Αναπαραγωγή Πειράζει αν κάνω την αντικατάσταση αυγών αργότερα;

Γιώργος 2014

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα στην παρέα!Όλα πήγαν κατ'ευχήν και σήμερα η κανάρα μου γέννησε το πρώτο αυγό της! Σαν πρωτάρης εγώ την πάτησα και δεν είχα προμηθευτεί ψεύτικα αυγά και σήμερα Κυριακή δε θα βρω κατάστημα ανοιχτό.. Πειράζει αν κάνω την αντικατάσταση αύριο που λογικά θα έχει κάνει και δεύτερο;Η κανάρα πάντως κάθεται ήδη σχεδόν μόνιμα μέσα στη φωλιά...
 
Καλημέρα στην παρέα!Όλα πήγαν κατ'ευχήν και σήμερα η κανάρα μου γέννησε το πρώτο αυγό της! Σαν πρωτάρης εγώ την πάτησα και δεν είχα προμηθευτεί ψεύτικα αυγά και σήμερα Κυριακή δε θα βρω κατάστημα ανοιχτό.. Πειράζει αν κάνω την αντικατάσταση αύριο που λογικά θα έχει κάνει και δεύτερο;Η κανάρα πάντως κάθεται ήδη σχεδόν μόνιμα μέσα στη φωλιά...

Να πάρεις το αυγό και να το φυλάξεις στην άκρη... ας μείνει μια μέρα χωρίς αυγό η φωλιά.
 
Ωραία.. Ευχαριστώ! Δε θα "τρελαθεί" που θα λείπει το αυγό όμως;

Το αφαίρεσα το αυγό και είδα οτι είχε ακόμα ένα πεσμένο στον πάτο του κλουβιού και σπασμένο.. Οπότε παίρνω το καθε αυγό από εδώ και πέρα και αύριο που θα πάρω τα ψεύτικα αντικαθιστώ το σημερινό και όποιο τυχόν κανει ως αύριο. Σωστά;
 
Ωραία.. Ευχαριστώ! Δε θα "τρελαθεί" που θα λείπει το αυγό όμως;

Το αφαίρεσα το αυγό και είδα οτι είχε ακόμα ένα πεσμένο στον πάτο του κλουβιού και σπασμένο.. Οπότε παίρνω το καθε αυγό από εδώ και πέρα και αύριο που θα πάρω τα ψεύτικα αντικαθιστώ το σημερινό και όποιο τυχόν κανει ως αύριο. Σωστά;
Σωστά...
Το αυγό που ήταν κάτω πρέπει να ήταν από την προηγούμενη μέρα.
 
αν θυμαμαι καλα περσι καποιος ειπε οχι κουφετα γιατι με την θερμοκρασια της καναρας μπορει να λιωσει και να λερωθει ή μολυνθει η αμαρα της. Εγω δε θα εβαζα κουφετο. Ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα ας μην το παρεις καθολου απο την φωλια και απλα εχε το νου σου να βοηθησεις με εξωτερικο ταισμα αν το πιο μικρο πουλακι "χανει" γευματα
 
Back
Top