Γενικά Περίεργα ειδύλλια budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω το παρακάτω "δίλημμα": έχω 2 budgies (αρσ-θηλ), όπου:
- το αρσενικό έχει βρει ενα ασημενιο μπιχλιμπιδι πανω σε μια σκαλα-παιχνιδι, όπου αντικατοπτρίζεται σαν καθρεφτάκι και παίζει συνέχεια εκεί, έχει και καμπανακια και τρελαίνεται
- το θηλυκό έχει μανία μαζί του.. αλλά σε σημείο ψύχωσης.. Το βράδυ με την παραμικρή ευκαιρία τρέχει δίπλα του να του τραγουδά, την ημέρα όλο τον κυνηγά, κάνει ότι κανει αυτός σαν σκιά κι όλο τον φιλά.. Πραγματικά και στο φαί είναι από πάνω του και του τραγουδά

Κάποιες φορές τον πιάνω τον καημενο στη γωνία στον πάτο (είναι υγιέστατο) σαν να θέλει να ξεφύγει.. κι αυτή δίπλα του να του τραγουδά.

Και δεν ξέρω τι να κάνω. Να βγάλω το παιχνίδι ή να βγάλω αυτήν σε άλλο κλουβί;

Είναι φυσιολογικό αυτό; Εκεί που τον κυνηγάει σκέφτομαι μήπως το βλέπουν και σαν παιχνίδι.. ακόμα δεν εχω καταλάβει. Γτ κάποιες φορές σταματάνε και δίνουν και φιλιά.. (αναμασάει αυτή τροφή)

απλά σκέφτομαι ανθρώπινα και τον λυπάμαι πραγματικά.. Ώρες-ώρες σκέφτομαι κι εμείς θα θέλαμε λίγο προσωπικό χρόνο..
τώρα ή αυτός είναι ο μπραντ πιτ ή αυτή είναι καμιά λυσσάρα.. Παρα πολλες φορες ειχα ζεύγη πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό
 
Πραγματικά με την τελευταία σου φράση έχω γελάσει πάρα πολύ.
Προσωπικά θα έβγαζα το παιχνίδι προς το παρόν. Μπορεί τότε να της δώσει περισσότερη σημασία.
Τα χρώματα των χαλινών τους τι λένε; Ότι και οι δύο είναι διαθέσιμοι για ζευγάρωμα ή απλά ότι η νεαρά (λυσσάρα) ζητά την παρέα του μόνο;
Σκοπεύεις να κάνεις αναπαραγωγή με αυτό το ζευγάρι;
 
να σαι καλα Γιάννη!
τον λυπάμαι να του βγάλω το παιχνίδι πραγματικά.. όταν του το πλένω έρχεται και μου δίνει φιλιά (αρσενικός).. Κι έρχεται εκεί που το βάζω να "επιβλέπει"! άλλος ψυχωτικός κι αυτός.. Πάντως είναι πανέξυπνος και γενικά του αρέσει να παίζει (παιχνίδια, μανταλάκια, κυνηγάει το χέρι μου), δεν είναι υπερβολή να πω μου θυμίζει λίγο σαν σκύλος..

Τα χρώματα είναι κανονικά, μπλέ αυτού ανοιχτό αυτής, δεν έχει αλλάξει προς καφε/κοκκινο (νομίζω αυτό δεν είναι στο ζευγάρωμα; )
Εξάλλου αυτή η ιστορία γίνεται συνέχεια..

Δεν σκοπεύω για αναπαραγωγή λόγω χρόνου, γνώσεων κλπ, αυτός είναι αδιάφορος λίγο κιόλας.. αν μπορούσε θα είχα καθρεφτάκια τώρα.. μάλλον η νεαρά θέλει τη παρέα του!

Αλλά να δείτε τι είναι η φύση.. όταν του έρθει αυτουνού η όρεξη και πάει να της τραγουδήσει (σπάνια).. Τον αρχίζει στη σφαλιάρα.. Του στυλ έχω πονοκέφαλο τώρα 😁
 
.. Τον αρχίζει στη σφαλιάρα.. Του στυλ έχω πονοκέφαλο τώρα 😁
Τι ωραία που τα περιγράφεις... Δώσε καλέ στην κοπέλα μια παντόφλα... Είναι πιο cult.
 
Back
Top