Φροντίδα Παχύρσακα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheKostis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheKostis

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2020
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το φθινόπωρο είχα διαπιστώσει πως 4 καναρίνια μου είχαν πολύ λίπος στη κοιλιά. Νόμιζα ότι απλά έτρωγαν πρώτα όλα τα λιπαρά σποράκια και τα έβαλα όλα μαζί σε μία ζευγαρώστρα για να προσέξω λίγο τη διατροφή τους

Δεν έδινα τροφές με πολλούς λιπαρούς σπόρους, και σχεδόν κάθε μέρα δίνω λάχανο, μπρόκολο ή κουνουπίδι
Παρόλα αυτά μετά απο τόσους μήνες το λίπος παραμένει ενώ άλλα καναρίνια με την ίδια διατροφή δεν έχουν πρόβλημα

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απο θέμα διατροφής; Μήπως τελικά είναι θέμα dna ή και λαιμαργίας;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχω ένα κουτάλι δοσομετρητή και δίνω μία κουταλιά/πουλί κάθε μέρα
καμιά φορά τους δίνω και ότι έμεινε απο άλλο κλουβί για να μην έχει καθόλου λιπαρά σποράκια. περίπου ίδια ποσότητα σχεδόν μόνο ασπούρι και λίγο γλυκάνισο

Το μηλόξυδο σε τι βοηθάει;
 
@TheKostis στο αδυνατισμα! Εγω δινω detox τις ορνιταλια.
[automerge]1612193357[/automerge]
Το εχεις σ μικρο κλουβι; η σωματικη ασκηση ειναι απαραιτητη.
 
Το μηλόξυδο σε τι βοηθάει;
στο αδυνατισμα
Δοξασίες άλλων εποχών. Λεμόνι, ξύδι = λιώνουν λίπη. Κάτι αντίστοιχο του καυτερό πιπέρι = πύρωμα - καναρίνια τούρμπο, που εύχομαι να μην επικρατεί ακόμη.

4 καναρίνια μου είχαν πολύ λίπος στη κοιλιά
Πες μας αν θέλεις, είναι αρσενικά ή θηλυκά αυτά τα καναρίνια. Ποια είναι η ηλικία τους; Τι σκοπεύεις να κάνεις με αυτά την περίοδο που έρχεται (αναπαραγωγή). Επίσης, ανέβασε μερικές φωτογραφίες των κλουβιών που τα φιλοξενούν.
 
Πες μας αν θέλεις, είναι αρσενικά ή θηλυκά αυτά τα καναρίνια. Ποια είναι η ηλικία τους; Τι σκοπεύεις να κάνεις με αυτά την περίοδο που έρχεται (αναπαραγωγή). Επίσης, ανέβασε μερικές φωτογραφίες των κλουβιών που τα φιλοξενούν.

Περσινή γέννα όλα, κάπου 10 μηνών.

Σε ζευγαρώστρα τα έχω 60άρα πρέπει να είναι, έχουν χώρο να πετάξουν κτλ τα προσέχω αυτά
Αναπαραγωγή ίσως χρειαστώ ένα θηλυκό μόνο, δεν τα έχω ελέγξει ακόμη
 
Σε ζευγαρώστρα τα έχω 60άρα πρέπει να είναι
Αν εννοείς μια 60αρα και για τα τέσσερα, τότε είναι πολύ μικρός χώρος. Τα στάνταρ της εποχής απαιτούν πλέον μια 60αρα για κάθε καναρίνι. Πρέπει να χωριστούν και να τους δοθεί μεγάλος χώρος για να μπορούν να κάνουν έστω και μικρές πτήσεις προκειμένου να μετακινηθούν. Ο ξεχωριστός χώρος για τον καθένα σου δίνει και το πλεονέκτημα να ελέγχεις και να ρυθμίζεις ξεχωριστά το ποσό και τι ταΐζεις κάθε πουλί.
 
Αν εννοείς μια 60αρα και για τα τέσσερα, τότε είναι πολύ μικρός χώρος.

Αναγκαστικά το κάνω λόγο χώρου
Έχω ακόμη μια ζευγαρώστρα με ίδια διαρρύθμιση και 4 πουλιά που παρόλο δίνω περισσότερους σπόρους δεν έχουν θέμα λίπους
 
καμιά φορά τους δίνω και ότι έμεινε απο άλλο κλουβί για να μην έχει καθόλου λιπαρά σποράκια.
Άσχετο με την κουβέντα αλλά αυτό που κάνεις είναι πολύ μεγάλο λάθος.
Για αυτόν τον λόγο αποφεύγουμε και τους σποροκαθαριστές...
Μετάδοση τυχόν ασθενειών μέσω της τροφής...
 
Εγω στη θεση σου θα εβαζα το πουλακι σε ευρηχωρο κλουβι στο δωματιο μου μονο του θα ασφαλιζα το δωματιο και 20 λεπτα καθε μερα να πεταει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Back
Top