Γενικά Πειράζει που ο παπαγάλος μου τρώει την μπογιά του κλούβιου;

Τι μπογια ειναι αυτη;
Εσυ εχεις βαψει το κλουβι ή ετσι το αγορασες;
Και τι εννοεις τρωει την μπογια; Δαγκωνει τα καγκελα ή βλεπεις να τα ξυνει να φευγει η μπογια και να την μασουλαει;

Αν συμβαινει το δευτερο..ηρθε η ωρα να αλλαξεις κλουβι
 
Πειράζει αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι... Βάλε ένα καρβουνάκι για να αποφύγεις την δηλητηρίαση...
Περιμένουμε όμως και τους ειδικούς στους παπαγάλους να μας πουν την γνώμη τους

Αν το κλουβί είναι παλιό και φεύγει η μπογιά θέλει όντως αντικατάσταση!
 
Μπορει να αλλαξει κλουβι:)
Τωρα το να τρωει το πουλι μπογια, να γεμιζει ο οργανισμος του τοξικα και να τρωει επειτα καρβουνο για να τα αποβαλει δεν το βρισκω καλη λυση..Αλλωστε για να φευγει η μπογια απ το κλουβι, μαλλον δεν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση και πρεπει ουτως η αλλως να αλλαχθει..
Τωρα αν απλα μασουλαει τα καγκελα και δεν βγαζει μπογια, δεν τιθεται θεμα εννοειται.
 
Ναι πάρα πολύ.


Τοτε ειναι επικυνδινο και θα εχεις προβλημα.
Καρβουνακι αμεσα για καλο και για κακο, και βαλε συντομα στο προγραμμα να αλλαξεις κλουβι ή να βαψεις με ειδικη μη τοξικη μπογια αυτο που εχεις.
Οι παπαγαλοι μασουλανε συνεχως τα καγκελα, αν εχουν φυγει οι μπογιες και μασουλαει την σκουρια απο κατω κινδυνευει να παθει δηλητηριαση.
 
και βαλε συντομα στο προγραμμα να αλλαξεις κλουβι
Ούτε σύντομα, ούτε αύριο... χθες! Αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο για την υγεία του!
 
Εννοειται οτι να τρώει τη μπογιά απο το κλουβι κάνει πολυ κακο στο παπαγαλο σου που μπορει να επιφέρει και τον θάνατο! Θα σου πρότεινα να αλλάξεις άμεσα κλουβι, αλλα μήπως αυτο το κάνει λόγο ελλείψεις παιχνιδιών; Δοκίμασε να παρεις παιχνίδια ή αν έχεις ανανεωνε τα με καινούργια, επίσης αν δν έχεις ξύλινα κλαδάκια καλο ειναι να παρεις ώστε να απασχολεί εκει το Ράμφος του!
 
Σε κανένα έμβιο ον δεν θα έκανε καλό αυτό με την μπογιά ακόμη κι αν είναι "οικολογική".
Προσπάθησε όσο αυτό είναι εφικτό να αποφύγεις τέτοιες δράσεις από το φίλο σου.
Πιστεύω πως ένα ανοξείδωτο κλουβί θα ήταν για την περίπτωσή του καταλληλότερο.
 
Ααα και κάτι σημαντικό!
εκτός απο το να του αλλάξει κλουβί κτλ δώσε του και κάτι να ασχολείται π.χ. Παιχνίδια για παπαγάλους ωστε να καταστρέφει κάτι άλλο και όχι το κλουβί του!
 
Εχω βαλει μερικα παιχνιδια στο κλουβι και ειναι ολα ενταξει!👍
Από εμπειρία θα σου πω πως παπαγάλοι που έχουν την τάση ν΄ασχολούνται με το να μαδούν το χρώμα από το κλουβί δεν σταματούν, ο Κάρλο μου ήταν ένας απ΄αυτούς κι ας είχε τόσα παιχνίδια. Η μοναδική λύση για να μην κινδυνεύσει να πάθει δηλητηρίαση το πουλί είναι να χρησιμοποιήσεις κλουβί χωρίς μπογιά πχ ανοξείδωτο
 
Παιδια δεν αλλαξα κλουβι γιατι μασανε παρα πολυ τα παιχνιδια και καθολου τα καγκελα. Επεισης νομιζω οτι επειδη η θηλυκια ειναι 3μηνων μασουσε τα καγκελα για το ραμφος της λογο ηλικιας😛.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Επεισης νομιζω οτι επειδη η θηλυκια ειναι 3μηνων μασουσε τα καγκελα για το ραμφος της λογο ηλικιας😛.

Σιγουρα, οι νεαροι παπαγαλοι περνανε το σταδιο οδοντοφυιας κατα το οποιο δοκιμαζουν τα παντα με το ραμφος τους.. Το πουλακι ειναι ακομα μικρο, θα συνεχισει να μασουλαει ο,τι βρει.
Ασχολειται τωρα με τα παιχνιδια αλλα μην νομιζεις οτι θα αφησει ετσι τα καγκελα.
Σιγουρα καποια στιγμη θα τα ξαναδαγκωσει, και στην κατασταση που ειναι τωρα, χωρις μπογια, ειναι ιδιαιτερα επικινδυνα..
Υπαρχει σοβαρος κινδυνος δηλητηριασης και πρεπει να το αποφυγουμε αυτο.
Το καλυτερο θα ηταν να αλλαξεις κλουβι και μαλιστα αμεσα, αλλα αν για διαφορους λογους δεν θελεις ή δεν μπορεις να παρεις ενα καινουργιο, καλυψε τουλαχιστον τα σημεια στα οποια εχει φυγει η μπογια με κατι, κανα σελοτειπ, ή τυλιξε γυρω γυρω ενα κορδονακι.
 
αν για διαφορους λογους δεν θελεις ή δεν μπορεις να παρεις ενα καινουργιο, καλυψε τουλαχιστον τα σημεια στα οποια εχει φυγει η μπογια με κατι, κανα σελοτειπ, ή τυλιξε γυρω γυρω ενα κορδονακι.
Αν δεν έχει άλλο κλουβί δεν κάνει να το βάψει θέλει μέρες έξω για να ξεμυρίσει απο την μπογιά και να ξαναμπεί μέσα του πουλάκι. Για το τύλιγμα δεν είμαι σίγουρος... ίσος του προκαλέσει ενδιαφέρον για δάγκωμα... και η ταινία έχει κόλλα... καλύτερα άλλαξε κλουβί...
 
ίσος του προκαλέσει ενδιαφέρον για δάγκωμα... και η ταινία έχει κόλλα... καλύτερα άλλαξε κλουβί...

Εγω σε παιχνιδοτοπους που οι δικοι μου τρωνε τα ξυλινα μερη χρησιμοποιω κορδονακι ή σελοτειπ και δεν εχω προβλημα, ουτε μπορουν να ροκανισουν αλλο την περιοχη ουτε ερχονται σε επαφη με την κολλα εννοειται.
Σαφως το ιδανικο ειναι να αλλαξει κλουβι, αλλα αυτο δεν μπορουμε να το επιβαλλουμε εμεις😎
 
Back
Top