Αναπαραγωγή Πεθαναν και οι 5 νεοσσοι

ΑΝΤΩΝΗΣ

PB Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
114
Πόλη
Λούρος
Σημερα βρηκα 5 μικρα νεκρα. Η θυλικια ηταν μονη της να τα μεγαλωσει καθως ο αρσενικος ηταν με αλλη θυλικια. Τι λαθος εκανα;
 
Αχ Αντώνη...☹ Νομιζω πως το έπαθες όπως την παροιμια : Οποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα...☹

Εβγαλες τον αρσενικό για να τον χρησιμοποιήσεις και σε άλλη γεννα και η θυληκιά μόνη της δεν καταφερε να ανταπεξέλθει της καταστασης...☹
 
το εχω ξανακανει και με αλλη θυλικια και τα καταφερε. Τωρα πως εγινε αυτο δεν μπορω να καταλαβω.
 
Αντώνη είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τις ανάγκες που έχει ενα καναρίνι όταν έχει την υποχρέωση να καταφέρει να μεγαλώσει 5 μικρά. Ότι έγινε μια φορά δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε και δεύτερη φορά μόνη της. Μπορεί να εγκατέλειπε πιο συχνά την φωλιά για φαγητό ενώ αν είχε τον αρσενικό θα την ταιζε και ετσι θα γινόταν πιο σωστά το κλώσιμα. Τώρα λογικά μπορεί να οφείλετε και σε παράγοντες που σχετίζονται με την αλλαγή της συμπεριφορά της χωρίς τον αρσενικό. Εγώ πάντα τα έχω μαζί και ποτέ δεν τα χωρίζω.
 
εμειναν αταιστα και πεθαναν η εχει συμβει κατι αλλο; Κοιταξες να δεις στο λαιμο τους αν ειχαν τροφη; Ποσων ημερων ηταν;
 
ηταν4-5 ηνερων αλλα μια φορα την επαθα και δεν το ξανακανω. Δεν προσεξα καλα αλλα μου φανηκε πως νταν αταιστα
 
Φίλε Αντώνη πες μας λίγο πιο αναλυτικά αν θές τις συνθήκες γιατί είναι πολύ παράξενο και τα 5 μικρά να πέθαναν την ίδια μέρα, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
 
Οχι δεν το κοιταξα και τους νεοσους τους πεταξα μαζι με το νημα. Δυστιχως δεν μπορουμε να βρουμε ακρη
 
φιλε μου κοιταξες μηπως το επαθες απο ψηρες; Στα κοναρινια πηγαινουν πολυ ευκολα κ κρυβονται κατω απο το νημα. χθες κ εγω εχασα 4 νεοσους. ημουν αρρωστος κ δεν προλαβα να ασχολιθω με το κοιταγμα κ τον ψεκασμο αντιστοιχα. κ ετσι τα χασαμε...
 
Ηταν μια απο τις λιγες φορες που δεν κοιταξα αν κοιμηθηκε στη φωλια.Ψιρες δεν ειχαν, για αυτο τα κοιταξα. ΤΙ ναπω δεν πιραζει τα εχει αυτα το χομπι μας. Συνεχιζουμε.
 
Σκεφτομαι μηπως επειδη αλλαξε λιγο οκαιρος αυτες τις μερες ξεπυρωσε και τα παρατησε αλλα
σιγα το κρυο που κανει. Τοβραδυ εκεινο επεσε περιπου στους 10 αλλα και παλι δεν δικαιολογειται. Δεν ξερω τι να υποθεσω.
 
Αντώνη ακόμα και απο τις ατυχίες μαθαίνουμε. Μάλιστα απο αυτές
θα έλεγα μαθαίνουμε περισσότερο αν είμαστε λίγο, αυτό που λέμε,
"ψείρες". Αν, ο μη γέννητω, σου ξανατύχει τέτοιο επεισόδιο,
ή αν έστω και ένα αυγό δεν εκκολαφθεί, ανάμεσα στ' άλλα
που υπάρχουν στην φωλιά, πρέπει να το κοιτάξεις προσεκτικά
για να καταλάβεις τί πήγε στραβά.
Αν δεν βγάζεις άκρη, βάζεις ένα ερώτημα εδώ, για να συζητηθεί. 😉
 
Back
Top