Γενικά Πειραζει το καναρινι να ειναι στον ιδιο χωρο με καρδερινες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zygos30
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zygos30

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πριν ενα μηνα μου χαρισε ενας φιλος ενα καναρινι αρσενικο.Ως τωρα το ειχα μεσα στο σπιτι λογω κρυου αλλα εδω και μια εβδομαδα το εβγαλα στο μπαλκονι μαζι με τις 3 καρδερινες μου. Τα κλουβια ειναι το ενα διπλα στο αλλο αλλα φροντισα να μην βλεπονται. Θα το επηρεασει αυτο σε κατι αρνητικα η δεν υπαρχει προβλημα και να το αφησω. Επισης να πω οτι δεν κελαηδαει και παρα πολυ γενικα αλλα αυτο μαλλον υποθετω οτι οφειλεται στο οτι ειναι περιπου 6 μηνων.
 
Δεν υπαρχει προβλημα! Τα δικα μου βλεπονται και κελαηδουν ολα μαζι σε φασεις 😉Δεν τα εχω βεβαια και πολυ κολλητα...
Αν ειναι οντως αρσενικο κι εχει καλη υγεια, μολις συνηθισει το καινουριο του χωρο θα αρχισει κι αυτο να κελαηδαει 😉
Καλοριζικο κιολας...
 
Εφόσον είναι 6 μηνών(εάν ακόμα δεν κελαηδάει), καλό θα του κάνει γιατί ίσως αποκτήσει καλύτερο ρεπερτόριο φωνών.
Τα δικά μου καναρίνια, έχουν αποκτήσει "καλές" φωνές (προς το άγριο)
δεδομένου ότι για δασκάλους έχουν καρδερίνες & φανέτα...
Γενικά,
για όποιον ενδιαφέρεται για τις φωνές των καρδερίνων του,
αποφεύγουμε να ακούνε οι καρδερίνες "χειρότερους" τραγουδιστές(καναρίνια).
Απαγορευτικό εώς... Καταστροφικό, ειδικά την εποχή της πτερόρροιας.
Ο ...χρυσός κανόνας είναι ότι θα χαλάσει το καλύτερο
παρά θα φτιάξει το...χειρότερο. 😉
 
Νικη συμφωνω! Κ εγω τα εχω ολα μαζι σε ενα δωματιο (τωρα που ειναι για ζευγαρωμα οχι) και καλαηδανε συναυλιακα! Θα σου κελαηδησει μην ανησυχεις -αν οντως ειναι αρσενικο- αλλα σιγα σιγα ειναι μικρουλης ακομα! Συμφωνω και με το Χαρη ισως επηρεαστει και μαθει καλο κελαηδισμα απο τις καρδερινες σου! Να σου ζησουν ολα και να τα χαιρεσαι!
 
Αν οι καρδερινες ειναι αγριες και οχι εκτροφης υπαρχει κινδυνος να ειναι φορεις ασθενιων τις οποιες ομως δεν εκδηλωνουν οι ιδιες αλλα μπορουν να τις κολλησουν με καταστροφικες συνεπειες στα πιο ευαισθητα απο αυτες καναρινια.
 
Παρακαλώ πολύ να μένουμε στο θέμα ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ, ως ξέρετε όλα post που έχουνε το θέμα Ιθαγένεια πουλια δεν επιτρέπεται στο forum.
 
Back
Top