Αναπαραγωγή Πεθανε η θηλυκια ζεμπρινα, τι να κανω με τα μωρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gennu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gennu

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2015
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Μου ειχε φυγει το αρσενικο το μεσημερη... Κ η μανα ηταν με τα μωρα μεσα... Τον βρηκα μετα απο ωρα... Η θυλικια δεν ηταν καλα... Απι τοτε που φυγε... Κ ηταν χαλια ολο κοιμοταν... Κ τωρα το βραδυ την βρηκα μεσα στην φωλια...ψωφια... Τα μικρα ειναι ζωντανα, αλλα το αρσενικο δεν εχει παει ακομα μεσα... Τι να κανωω; ασ μου πει καπιος που ξερειιι.
 
Πόσων ημερών είναι τα μωρά; Αυγοτροφή του έχεις; Πόση ώρα είναι μόνα τους; Έβγαλες το πεθαμένο θηλυκό από μέσα;
 
Δεν ξερω την βρηκα πρην απο λιγω την εβγαλα τα μωρα ειναι περιπου μια βδομαδα ναι εχω αυγοτρωφη... Ειναι ζωντανα 4 το ενα λιγο πιο μικρο απο τα 3.
 
Τώρα είναι ταϊσμένα; Βλέπεις τον πρόλοβο γεμάτο; Το πιθανότερο ο πατέρας θα μπει να ταΐσει. Διαφορετικά αν θέλεις να τα σώσεις πρέπει να τα ταΐσεις εσύ σήμερα με οδοντογλυφίδα αραιωμένη σε νερό που προηγουμένως θα έχεις βράσει και αύριο με κρέμα νεοσσών. Αλλά θέλει τακτικά ταΐσματα είσαι διατεθειμένος να μπεις στην διαδικασία;
Διάβασε εδώ προσεκτικά https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Με οδοντογλυφιδα ισως λιγο αυγο / αυγοτροφη (δεν το γραφει η Μαρια).

Ελεγξε πρωτα αν ειναι ταισμενα απο τον πατερα πριν το κανεις..
 
Δεν ξερω οταν κοιταξα ηταν ολοι μεσα κ το αρσενικο... Τωρα μετα απο αφτο καθεται το αρσενικο με το μωρο το μεγαλο εξω...

Ο πατερας μπορι να ταιζει τοσα μικρα; φοβαμαι μην παθει κατι κ αυτος απο στεναχωρια... Τι να τα κανω να τα βγαλω να τα ταισω; διστηχως δουλεβω το πρωι..
 
Άρα τα ανέλαβε το αρσενικό. Χαμήλωσε το φως τέτοια ώρα που είναι να κοιμηθούν σιγά-σιγά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αφού τα ανέλαβε ο πατέρας τους.

Μπορεί να τα ταΐσει. Εσύ να έχεις επάρκεια τροφής και ζεστό το δωμάτιο. Πέρα απ' αυτά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 
Ναι, μακάρι να πάνε όλα καλά. Όταν γυρίσεις αύριο ενημέρωσε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλημερα... 😉 ολα οκ δεν πηγα δουλια εκατσα με τα πουλακια μου... 😉 απο το βραδυ μπηκε ο αρσενικος μεσα την μικρουλα του και τα ζεστενουν κ τα ταιζουν... Κριμα για την θυλικια... Απο εξαντληση παιθανε..;(αλλα οκ τωρα συνεχειζουν μια χαρα

IMG_20151207_120110.webp
 
Ευτυχώς βρε παιδί μου. Σκέψου να μην ξαναγύριζε ο αρσενικός, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. Κρίμα η κακομοίρα. Άσε να μεγαλώσουν τα μωρά και συζητάμε τι μπορεί να έφταιξε με το θηλυκό. Αν είχε προετοιμαστεί αρκετά κτλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πηρα τηλ. Στο πετ που τα Αγορασα. Μου πε αφου τα φροντηζει ο αρσενικος δεν υπαρχει προβλημα. Τι να πο! Κριμα. 😉IMG_201512341_1217.webpIMG_201512341_1217.webp

Το μικρο με πατερα... 😉
 
Μια χαρά πάνε! Θα τα καταφέρει ο αρσενικός. Βοήθησε τον διατροφικά, τι τα ταΐζεις;
 
Αυγοτροφη κ σπορια για εκσοτικα μικρα ειναι δεν ξερω πως λεγοντε... Να παρω κατι αλλο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Χρειάζονται. Να τους βάλεις τσαμπιά κεχριού (millet spray), σουπιά, όστρακα, σπασμένα τσόφλια αυγού, καλοβρασμένο αυγό καθημερινά αν μπορείς, είναι πολύ καλύτερο από την αυγοτροφή. Ποια αυγοτροφή χρησιμοποιείς;
Φρέσκο και καθαρό νερό κάθε μέρα.

Όταν ξεπεταχτούν μπορείς να δοκιμάσεις φρούτα και λαχανικά όπως μπρόκολο, καλαμπόκι, μήλο.
Διάβασε τα θέματα διατροφής, είναι πολύ σημαντικό να σιτίζονται σωστά. https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=85
Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που πέθανε το θηλυκό.


Tσαμπιά κεχριού:
upload_2015-12-7_12-57-20.jpeg
 
Back
Top