Γενικά Περίεργα πούπουλα στο νέο μου budgie, είναι κάτι;

katerina86

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2024
Μηνύματα
17
Καλησπέρα σας, αγορά προχθές ένα νέο Μπατζι παπαγαλακι για να κάνει παρέα στον Cookie το πρώτο Μπατζι, και σε ένα σημείο στην πλάτη είναι λίγο περίεργα τα πούπουλα του. Είναι κάτι αυτό;1000445602.jpg
 
@Vasia24 Α! Ok γιατί ο Cookie δεν θυμάμαι να το είχε μικρός! Ναι γνωρίζω για την καραντίνα. Το πρόβλημα όμως είναι ότι φεύγουμε διακοπές και θα πρέπει να τα πάρω μαζί μου! Οπότε δύσκολο να μην έρθουν σε επαφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Vasia24 προς το παρόν τα έχω σε διαφορετικά κλουβιά. Αλλά είμαστε 4μελη οικογένεια. Πιστεύω να χωρέσουμε 4 άτομα και 2 κλουβιά στο αμάξι!!! Ισχύει ότι πρέπει να είναι και τα δύο ενήλικα για να μπουν στο ίδιο κλουβί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Να το χαίρεσαι το νέο σου παπαγαλάκι. Σχετικά με την ηλικία του:
Identify a baby budgie by its black eyes. The eyes of a budgie can help you determine how old it is. Baby budgies have not developed an iris, which is the ring of color surrounding the black pupil of the bird’s eye. If your bird’s eyes are completely black and lacking iris rings, the budgie is less than 5 months old.
Σύμφωνα με το παραπάνω, εφόσον δεν έχει αναπτύξει ακόμα χρώμα στην ίριδα (δακτύλιο γύρω από το μαύρο του ματιού) θεωρείται ότι είναι κάτω των 5 μηνών
2
Look for a white or yellow cap to identify birds older than 3 or 4 months. When a budgie is 3-4 months old, it will molt and lose its striped head feathers. The stripes or bars will be replaced with a cap of yellow or white feathers, depending on the variety of budgie.[2]
  • If the budgie has no stripes on its head, it has experienced its first molt and is more than 3-4 months of age.
Επομένως το δικό σου δεν έχει προφανώς ξεπεράσει τους 4 μήνες.
 
Back
Top