Γενικά Πεθαίνουν οι παπαγάλοι από ψείρες;

basilis13

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
101
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας ένας φίλος μου είχε δυο budgie και μου είπε ότι ψόφησαν από ψείρες η θεία πιο παλιά είχε ένα africa grey και μου είπε και αυτή ότι ψόφησε από ψείρες. Δεν ξερό αν όντως ισχύει άλλα λήγω με έχει ανησυχήσει
 
Όλα τα πτερωτά μπορεί να κολλήσουν ψείρες.
Οι παπαγάλοι δεν συγκαταλέγονται σ' αυτά που είναι επιρρεπή όπως οι κότες, τα ιθαγενή, τα καναρίνια.
Ωστόσο φυσικα΄μπορεί.
Για να πεθάνει όμως ένα πτήνο από την ψείρα, θα πρέπει να έχει κατακλυστεί από αυτές. Άρα μιλάμε για έλλειψη παρακολούθησης και φροντίδας του πτηνού και κυρίως έλλειψη καθαριότητας.
Δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς απλά να ακολουθείς μια σταθερή απλή καθαριότητα, χωρίς φοβίες, αλλά ούτε και αμέλεια.
 
Κακή φροντίδα και στις μέρες που υπάρχουν τόσα σκευάσματα για τη πρόληψη αλλά και την εξάλειψη μιας τέτοιας κατάστασης, δε δικαιολογούνται.
Με τακτική καθαριότητα του χώρου που ζουν τα πουλιά, με συστηματική απολύμανση του κλούβιου και ότι περιεχέι αυτό , αλλά και η προσθήκη νέων πραγμάτων μέσα σε αυτό αφου πρώτα απολυμανθούν, δεν έχεις να φοβάσαι τέτοια περιστατικά.
Προσέχεις να μην έρχεται το δικό σου πτηνό σε επαφή με άλλα πουλιά που μπορεί να κουβαλάνε ψείρες και αν διαστήματα λαμβάνεις μέτρα πρόληψης με σκευάσματα όπως τη σκόνη(από πετ σοπ) κατά της ψείρας.
 
Back
Top