Φροντίδα Πατεντα για τις ταιστρες

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια οπως θυμαστε απο ενα ποστ μου, https://community.petbirds.gr/threads/Μου-έφυγε-ένα-από-τα-μικρά-καρδερινοκάναρα.23938/ μου εφυγε ενα καρδερινακι οταν αλλαξα το αυγο..
Μου εφυγε απο την πορτα.. Οι πορτες στις κλουβας ειναι λιγο μεγαλες, δηλαδη 2 χερια κανουν δουλεια μεσα και κλεινουν ακριβως την πορτα..
Επειδη εχω εσωτερικες ταιστρες.. Και τωρα για καποιο διαστημα θα τα προσεχουν οι δικου μου τα πουλια. Για να μην εχω καμια απωλεια παλι.. Τι μπορω να κανω ωστε να ειναι ευκολη και ασφαλης η αλλαγη των ταιστρων και του αυγου;
Ενας τροπος ειναι να φτιαξω αλλες πορτες πιο μικρες και να χωραει μονο το ενα χερι μεσα και να ειναι τσιμπα τσιμα ωστε να βγαινουν οι εσωτερικες ταιστρες..
Ενας αλλος τροπος που θελω να αποφυγω ειναι να κοψω την κλουβα στην ακρη και να φτιαξω πορτακια για ταιστρες.. Αλλα την λυπαμαι να την κοψω γιατι μου εφαγε πανω απο 2 ωρες ωστε να την ραψω με συρμα..
Καμια ιδεα;
 
Βασίλη χρειάζονται μερικές φωτογραφίες των σημείων που θέλεις να εφαρμόσεις την πατέντα αλλά και κάποια ολόκληρης της κλούβας για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.
 
Ναι Σταυρο, οριστε..
Αυτη ειναι η πορτα και απο την αλλη μερια ειναι το ιδιο.
rsz_120150404_140500.jpg

Οριστε και ολη η κλουβα..
rsz_120150404_140447.jpg


Σε μια αλλη κλουβα εχω κανει αυτην την πατεντα, αλλα σε αυτην λυπαμαι να την κανω γιατι ειναι μεγαλη η κλουβα και δεν φτιαχνονται καθημερινα αυτες..
rsz_20150608_170028.jpg
 
Ενας άλλος τρόπος είναι να παρεις λίγα μέτρα αθερινοδιχτο, να το κρεμάς σε όλη την κλούβα έως κάτω στο πάτωμα, να μπαίνεις μέσα και να αλλάζεις τροφές κλπ, ώστε αν φύγει κάποιο πουλάκι, να μπορείς να το πιάσεις. Λίγο παράξενη η ιδέα μου, αλλα ίσως πολυ απλή κι εύκολη, χωρίς να χρειαστείς να επεμβεις στην κλούβα.
 
Kάνε αυτό που έκανα εγώ και δεν έχω χάσει ποτέ πουλί από την κλούβα.. Από κλουβί ναι, από την κλούβα ποτέ.

View attachment 33912

*Αυτή είναι η εσωτερική πλευρά.

Δεν μου αρεσει τοσο η αλυσιδα..
και δεν θα δουλευει και σωστα, γιατι οταν θα βγαζω τις ταιστρες λογο της μικρης πορτας θα μαγκωνουν..
 
Βασίλη, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις... Εκτός κι αν σκεπάζεις το κλουβί με τούλι η στις αλλαγές έχεις το κλουβί εσωτερικά. Αλλά το βρίσκω δύσχρηστο.
 
Βασίλη, εάν την έφτιαχνες σήμερα, θα προτιμούσες μήπως να επιλέξεις προσόψεις του εμπορίου για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Θέλω να πω, θα το πρότεινες σε κάποιον που θα διάβαζε το θέμα σου και θα ήθελε να φτιάξει την κατασκευή σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Βασίλη, εάν την έφτιαχνες σήμερα, θα προτιμούσες μήπως να επιλέξεις προσόψεις του εμπορίου για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Θέλω να πω, θα το πρότεινες σε κάποιον που θα διάβαζε το θέμα σου και θα ήθελε να φτιάξει την κατασκευή σου;

Σταυρο δεν θα το πρωτεινα γιατι οικονομικα δεν συμφερει..
οι προσοψεις στοιχιζουν τα διπλα απο τα υλικα που θελει η κλουβα για να φτιαχτει.
Με μια γρηγορη ματια.. Δες εδω τιμες.. karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%8E%CE%BD

Βασίλη, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις... Εκτός κι αν σκεπάζεις το κλουβί με τούλι η στις αλλαγές έχεις το κλουβί εσωτερικά. Αλλά το βρίσκω δύσχρηστο.

Ναι, δεν βολευει και οτι λυση βρισκω πρεπει να κοψω σημεια της κλουβας..
Σκεφτηκα να φτιαξω συρταρωτη ταιστρα..
να κουμπωνει απ'εξω, κατασκευη με λαμαρινα.. Αλλα θελει και αυτο κοψιμο..
 
εγω θα εβγαζα το πλεγμα που χρησιμοποιο για πορτα και θα προσαρμοζα ενα στις ιδιες διαστασεις με τη διαφορα οτι θα ειχε ανοιγμα οσο μια ταιστρα και λιγο μεγαλητερη για να χωρανε τα χερια μου, με μικρη πορτουλα:)
 
εγω θα εβγαζα το πλεγμα που χρησιμοποιο για πορτα και θα προσαρμοζα ενα στις ιδιες διαστασεις με τη διαφορα οτι θα ειχε ανοιγμα οσο μια ταιστρα και λιγο μεγαλητερη για να χωρανε τα χερια μου, με μικρη πορτουλα:)

Κι εγω αυτο σκεφτηκα να κανω..
Θα μικρινω με ενα αλλο πλεγμα την πορτα ωστε να φτιαξω μια μικροτερη πορτα και θα δω πως θα δουλεψει..
Διαφορετικα.. Δεν ξερω. Σκεφτηκα να παρω και αυτοματη εσωτερικη ταιστρα του κιλου..
 
Γιατι δεν φτιαχνεις ενα μικροτερο πορτακι πανω στην ιδια την πορτα;
σε διαστασεις οσο αυτες στα κλουβια του εμποριου. Οστε ουτε τη μεγαλη πορτα να χασεις αλλα και τα πουλια να μην βρισκουν τριπες διαφιγης.
ποιο ασφαλης μαλων ειναι αυτη https://community.petbirds.gr/threads/Πορτάκι-σε-κουνελόσυρμα.4211/
αλλα δεν νομιζω να σε παιρνει να την κανεις στη σηκαικριμενη κατασκευη.
 
Γιατι δεν φτιαχνεις ενα μικροτερο πορτακι πανω στην ιδια την πορτα;
σε διαστασεις οσο αυτες στα κλουβια του εμποριου. Οστε ουτε τη μεγαλη πορτα να χασεις αλλα και τα πουλια να μην βρισκουν τριπες διαφιγης.

Γιατι εχω εχω κιαλλο συρμα καβατζα οποτε θα κανω κορνιζα στην πορτα με πιο μικρη πορτα!
 
δικια σου η επιλογη, για αυτο λεγονται και ιδιοκατασκευες👍

off-topic το συρμα ποσο παει το μετρο;
 
δικια σου η επιλογη, για αυτο λεγονται και ιδιοκατασκευες👍

off-topic το συρμα ποσο παει το μετρο;

Αναλογα το συρμα..
Το πιο χοντρο που πηρα κι εγω παει στα 5 ευρω..
αλλα αλλης κατηγοριας..
Δεν παθαινει τιποτα!
 
γαλβανισμενο προφανως;
τι διασταση εχουν τα κενα;
5€ το 1 μετρο x (ποσο) ή το τεραγωνικο;
Σορι για τις ερωτησεις αλλα εχω στα σχεδια μια κατασκευη και το ψαχνω.
 
Οπ.. μολις ειδα το ερωτημα σου.. συγνωμη για την καθυστερηση..
λοιπον.. Εννοειται γαλβανιζε με διασταση κενον 2χ1.. η τιμη ειναι αλλη για το 60αρι, 80αρι, 100αρι, 120αρι..
Σκεψου οτι αναλογα το μεγεθος στις διαστασαεις που εδωσα παραπανω παει επι μετρο..
 
Back
Top