Αναπαραγωγή Πειραζει να ζευγαρωσουν καναρινια διαφορετικου χρωματος;

NIKOL_GOUV

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
γεια σας! Εχω ενα κιτρινο με λιγο σταχτι στις φτερουγες αρσενικο καναρινι το οποιο κελαηδαει τρομερα και σημερα μου χαρισαν μια πολλη ομορφη λευκη θηλυκια η οποια ειναι λιγο μεγαλυτερη σε μεγεθος απο το αλλο. Τα εβαλα σε ζευγαρωστρα και τα χωρισα, εχω βαλει και φωλια με νημα και γενικα εκανα οτι διαβασα το site. Πειραζει που ειναι διαφορετικο χρωμα και προφανως ρατσα; Τι αλλο πρεπει να κανω; Ευχαριστω
 
Τα λαθη σου ειναι 2
1. Δεν τηρησες την καραντινα καθως εφερες πολυ κοντα το καινουριο σου καναρινι με το αρσενικο σου..
2. Ειναι λαθος εποχη γαι ζευγαρωμα! Τα πουλια τωρα θα περασουν πτερορροια και μια γεννα θα ειναι ταλαιπωρια κι επισης υπαρχει κινδυνος της ζωης νεοσσων και γονιων λογω ζεστης!
Καλοριζικη η καναριτσα σου!
 
Να τα κρατησεις χωρισμενα μεχρι του χρόνου! Η αναπαραγωγη τελειωσε. Αν επιχειρησεις να τα ζευγαρωσεις τετοια εποχή ειναι μεγα λαθος. 🙂 Δεν εχει σημασια που δεν εχουν ζευγαρωσει ξανα, αλα ερχονται ζεστες και θα ταλαιπωρηθουν αφανταστα. Η πτερορροια που ερχεται θα τα εξοντωσει. Φανταζεσαι να κλωσσανε με 40 βαθμους; Κανε υπομονη μεχρι του χρόνου και αν τα φροντισεις σωστα θα απολαυσεις του χρονου τους νεοσσους τους.
 
:agreeexei δικιο η ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ τωρα ο καιρος περασε για ζευγαρωματα περιμενε του χρονου να τα απολαυσεις:agree
 
ωραια! Απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα που ειναι μαλλον αλλη ρατσα! Με την πτερορροια τι πρεπει να κανω; Παντα ειχα παπαγαλακια και ποτε πριν καναρινια γι αυτο ειμαι τελειως ασχετη...
 
ωραια! Απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα που ειναι μαλλον αλλη ρατσα!

Δεν ξέρω απο που το κατάλαβες αυτό, αλλά έχω να σου πώ οτι αν δεν είναι
πρόβλημα απο την άποψη, οτι θα γεννηθούν υγιή πουλιά, είναι πρόβλημα απο την άποψη
οτι διασταυρώνοντας άσχετες ποικιλίες καταστρέφουμε προσπάθειες ετών για
σταθεροποίηση, της κάθε μιας απο αυτές. ☹
 
Back
Top