Γενικά Πειτε μου, τι ρατσα καναρινι ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης astan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

astan

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2015
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!

μολις βρηκα το φορουμ και γραφτηκα.
Έχω μια βδομαδα ενα μικρο καναρινακι 6 μηνων.
Μηπως απο τις φωτογραφιες μπορειτε να με βοηθησετε να αναγνωρισω τη ρατσα; Μου το εδωσε φιλος του πατερα μου χωρις περαιτερω πληροφοριες.
IMG_20150125_170240.webp IMG_20150125_170337_HDR.webp IMG_20150125_170345_HDR.webp IMG_20150125_170445_HDR.webp .
 
Μοιάζει με ένα πανέμορφο μελανικό κοινό καναρίνι, κρατάω όμως μια επιφύλαξη μήπως και υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με timbrando, αλλά αυτό θα μας το πεις εσύ από το τραγουδιστικό ρεπερτόριό του και από τη θέση, σχήμα του πτηνού κατά το κελάηδημα...
Αν διαβάσεις σχετικά στο θέμα που ακολουθεί ίσως μπορέσεις να πας πεις περισσότερα Το καναρινι Τιμπραντο (timbrado canary) • PetBirds
 
  • Like
Αντιδράσεις: astan
Δε κελαηδα ακομα, μονο κατι μικρες αποπειρες το πρωι με 1-2 νοτες.
 
Σύντομα θα κελαηδήσει αν είναι αρσενικό και εύχομαι όσο μελωδικά σου αρέσει.
Μέχρι να γίνει αυτό δεν θα μπορέσω (εγώ προσωπικά) να σε βοηθήσω περισσότερο.
 
Δε κελαηδα ακομα, μονο κατι μικρες αποπειρες το πρωι με 1-2 νοτες.

Κανονικά στην ηλικία αυτή θα έπρεπε για αρσενικό να κελαηδά παραπάνω. Βέβαια μου έχει τύχει να έχω στην κατοχή μου αρσενικό, που δεν κελάηδησε ποτέ και το διαπίστωσα, όταν το είδα να βατεύει σε κλούβα πτήσης θηλυκών. Εν πάσει περιπτώσει, είναι πολύ όμορφο ότι και να είναι. Απ' τη μελέτη της συμπεριφοράς του θα μπορέσεις να εξάγεις πιο ασφαλή συμπεράσματα για το φύλο του εν όψει αναπαραγωγικής περιόδου.
 
Οι πρώτες του απόπειρες να κελαηδησει!
http://www.filedropper.com/jan291543mp3cutnet
 
Οι πρώτες του απόπειρες να κελαηδησει!
http://www.filedropper.com/jan291543mp3cutnet


Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι θηλυκό. Αυτό που άκουσα στο αρχείο δεν θεωρείται καν απόπειρα κελαηδίσματος. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο, όπου γίνεται πραγματικά απόπειρα κελαηδίσματος...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[/dls]
 
  • Like
Αντιδράσεις: astan
Εάν δεν επεξεργάστηκες το αρχείο δηλαδή να είναι επανάληψη μιας ή δύο φωνών, ώστε να καταλάβουμε τι "λέει" και η φωνή του να είναι όλο τον χρόνο έτσι, το πουλί μάλλον είναι θηλυκό. Εάν ήταν αρσενικό κάποια στιγμή θα το έσπαγε λίγο με συνέχεια...
 
  • Like
Αντιδράσεις: astan
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Αν δεν κελάηδησει θα του παρω και ενα αρσενικο για παρεα!
 
Κυριακή γιατί δεν λες στον φίλο του πατέρα σου όσα είπες και σε ΄μας, κάτι θα ξέρει, να δει και από κοντά κάτι που δεν είδαμε λόγω απόστασης εμείς. Τότε θα σου το αλλάξει ώστε να μην δεσμεύσεις άδικα δύο πουλάκια ( λες ότι είναι 6μηνα) που δεν μπορούν να ζευγαρώσουν.
 
Back
Top