φαινόμενο πάντως είναι καθημερινό και δεν λέει να ησυχάσουν... Τα αφήνω όπως είναι;!
Αφού έχεις διαρκείς αψιμαχίες θα σου έλεγα ότι εφόσον το κάθε πουλάκι τρέφεται επαρκώς μόνο του, βάλε το σε κλούβα πτήσης για να κάνει και την άσκησή του, είναι και μεγάλες και ο συνωστισμός μειώνεται, ειδικά αν βάλεις και πολλές ταΐστρες. Κλούβα πτήσης θεώρησε ένα κλουβί μήκους περίπου στο μέτρο (ή μεγαλύτερο αν διαθέτεις)
 
Ααα κατάλαβα... Και ας είναι μαζί δεν πειράζει σωστά;
Κοίτα, συνήθως σε κλούβες πτήσης δεν βάζουμε ενήλικα αρσενικά, αλλά μπορούμε να βάλουμε τα μικρά. Συνήθως σταματούν ή μειώνονται δραστικά οι διενέξεις και στην τελική μετά από ένα τρίμηνο βλέπεις ποιο είναι το αρσενικό και το βάζεις σε ατομικό κλουβάκι. Κοίτα στο pet4u πουλάνε κάτι 90 εκατοστών αρκετά καλές. Φυσικά μπορείς να βρεις και αλλού. Α, είναι και κάτι πατηθράκια μικρά που τα κρεμάς από το "ταβάνι" του κλουβιού και έχουν δύο θέσεις μεταξύ τους χωρισμένες ώστε το ένα πουλί να μην βλέπει το άλλο και μαλώνουν. Ίσως και με τέτοιες προσθήκες σε κλούβα πτήσης να μειώσεις τις συρράξεις. Αλλά απέφυγε να βάλεις ενήλικα αρσενικά με μικρά εκεί μέσα στην πρώτη φάση τουλάχιστον.
 
Όχι μιλάμε μόνο για τα μικρά όχι ενήλικα. Εχω μια κλούβα τέτοια οπότε τα βάζω εκεί και βλέπουμε. Μια ερώτηση ακόμα. Ειναινπολυ πιθανόν τα δύο μικρά επειδή μαλώνουν συνεχώς να είναι Κάι τα δύο αρσενικά η δεν παίζει ρόλο;
 
τα δύο μικρά επειδή μαλώνουν συνεχώς να είναι Κάι τα δύο αρσενικά η δεν παίζει ρόλο;
Συνήθως τα αρσενικά μαλώνουν περισσότερο, αλλά έχω δει και θηλυκό να είναι ο πρώτος τσαμπουκάς, οπότε ναι, είναι μια εικασία που μπορεί και να μην στέκει απαραίτητα. Ένδειξη πάντως είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top