Γενικά Πατρίτσιο, ένα χαρούμενο Gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το πήρα το περασμένο Σάββατο. Μπήκα σε ένα κατάστημα να αγοράσω ένα πολύ ωραίο ξύλινο κλουβί, αρκετά ευρύχωρο. Τον άκουσα να κελαηδαει και μου τραβηξε την προσοχή. Μου θύμισε αμέσως με το λοφίο του τους αγαπημένους μου Beatles και αυτό ήταν... Δεν εχει ακόμη συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον και το κελάηδημα του είναι κάπως διαστακτικο, αλλά έχω υπομονή. Είναι πάντως πολύ ζωηρός και το στυλ του πολύ διαφορετικό από τα απλά καναρίνια.
 
Τον άκουσα να κελαηδαει και μου τραβηξε την προσοχή
Η αλήθεια είναι ότι δεν το λες ακριβώς Gloster, αλλά εφόσον δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς αποκλειστικά με τη ράτσα, αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Περισσότερα για τα καναρίνια Gloster.
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν το λες ακριβώς Gloster, αλλά εφόσον δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς αποκλειστικά με τη ράτσα, αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Περισσότερα για τα καναρίνια Gloster.
Γιατί το λες αυτό; Τι άλλο είναι;
 
Ο σωματότυπός του (σχήμα, μέγεθος) δείχνει ότι δεν πρόκειται για καθαρόαιμο Gloster.

 
Ίσως να έχεις δίκιο, αλλά παρεμενει ένα υπέροχο καναρινάκι! Είναι πλέον τόσο πολλές οι ποικιλίες και οι μεταλλάξεις τους, που για μένα ελάχιστη σημασία έχουν. Το θέμα είναι ότι όταν τον βλέπω και τον ακούω, χαίρομαι και τον απολαμβάνω. Τα υπόλοιπα είναι για μένα λεπτομέρειες. Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρινίσεις. Είναι πάντοτε ευπρόσδεκτες από ειδικούς και έμπειρους,όπως εσύ.
 
Όμορφος πολύ ο νέος σου φίλος. Του έχεις δώσει όνομα;
Το όνομά του είναι Πατρίτσιο. Τα χρώματά του μου θύμισαν την Ιρλανδία, την οποία λατρεύω και ως γωνστόν ο Άγιος προστάτης της είναι ο Άγιος Πατρίκιος. Βέβαια, ήθελα το όνομά του να παραπέμπει και στους μεγάλους ιταλούς τενόρους, οπότε το ιρλανδικό Πάτρικ ή το εξελληνισμένο Πατρίκιος έγινε τελικά... Πατρίτσιο!
 
Το όνομά του είναι Πατρίτσιο. Τα χρώματά του μου θύμισαν την Ιρλανδία, την οποία λατρεύω και ως γωνστόν ο Άγιος προστάτης της είναι ο Άγιος Πατρίκιος. Βέβαια, ήθελα το όνομά του να παραπέμπει και στους μεγάλους ιταλούς τενόρους, οπότε το ιρλανδικό Πάτρικ ή το εξελληνισμένο Πατρίκιος έγινε τελικά... Πατρίτσιο!
Sorry, κάτι έγινε και δεν ολοκλήρωσα πριν το μήνυμά μου...Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εφόσον του έχεις δώσει όνομα, ήδη τον βλέπεις σαν πρόσωπο και αυτό μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.
 
Sorry, κάτι έγινε και δεν ολοκλήρωσα πριν το μήνυμά μου...Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εφόσον του έχεις δώσει όνομα, ήδη τον βλέπεις σαν πρόσωπο και αυτό μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

IMG_20191016_092138.webp
 
Sorry, κάτι έγινε και δεν ολοκλήρωσα πριν το μήνυμά μου...Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εφόσον του έχεις δώσει όνομα, ήδη τον βλέπεις σαν πρόσωπο και αυτό μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.
Εννοείται πως τον βλέπω σαν πρόσωπο και φίλο, όπως θα έβλεπα και οποιοδήποτε άλλο κατοικίδιο, π.χ. έναν σκύλο. Πιστεύω πως και τα πουλιά αντιδρούν όταν τα μιλάει κανείς, αντιδρώντας στη φωνή του. Επίσης, συνηθίζουν την παρουσία σου και αντιδρούν με συγκεκριμένο τρόπο σε συγκεκριμένες κινήσεις.
 
Πάρα πολύ ωραίος! Αν θέλεις πάρε καλύτερα σουπιοκόκκαλο παρά πέτρα ασβεστίου. Επίσης καλό θα ήταν να το τοποθετήσεις ακριβώς πάνω από την πατήθρα ώστε να έρχεται εύκολα σε επαφή με αυτό. 🙂
 
Back
Top