Ασθένειες Πεθαίνει ο παπαγάλος μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexkar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα φίλε,
Η αλήθεια είναι ότι με μια πρώτη ματιά στην εικόνα τα πράγματα δεν φαίνονται και πολύ καλά. Θα ήθελες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα; Πόσες ώρες τη μέρα κάθεται έτσι το πουλί; Τρώει; Κινείται μέσα στο κλουβί; Αντιδράει σε ερεθίσματα; Πότε το πήρες και από πού; Μένει μαζί με άλλα πουλάκια;
Αν και θα συμφωνήσω με τη @MARY58
Γιατί;;;; Τρεξε το σε πτηνιατρο
 
Εδώ είναι η λίστα πτηνιατρων. Δεν γνωρίζω από παπαγάλους αλλά τα ούτε καν τα ποδαράκια του δεν μου φαίνονται καλά. Θα σου έλεγα να μην καθυστερείς κ να τον πας σε πτηνιατρο
 
Χίλια συγγνώμη που θα το πω, αλλά φαίνεται ετοιμοθάνατο. Αυτή είναι η εικόνα ενός άρρωστου ή προχωρημένης ηλικίας πτηνού. Πρέπει να το πας άμεσα σε πτηνιατρο. Πόσο καιρό είναι έτσι? Επίσης τα ποδαράκια του φαίνονται πρησμένα. Πιθανώς έχει κάποια ασθένεια.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά. Αλλά με βασανίζει ένα μεγάλο γιατί. Γιατί έφτασε σε αυτήν την κατάσταση;
Ποσό καιρό είναι έτσι; Αυτά δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη.
 
Το πουλάκι είναι σε φρικτή κατάσταση... Και βλέποντας το παλιό σου θέμα στο φόρουμ ήδη άτομα από εδώ σου έχουν πει ότι χρειάζεται να πας στο γιατρό γιατί δείχνει να έχει θέμα. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-μάτια-του-παπαγάλου-μου-πήραν-έναν-περίεργο-χρώμα.45302/
Το πήγες λοιπόν; Υποθέτω ότι όχι καθώς η κατάσταση του είναι τραγική και ακόμα και αν το πήγες και είδες ότι συνεχίζει από το κακό στο χειρότερο γιατί δεν προβληματίστηκες στο γιατί συνεχίζει έτσι 🙄. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας αύριο κιόλας σε έναν ειδικό κτηνίατρο. Αν και θεωρώ ότι δεν μπορούν να γίνουν πολλά πλέον!! Απλά μην αγοράζετε ζωντανούς οργανισμούς αν δεν μπορείτε για οποιονδήποτε λόγο να παρέχεται τις ιατρικές τους φροντίδες. Κρίμα είναι το πονάει η καρδιά μου.
 
Οπότε την λίστα των πτηνιατρων την είχες τρεις κ βάλε μήνες πριν.
Δεν ξέρω τι ενέργειες έκανες ή μάλλον δεν έκανες αλλά το αποτέλεσμα είναι θλιβερό κ τραγικό. Μακάρι έστω κ τώρα να γίνεται κάτι αλλά χρειάζεται να κινητοποιηθεις. Δεν ξέρω γιατί έπρεπε καν φτάσει το ζωντανό σε αυτό το σημείο. Είναι σπαρακτική η εικόνα του. Κ αν μπορούσε αυτή η κατάσταση να αποφευχθεί με την τότε φροντίδα πτηνιάτρου, αυτό το κάνει κ τραγικό κ απάνθρωπο. Την επόμενη φορά εάν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στην φροντίδα ενός ζωντανού, απλά μην το πάρεις.
 
Είναι τόσο θλιβερό, που ενώ κατείχες την λίστα των πτηνίατρων 3 μήνες πριν και εκτός αυτού, οι εμπειρότεροι στον συγκεκριμένο τομέα σου είπαν πως κάτι δεν πάει καλά προ πολλού, εσύ δεν έδωσες σημασία και άφησες να συνεχιστεί η κατάσταση. Και τώρα ήρθες ξανά, με μια πολύ πιο στενάχωρη εικόνα, και πλέον ένα ετοιμοθάνατο πουλί. Πραγματικά, αυτή η πράξη δεν είναι τίποτε άλλο παρά απάνθρωπη. Με κάθε ζωντανό οργανισμό, ο ιδιοκτήτης του πρέπει να είναι υπεύθυνος και να αναλαμβάνει κάποιες ευθύνες, για να μην καταλήξει σε αυτό το αποτέλεσμα. Πραγματικά εύχομαι αυτή η ιστορία να έχει την καλύτερη δυνατή κατάληξη.
 
Νομίζω είναι πλέον αργά. Εύχομαι όχι.
Είναι πάρα πολύ ταλαιπωριμενο και άρρωστο που και να το πας στο πτηνιατρο δεν νομίζω να μπορεί να το σώσει. Θαύμα αν σωθεί.
Πραγματικά εάν δεν το πήγες νωρίτερα συγγνώμη κιόλας αλλά είναι σαν να το σκοτώσες. Τα πόδια του πρησμένα, τα φτερά ταλαιπωριμενα. Είναι ετοιμοθάνατο.
Φοβάμαι πως ήδη κοιμήθηκε για πάντα.
Εάν ξαναπάρεις φρόντισε να το φροντίσεις σωστά και να μην το αφήσεις σε τέτοια κατάσταση εάν αρρωστήσει. Εάν αρρωσταίνε κάποιο μέλος της οικογένειας τόσο άσχημα? Δεν θα τον έτρεχες στο γιατρό?
Τα ζώα απαιτούν σεβασμό και φροντίδα. Μην τους συμπεριφέρεσαι σαν να είναι λουτρινα.
 
Γιατί;;;; Τρεξε το σε πτηνιατρο
πέθανε το πουλι..
[automerge]1664112658[/automerge]
Νομίζω είναι πλέον αργά. Εύχομαι όχι.
Είναι πάρα πολύ ταλαιπωριμενο και άρρωστο που και να το πας στο πτηνιατρο δεν νομίζω να μπορεί να το σώσει. Θαύμα αν σωθεί.
Πραγματικά εάν δεν το πήγες νωρίτερα συγγνώμη κιόλας αλλά είναι σαν να το σκοτώσες. Τα πόδια του πρησμένα, τα φτερά ταλαιπωριμενα. Είναι ετοιμοθάνατο.
Φοβάμαι πως ήδη κοιμήθηκε για πάντα.
Εάν ξαναπάρεις φρόντισε να το φροντίσεις σωστά και να μην το αφήσεις σε τέτοια κατάσταση εάν αρρωστήσει. Εάν αρρωσταίνε κάποιο μέλος της οικογένειας τόσο άσχημα? Δεν θα τον έτρεχες στο γιατρό?
Τα ζώα απαιτούν σεβασμό και φροντίδα. Μην τους συμπεριφέρεσαι σαν να είναι λουτρινα.
πέθανε το πουλι..
 
Είναι τόσο θλιβερό, που ενώ κατείχες την λίστα των πτηνίατρων 3 μήνες πριν και εκτός αυτού, οι εμπειρότεροι στον συγκεκριμένο τομέα σου είπαν πως κάτι δεν πάει καλά προ πολλού, εσύ δεν έδωσες σημασία και άφησες να συνεχιστεί η κατάσταση. Και τώρα ήρθες ξανά, με μια πολύ πιο στενάχωρη εικόνα, και πλέον ένα ετοιμοθάνατο πουλί. Πραγματικά, αυτή η πράξη δεν είναι τίποτε άλλο παρά απάνθρωπη. Με κάθε ζωντανό οργανισμό, ο ιδιοκτήτης του πρέπει να είναι υπεύθυνος και να αναλαμβάνει κάποιες ευθύνες, για να μην καταλήξει σε αυτό το αποτέλεσμα. Πραγματικά εύχομαι αυτή η ιστορία να έχει την καλύτερη δυνατή κατάληξη.
Τον πηγα σε πτηνιατρείο. Του εδωσα τα κατάλληλα φάρμακα, τροφή. Αλλα ηταν πολυ γέρικο ειπε ο πτηνιατρος..
[automerge]1664112801[/automerge]
Δειχνει να εχει παρει τον δρομο χωρις επιστροφη...
Πέθανε δυστυχώς, ηταν πολυ γέρικο..
[automerge]1664112930[/automerge]
Το πουλάκι είναι σε φρικτή κατάσταση... Και βλέποντας το παλιό σου θέμα στο φόρουμ ήδη άτομα από εδώ σου έχουν πει ότι χρειάζεται να πας στο γιατρό γιατί δείχνει να έχει θέμα. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-μάτια-του-παπαγάλου-μου-πήραν-έναν-περίεργο-χρώμα.45302/
Το πήγες λοιπόν; Υποθέτω ότι όχι καθώς η κατάσταση του είναι τραγική και ακόμα και αν το πήγες και είδες ότι συνεχίζει από το κακό στο χειρότερο γιατί δεν προβληματίστηκες στο γιατί συνεχίζει έτσι 🙄. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας αύριο κιόλας σε έναν ειδικό κτηνίατρο. Αν και θεωρώ ότι δεν μπορούν να γίνουν πολλά πλέον!! Απλά μην αγοράζετε ζωντανούς οργανισμούς αν δεν μπορείτε για οποιονδήποτε λόγο να παρέχεται τις ιατρικές τους φροντίδες. Κρίμα είναι το πονάει η καρδιά μου.
Τον πηγα σε πτηνιατρο. Του έδωσα τα φαρμακα και τροφη πιυ έπρεπε. Ο πτηνιατρος μας ειχε πει οτι ηταν πολυ γερικος που παπαγαλος..
[automerge]1664113028[/automerge]
Χίλια συγγνώμη που θα το πω, αλλά φαίνεται ετοιμοθάνατο. Αυτή είναι η εικόνα ενός άρρωστου ή προχωρημένης ηλικίας πτηνού. Πρέπει να το πας άμεσα σε πτηνιατρο. Πόσο καιρό είναι έτσι? Επίσης τα ποδαράκια του φαίνονται πρησμένα. Πιθανώς έχει κάποια ασθένεια.
Καλησπέρα..το παπαγαλακι δυστυχώς έφυγε απο την ζωη. Ο πτηνιατρος μας ειχε πει οτι ηταν είδη πολυ γερικος.
[automerge]1664113082[/automerge]
@Alexkar Λυπάμαι πολύ.
Ήταν χάλια. Το περίμενα δυστυχώς.
😔
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Alexkar τα συλλυπητήρια μας... Παρόλα αυτά φίλε αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο πουλί, νομίζω θα συμφωνήσει και όλη η ομάδα μαζί μου, κάνε έρευνα πρώτα για το τι χρειάζεται να γνωρίζεις και να προσέξεις. Ώστε αφενός να μην αγοράσεις άρρωστο πουλί και αφετέρου να μην σου πεθάνει ξανά αν συμβεί να αρρωστήσει! Είναι φοβερά πλάσματα και μπορούν να μας δώσουν απίστευτη χαρά αν κι εμείς τα προσέξουμε όπως πρέπει. Ας μην ξεχνάμε ότι αν δεν ήμασταν εμείς θα ζούσαν ελεύθερα στους ουρανούς...αν μη τι άλλο το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε αν θέλουμε τη συντροφιά τους είναι να πάρουμε την ευθύνη μας στα σοβαρά! Γενικά το λέω κι όχι προσωπικά για σένα, δεν σε ξέρω για να μου επιτραπεί να έχω άποψη, απλά δράττομαι της ευκαιρίας να το πω για ακόμα μια φορά ,γιατί δυστυχώς ακόμα και αυτοί που θα έπρεπε να τηρούν τις πρέπουσες συνθήκες διαβίωσης των πτηνών αυτών δεν το κάνουν πάντα με υπευθυνότητα και συνέπεια (βλέπε κάποια pet shop) . Θέλει προσοχή για να μην στεναχωριέσαι κι εσύ κι ο οποιοσδήποτε θέλει τη συντροφιά ενός τέτοιου ζώου ,αλλά και το ίδιο το ζώο!! Και ασφαλώς όπως και κάθε άλλο ζώο - γάτα ,σκύλος κλπ- θέλει κι αυτό το γιατρό του συχνά...
 
Λυπάμαι... ☹️
Πόσο καιρό το είχες? Τι ηλικία είχε? Ποιος ήταν ο τόπος διαβίωσης του?
 
Είχα δει που είχες ανεβάσει κι άλλο θέμα με τον παπαγάλο σου που είχε πρησμένα μάτια...
Αν το είχες πάει από τότε στο γιατρό μπορεί κ να ζούσε...
Λυπάμαι πάρα πολύ....
 
@Alexkar λυπάμαι πολύ για το πουλάκι. Από όσο ξέρω άλλη όψη έχει ένα γέρικο πουλάκι κ άλλη ένα άρρωστο. Το πουλάκι αυτό ήταν άρρωστο. Δεν πέθανε από γηρατειά. Αφού το πήγες σε πτηνιατρο, εάν θες πες μας την θεραπεία που ακολούθησες. Όπως κ ναχει κρίμα το πουλάκι γιατί πιστεύω ότι υπό άλλες συνθήκες θα ζούσε.
 
Back
Top