Φροντίδα Πατήθρα μπάνιου παραθύρου

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Αγόρασα αυτή τη πατήθρα στο Πάρη και του έγινε εφιάλτης😱. Την έχω ένα μήνα περίπου αλλά μόλις τη δει παθαίνει αμόκ. Την άφησα αρκετές μέρες κοντά στο κλουβί του και στο σταντ του αλλά τίποτα. Μετά είπα μήπως το χρώμα😛 τον φοβίζει οπότε την κάλυψα με χαρτί κουζίνας που δεν το φοβάται αλλά τίποτα δεν δούλεψε. Έβαλα κάποια αγαπημένα του παιχνίδια για παραλλαγή αλλά δεν κατάφερα να τον ξεγελάσω και δεν πλησίαζε. Τώρα την έχω στο ντουλάπι γιατί φρικάρει μόνο και με την θέα της. Μου κάνει εντύπωση επειδή είναι εύκολος στα καινούργια πράγματα και συνήθως δύο το πολύ τρεις μέρες κάνει να αποδεχτεί κάτι νέο. Να σημειώσω ότι βρίσκεται σε περίοδο αναπαραγωγής για πρώτη φορά, είναι λίγο νευρικός και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό τελικά.Αν έχετε κάποια ιδέα η παρόμοια εμπειρία θα ήθελα τη βοήθειά σας.😕
 

Συνημμένα

  • perch.webp
    perch.webp
    49,4 KB · Προβολές: 89
Κωνσταντινε, τι θα ελεγες αν αφηνες καπου (ξαπλωτη σ'ενα τραπεζι ας πουμε) την πατηθρα και αφηνες κοντα της τον Παρη, αφου ειχες βαλει πανω της τροφη, που του αρεσει και δεν εχει φαει για καιρο; 😕:D
 
γεια,
νομιζω οτι ειναι ο χαρακτηρας καθε παπαγαλου, ή οπως ειπες οτι ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης. (Αληθεια εχεις και αλλο conure; )Μπορει ομως να ειναι και ο ογκος η αιτια του προβληματος.
 
Κωνσταντινε, τι θα ελεγες αν αφηνες καπου (ξαπλωτη σ'ενα τραπεζι ας πουμε) την πατηθρα και αφηνες κοντα της τον Παρη, αφου ειχες βαλει πανω της τροφη, που του αρεσει και δεν εχει φαει για καιρο; 😕:D

Σίσσυ όπως βλέπεις και στη φωτογραφία σε ένα τραπέζι την είχα και λιχουδιές όπως λες αλλά δεν δούλεψε. Τώρα κάποια λιχουδιά που έχει καιρό να φάει δεν το σκέφτηκα, θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.
 
Εγω θα την 'εσπαγα' κι'ολας Κωνσταντινε, θα ηθελα να εξοικειωθει με το αντικειμενο, αλλα σε μικροτερα κομματια 😉
 
Κωνσταντίνε μιας και έχω την συγκεκριμένη πατήθρα εδώ και πολύ καιρό, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα πουλιά, πλην του μικρού (conure) που στην αρχή ήταν δiστακτικός. Δiστακτικός όμως ήταν γιατί η πατήθρα (η συγκεκριμένη) απευθύνεται σε μεγάλους παπαγάλους και όχι για μεσαίους, με αποτέλεσμα να την φοβάται για τον λόγο του ότι δεν μπορούσε να πατήσει σωστά. Προσπάθησε να κάνεις αυτό που αναφέρει η Σισσυ με το να την κάνεις 3 κομμάτια, αν και τότε δεν την συνιθίσει, άφησε την σε κάποιο σημείο σχετικά μακριά του και κάθε μέρα να την φέρνεις ελάχιστα πιο κοντά, μέχρι να φτάσεις στο σημείο να την φέρεις δίπλα του.
 
Ama tha valeis ena kathreftaki dipla sti patithra etsi oste na katreftisete o Paris mesa tou isos tha nomizi oti ena allo pouli kathete sti patithra kai tha erthi pio konta;!
 
Kι εγω εχω ζητησει να μου τη στειλουν και πιστευω πως ισως να εχουμε την ιδια αντιδραση. Να σου πω τον τροπο που καταφεραμε να μην φοβαται το boing του και την σχοινενια πατηθρα και ισως σε βοηθησει... Δεν ηθελε ουτε να τα βλεπει μπροστα του στην αρχη. Το να τα πλησιασει ηταν ονειρο για παρα πολυ καιρο ενω γενικα ειναι ευκολος στο να "πιασει" νεα πραγματα. Ο Φοιβος γενικα ψαχνει και "χωνει τη μυτη του" παντου ιδιως σε συρταρια στο γραφειο μου η σε ραφια που βρισκονται μεσα στο δωματιο που ειναι κι αυτος. Εκρυψα αυτα τα πραγματα κατω απο χαρτια η πισω απο βιβλια κοντα στα σημεια που πηγαινει και ψαχνει. Τυχαια τα ανακαλυψε ενα-ενα βρισκοντας μια ακρη τους στην αρχη. Αποτραβιοτανε μολις το εβλεπε και ανοιγε ουρα και φτερα και φωναζε σα να προειδοποιει για κατι. Σιγα σιγα χαλαρωσε και τα ακουμπησε με το ραμφος του. Τα τραβουσα αργα ολο και πιο εξω και στο τελος τα συνηθισε και δεν τα φοβαται πια και τα ακουμπαει. Βεβαια για να ανεβει πανω τους να καθισει ενω κρεμονται ουτε λογος ακομη...🙄:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Κωνσταντινε, έχετε είχε επιτυχία με το Παρίσι και το νέο αυτό κούρνια;
 
Back
Top