Φροντίδα Πατήθρες απο ξύλινα κλαδιά για Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tilathan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tilathan

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας. Μαζί με το καινούργιο κλουβί για τον Μάρκο (Cockatiel) πήρα και κάποια πλαστικά φτινιάρικα κλαδιά για να φέρνει τις βόλτες του. Το θέμα είναι ότι αφενός δεν ταιριάζουν πολύ καλά (ίσα ίσα κρατιούνται στα κάγκελα του κλουβιού) και αφετέρου το να τα βάλω στραβα νομίζω ότι είναι κάπως άκομψο.. Μπορεί και επικίνδυνο. Επιπλέον μάλλον είναι και αρκετά λεπτά για να κάθεται άνετα. Συνέχεια γλιστράει και πέφτει.

τέλος πάντων, θυμήθηκα τον προπάππου μου που έφτιαχνε απο ξύλο κλαδιά με δυο εγκοπούλες στην άκρη και τα έβαζε στα κλουβιά με τα πουλιά. Ενδείκνυται να κάνω κάτι τέτοιο; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απο κανα παράσιτο του ξύλου στο πουλί ή κάτι αντίστοιχο; Αν πούμε ότι φτιάχνω τελικά ξύλινα, ποια είναι η ιδανική διάμετρος για ένα πουλί του μεγέθους του cockatiel;


Σας ευχαριστώ...
 
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να βαλεις ξυλινα! Ισα ισα που ακονιζονται και τα νυχια του πουλιου με φυσικο τροπο! Αρκει βεβαια να μην εχουν κουτσουλιες πανω απο αλλα πουλια... Βρες τα καταλληλα και βαλτα σε καυτο νερο με ξυδι ξεπλυνετα καλα και μπορεις να τα βαλεις στο κλουβι του.. Οσο για τα αλλα αμα βλεπεις οτι ειναι λεπτα μην του τα βαζεις! Επισης να σου πω οτι τα πλαστικα δεν ειναι και τα καλυτερα... Μην βαζεις ποτε κλαδακια σε γωνιες οχι γιατι ειναι επικυνδινο αλλα γιατι το πουλι δεν μπορει να κατσει σωστα και η ουρα του τριβεται στα καγκελα..
 
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να βαλεις ξυλινα! Ισα ισα που ακονιζονται και τα νυχια του πουλιου με φυσικο τροπο! Αρκει βεβαια να μην εχουν κουτσουλιες πανω απο αλλα πουλια... Βρες τα καταλληλα και βαλτα σε καυτο νερο με ξυδι ξεπλυνετα καλα και μπορεις να τα βαλεις στο κλουβι του.. Οσο για τα αλλα αμα βλεπεις οτι ειναι λεπτα μην του τα βαζεις! Επισης να σου πω οτι τα πλαστικα δεν ειναι και τα καλυτερα... Μην βαζεις ποτε κλαδακια σε γωνιες οχι γιατι ειναι επικυνδινο αλλα γιατι το πουλι δεν μπορει να κατσει σωστα και η ουρα του τριβεται στα καγκελα..

άρα δηλαδή, κάτι θα ήξερε ο προπάππους..😛
 
Sto megalo pet tis Athinas to kentro poulane poli orea vidota kladia...kai pexnidia...pou einai katalila kai gia to Cockatiel...
Gia na exeis to kefali sou isixo pare tetia etima...kai den tha exeis parasita..

Kita tin fotografia... ena skouro kafe kladi se sxoma "Y" kai ena vidoto skini me 2 ksilina kafe komatia gia na ksinoun to ramfos...
Ta pira 4 mines prin, giro sta 14 eyro kai ta dyo...


sorry, tora kitaksa oti eise Saloniki... Kane mia paragelia...
 

Συνημμένα

  • DSC02748_resize.webp
    DSC02748_resize.webp
    22,8 KB · Προβολές: 146
  • DSC02738_resize.webp
    DSC02738_resize.webp
    46,3 KB · Προβολές: 229
  • DSC02749_resize.webp
    DSC02749_resize.webp
    23,2 KB · Προβολές: 148
Πωλινα εχω παρει κι εγω στο Φοιβο τετοιο κλαδι σε σχημα Υ απο πετ σοπ και το καταχαιρεται. Ασε που το ροκανιζει κιολας! :D

Συμφωνω με την προταση σου για οσους δεν ειναι σιγουροι. 😉
 
Back
Top