Αναπαραγωγή Πεθαμενος νεοσσος μεσα στη φωλια

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
Παιδια η αλλη μου καναρα ειχει 4 μικρα και το εννα λογο ειχε διαφορα ημερων πεθανε. ☹ να το βγαλω απ τι φωλια δεν θελω να βαλω το χαιρι μου και να μην τα ταιζει υστερα ακουω τ να κανω απο εσας παιδια
 
Παιδια η αλλη μου καναρα ειχει 4 μικρα και το εννα λογο ειχε διαφορα ημερων πεθανε. ☹ να το βγαλω απ τι φωλια δεν θελω να βαλω το χαιρι μου και να μην τα ταιζει υστερα ακουω τ να κανω απο εσας παιδια
Να βάλεις το χέρι σου και να αφαιρέσεις το νεκρό πουλάκι.
Αποτελεί θανάσιμη πηγή κινδύνων για τη ζωή όχι μόνο των άλλων μικρών αλλά και του ζευγαριού των πουλιών. Ειδικά τώρα που οι μέρες είναι περισσότερο ζεστές υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για όλους.
Και να ξεμπερδέψουμε κάπως τα πράγματα...
Άλλο βγάζω και καθαρίζω τη φωλιά από σοβαρούς κινδύνους... κι άλλο κάνω κάθε τόσο "βόλτα" αυγά ή νεοσσούς... Εντελώς διαφορετικά πράγματα με εντελώς διαφορετικές τελικές συμπεριφορές από τα πουλιά.
 
@kiriakos21 όχι αύριο... Σήμερα καν το... Δεν θα πάθουν τίποτα αν τα ξυπνήσεις.
 
Ναι όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα! Επίσης πως είσαι τόσο σίγουρος ότι φταίει η διαφορά ημερών; Και όχι κάτι άλλο;
 
επειδη τα πρωτα τρια που βγηκαν ιδια μερα ζουσαν... Το ιδιο και στο αλλο ζευγαρι μου τα πλακωσαν ουεγαλοι ειχαν 2 μερες διαφορα... Τα αφερεσα ελπιζω να μην πειραξει την μαμμα που πηρα τ φωλια και αφερεσα
 
καλησπέρα.. Είναι αιτία θανάτου η διαφορα στις ημέρες γέννησης νεοσών; Και να ναι τι μπορούμε να κάνουμε; ευχαριστώ.
 
καλησπέρα.. Είναι αιτία θανάτου η διαφορα στις ημέρες γέννησης νεοσών; Και να ναι τι μπορούμε να κάνουμε; ευχαριστώ.
Ουσιαστικά ναι.
Υπάρχει ο κίνδυνος να το πατήσουν οι μεγαλύτεροι νεοσσοί.
Μπορείς να αλλάξεις τα αυγά με πλαστικά.
 
από την ώρα που θα βρεθούν νεοσοι με διαφορά τι κάνουμε;
 
Εγώ συνήθως ταΐζω τους μικρότερους νεοσσούς.
Μια η δυο φορές την ημέρα,ίσα-ίσα για βοήθεια.
 
Όταν υπάρχει διαφορά ημερών εκκόλαψης, νομίζω δεν είναι θέμα άποψης είναι θέμα επιβίωσης για τον νεοσσό.
 
από την ώρα που θα βρεθούν νεοσοι με διαφορά τι κάνουμε;
Για να μη φθάσουμε εκεί, αντικαθιστούμε τα κανονικά αυγά με πλαστικά και τα επιστρέφουμε όταν κάνει το 4ο, αλλιώς κάνεις το σταυρό σου η ταίζεις κι εσύ επικουρικά (δεν συνιστάται σε αρχάριους) μέχρι να αναπτυχθεί το τελευταίο η τα τελευταία και πιο αδύναμα.
 
Back
Top