Διατροφή Παχυσαρκο πουλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pasx79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pasx79

PB Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2007
Μηνύματα
373
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πιστεύετε ότι ένα παχύσαρκο πουλί μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά με κάποιο άλλο τις ιδίας ράτσας αλλά ποιο αδύνατο;
Εμένα τα πουλιά μου τρώνε υπερβολικά…πως μπορώ να διατηρώ την σιλουετα τους!
:)
 
pasx79 είπε:
Πιστεύετε ότι ένα παχύσαρκο πουλί μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά με κάποιο άλλο τις ιδίας ράτσας αλλά ποιο αδύνατο;
Να αποδώσει καλά σε ποιον τομέα Πασχάλη;
 
Καταρχην οσο ποιο ευρυχωρο ειναι το κλουβι τοσο το πουλι κινειται και χανει θερμιδες. Πρεπει να καταναλωνει σχεδον ολη την τροφη και μετα να την συμπληρωνουμε. Καθε εποχη θελει και ειδικη διατροφη[ανοιξη-χειμωνας]ελαιουχους-αμυλουχους σπορους. Τωρα το αν μπορει να αποδωσει το ιδιο σκεψου εμας τους ανθρωπους μετον εναν να ειναι 100 κιλα και τον αλλο 70 κιλα και τρεχουν ποιος θα κερδισει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Ειναι αυτονοητο ποιος θα κερδισει!
να τραγουδαει καλυτερα και περισσοτερο.
Εγω θεορω οτι η τροφη που ταιζω ειναι πολυ παχυντικη μηπωσ ειναι καλυτερα να φτιαχνουμε καποιο μειγμα μονοι μας;
 
Ποιο μείγμα τους δίνεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: pasx79
πρεστιζ ενα μιγμα που ειναι για αγριοπουλια!
Εχει μεγαλη ποικιλια σπορων,
αυτο το μειγμα το δινω πρωτη φορα και το τρωνε ευχαριστα πριν ταιζα μια παλι πρεστιζ με κοκκινο ροθπσεν φενοταν αρκετα ελαυρι!
 
Οπότε σαν απάντηση της ερώτησής σου έχω να πω ότι, σαφώς ένα πουλί που είναι υπέρβαρο δεν έχει διάθεση για πολλά πολλά και μάλιστα γίνεται και ευάλωτο στις ασθένειες.

Αν και είναι σχετικά δύσκολο (σε σχέση με τα καναρίνια) να πάρει υπερβολικό βάρος ένα ιθαγενές πουλί, δεν είναι και απίθανο.

Για την πρόληψη του προβλήματος θα πρέπει εκτός από το μεγάλο χώρο διαμονής που σου πρότεινε ο Γιάννης, να βάζεις μικρή ποσότητα από το μείγμα των σπόρων στην ταΐστρα και να προσθέτεις καινούργιο αφού καταναλώσουν πρώτα όλο το περιεχόμενο.

Συνήθως τα πουλιά καταναλώνουν πρώτα τους πιο λιπαρούς σπόρους μέσα από ένα μείγμα με μεγάλη ποικιλία και στη συνέχεια τρώνε τους αμυλούχους. Αν η αντικατάστασή τους γίνεται συχνά, τότε είναι λογικό να τρέφονται στην ουσία μόνο με λιπαρούς σπόρους και άρα να παίρνουν περιττό βάρος αλλά και να μην διατρέφονται σωστά.

Στην περίπτωση που βάζουμε μεγάλη ποσότητα σπόρων μέσα στην ταΐστρα και τους αφήνουμε μέχρι να καταναλωθούν όλοι, δημιουργούμε και πάλι πρόβλημα διότι τις πρώτες 1-2 ημέρες τρέφονται μόνο με λιπαρούς σπόρους και στη συνέχεια μη έχοντας άλλη επιλογή τρώνε μόνο αμυλούχους, με αποτέλεσμα να μη τρέφονται σωστά έστω και αν τους παρέχουμε ένα επώνυμο πλήρες μείγμα.

Το ιδανικό θα ήταν να τους βάζουμε τόση ποσότητα από το μείγμα σπόρων όση θα μπορούσαν να καταναλώσουν σε είκοσι τέσσερις ώρες και να το αντικαθιστούμε καθημερινά.
 
Να προσθέσω ότι διαφοροποιούμε τη διατροφή των πουλιών κατά τη διάρκεια του έτους, ανάλογα με τις ανάγκες των πουλιών. Δηλαδή κατά την αναπαραγωγή και την πτερόρροια τα πουλιά έχουν αυξημένες ανάγκες οπότε η διατροφή τους πρέπει να είναι πιο πλούσια. Σε άλλες περιόδους του έτους κάνουμε δίαιτα (προσφέρουμε μείγμα φτωχότερο σε λιπαρούς σπόρους- μη ενισχυμένο) και σπανιότερα αυγοτροφή.
Τα παραπάνω ισχύουν για τα καναρίνια αλλά ίσως να έιναι και εφαρμόσιμα στα ιθαγενή.
 
και εγω ειχα ενα πουλι με παχυσαρκεια και πεθανε προχτες
 
ποιο θεωρεις φτωχο μειγμα!

Για καναρίνια πάντα, το light της prestige και το αντίστοιχο της beyers (δε θυμάμαι νούμερο). Είναι μείγματα τα οποία έχουν υψηλότερη περιεκτικότητα σε κεχρί (canary seed) που είναι αμυλούχο και λιγότερη σε λιπαρούς σπόρους.
 
Η light προορίζεται για καναρίνια (canary light) και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τα ιθαγενή. Μπορείς όμως, τουλάχιστον για την περίοδο της ανάπαυσης, να προσθέσεις επιπλέον ασπούρι στο μείγμα. Αν και νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) πως τα ιθαγενή δεν κινδυνεύουν από υπερπάχυνση όταν σιτίζονται με κάποιο τυποποιημένο μείγμα που προορίζεται για αυτά, αρκεί να χορηγείται με τον τρόπο που ανέφερα προηγουμένως. :)
 
Να τονίσω μόνο για την παχυσαρκία ότι πολλές φορές στα ιθαγενή παίζει μεγαλύτερο ρόλο ο χώρος που τα έχουμε. Μην βάζετε τα πουλιά σε μικρά κλουβάκια. Υπάρχει η αντίληψη για τα κραχτόκλουβα (κυρίως για τους φλώρους) ότι μόνο εκεί κελαηδάνε τα πουλιά. Είναι εντελώς λάθος. Τα ιθαγενή αγριοπούλια έχουν περισσότερη ανάγκη το μεγάλο κλουβί από ότι τα καναρίνια. Οι μόνες φορές που είδα ιθαγενη παχύσαρκο ήταν σε κραχτόκλουβο. Στην κλούβα τους δίνω μείγμα για αγριοπούλια με ελάχιστη μείωση των λιπαρών σπόρων την περίοδο της ανάπαυσης και τα πουλιά είναι στιλάκια.
Εμένα τα πουλιά μου τρώνε υπερβολικά…πως μπορώ να διατηρώ την σιλουετα τους!
Το υπερβολικά είναι σχετικό. Και οι δικές μου καρδερίνες τρώνε πολύ περισσότερο από τα κανάρια αλλά όλη μέρα πετάνε μέσα στην κλούβα. Αν είναι παχύσαρκα θα το καταλάβεις από τη συσσώρευση λίπους όχι από το πόσο τρώνε.
 
Η light προορίζεται για καναρίνια (canary light) και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τα ιθαγενή. Μπορείς όμως, τουλάχιστον για την περίοδο της ανάπαυσης, να προσθέσεις επιπλέον ασπούρι στο μείγμα. Αν και νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) πως τα ιθαγενή δεν κινδυνεύουν από υπερπάχυνση όταν σιτίζονται με κάποιο τυποποιημένο μείγμα που προορίζεται για αυτά, αρκεί να χορηγείται με τον τρόπο που ανέφερα προηγουμένως. :)

Σταυρε αυτο ειναι το καλυτερο που λες!
Αλλα ποιος το κανει!
Απο εχθες το ξεκινησα σε ενα πουλι
 
Signomi ala afou den eimai apo to "Xoro", einai diskolo na sou apantao.

Genika stin periodo ektheseon einai gia ta poulia ena iperboliko stress, kai ta edina sta poulia europaikon dasson apo peripou 2-3 ebdomades prin tis ekthesis ena migma me peripou 70 % amyloyxoi sporoi, gia na exei to pouli "reserves".
Ektos afto dino ta thelkefteo dio ebdomdes ana pouli 2 skoulikia tin mera, giati einai kathara proteines.

Bebaios prepei na ksereis pio sporoi xriasete to pouli gia na exei kala phoni, sta kanarinia einai afto to RUBSEN.

Tote itane to migma etsi : Seloume na dinoume 70% amyloyxoi sporoi gia tin Kondition tou pouliou omos prepei na prosexoume na exi orea phoni, mionoume ta amyloyxoi kata 10% gia na boroume na anebenoume to Rubsen sta 40% alios i phoni den "rollari" kala.

Gia ta poulia europaikon dasson, distixos den ksero ti xriasounde gia tin phoni.


Alexandros
 
Back
Top