Φροντίδα Πειράζει εαν βλέπονται αρσενικο και θηλυκο καναρινι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mansik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mansik

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια και χαρα σας... Εψαξα παντου αλλα δεν βρηκα μια απαντηση για το συγκεκριμενο ερωτημα γι'αυτο και σας το θετω..
Εχω ενα αρσενικο και ενα θηλυκο σε ξεχωριστα κλουβια. Μεχρι να ερθει η αναπαραγωγικη περιοδος πρεπει ή οχι να εχουν οπτικη επαφη; Ποιες οι συνεπειες εαν εχουν;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
 
Γεια και χαρα σας... Εψαξα παντου αλλα δεν βρηκα μια απαντηση για το συγκεκριμενο ερωτημα γι'αυτο και σας το θετω..
Εχω ενα αρσενικο και ενα θηλυκο σε ξεχωριστα κλουβια. Μεχρι να ερθει η αναπαραγωγικη περιοδος πρεπει ή οχι να εχουν οπτικη επαφη; Ποιες οι συνεπειες εαν εχουν;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
δεν πιραζει αν εχουν οπτικη επαφη αλλα οι συνεπειες ειναι να μην κελαιδαει πολυ ο αρσενικος!

Για τι πουλάκι μιλάς; Γράφεις μόνο 1...
για να γραφει στο Φροντίδα Διαμονή Καναρινιών μαλλον καναρινι θα ειναι!
 
Ωχ συγνώμη εγώ μπήκα από τα 'πρόσφατα forums posts' και δεν φαίνεται η κατηγορία...
 
Ναι οντως μιλαω για καναρινια... Αν αυτη ειναι η μοναδικη συνεπεια δεν νομιζω να πειραζει και πολυ.. Ουτως η αλλως ο αρσενικος χανει φτερα ακομη οποτε δεν τραγουδαει καθολου.. Μονο κατι τσιρ τσιρ.. Ο καημενουλης...
 
Νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι να μην βλεπονται, ειδικα εαν εχεις σκοπο να τα ζευγαρωσεις καποια στιγμη. Με αυτον τον τροπο θα αποφυγεις προωρα και ανεπιθυμητα πυρωματα!
 
Συγνωμη που επιμενω αλλα πιο καλα να ρωτησω παρα να πειραματιστω πανω στα αγαπημενα μου.. Εαν πυρωσουν τι πειραζει;απλα δεν θα τα βαλω μαζι ακομη.. Εκτος και εαν συμβαινει οτι και σε εμας.. Δηλαδη αν τους βαλω και λιγο παγωμενο νερο θα ειναι ενταξει; Πλακα κανω.. Τωρα σοβαρα κανει η οχι να βλεπονται γιατι εαν φανταστω και εμενα στη θεση του αρσενικου δεν θα με χαλουσε να εβλεπα μια κουκλα στο απεναντι κλουβι καθε πρωι...
 
Μακάρι να υπήρχε χώρος και τρόπος σε όλους μας, να κρατάμε τα αρσενικά μακρυά απο τα θηλυκά. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι συνήθως η γρηγορότερη επιθυμία των θηλυκών να συνευρεθούν με τα αρσενικά καλλικέλαδα.Βέβαια αυτό δεν το γλιτώνουμε με το να μην υπάρχει οπτική επαφή. Θα έπρεπε να ΜΗΝ υπάρχει ούτε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ επαφή.
Επειδή λοιπόν αυτά είναι πράγματα που δεν είναι εύκολο να γίνουν, οι περισσότεροι τα έχουμε σε κοινό χώρο
αρσενικά και θηλυκά, και προσπαθούμε, τηρώντας την σωστή διατροφή ανάλογα την εποχή
αλλά προσέχοντας ταυτόχρονα την θερμοκρασία του χώρου, να φέρουμε τα πουλιά σ' αυτήν
την ερωτική επιθυμία σε φυσιολογικούς χρόνους. Οσοι έχουν τα πουλάκια τους σε
εξωτερικούς χώρους συνήθως δεν έχουν κανένα τέτοιο πρόβλημα, ιδιαίτερα μάλιστα τώρα που χειμωνιάζει.
 
Ευχαριστώ πολύ Μάκη... Κατανοητά όλα όσα λέτε, αλλα τελικά εάν πυρώσουν και δεν τα βάλω μαζί θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Ειναι σχετικά κοντά και έστω και οπτικά πιστεύω πως θα εκαναν καλή παρέα τα δύο τους..
 
Καλησπέρα φίλε μου, εγω τις θυληκιές τις βάζω μαζί σε κλουβιά και τα αρσενικά μόνα τους σε ατομικά κλουβιά. Επειδή όμως ο χώρος είναι πρόβλημα εχω και 2 ζευγαρώστρες οπού εχω τα πουλιά μαζί αλλά χωρισμένα με το διαχωριστικό, βλέπονται μεταξύ τους. Εδω και 3 χρόνια δεν εχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Ξέχασα να αναφέρω οτι είναι σε εξωτερικό χώρο στο μπαλκόνι.
 
Ευχαριστώ πολύ Μάκη... Κατανοητά όλα όσα λέτε, αλλα τελικά εάν πυρώσουν και δεν τα βάλω μαζί θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Ειναι σχετικά κοντά και έστω και οπτικά πιστεύω πως θα εκαναν καλή παρέα τα δύο τους..
Πρόβλημα για τα πουλιά δεν θα υπάρξει.
Παρ' όλα αυτά όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ψάχνουμε
να βρούμε το λάθος που κάναμε, και ήρθαν σ' αυτήν την κατάσταση σε λάθος χρόνο.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους... Τέτοιες απαντήσεις είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν θα τις έβρισκα σε κανένα βιβλίο.Φιλτράρω όλα όσα μου λέτε και πράττω αναλόγως λοιπόν... Θα περιμένω τον κατάλληλο καιρό και τότε θα τραβήξω την "κουρτίνα".. Η γνωριμία τους θα αναβληθεί για λίγο καιρό..
 
Kalispera
Ego exw to agori kai to koritsi mazi , eleftera men , tin imera petane sto spiti kai pane sto klovaki opore theloun , to veadi mikri fevgi paei stin doulapa na kimithi o alos sto klouvaki edw kai 2 xronia einai apla fili , omos otan pira tin despinida gia na tin dikso se ena alo arseniko kai elipe 2 meres o arsenikos tin epsaxne apognosmena petose pera dothe , ekini den edose simasia ston agnosto , otan girise spiti kanane san trela mexri pou ekino to vradi minane mazi sto klouvaki ala mexri simera den kanane kanena vima pros to zevgaroma dilonoun pleon fili gia panta ...isos epidi menoun mazi apo tin imera pou tou tin efera.
 
Back
Top