Πτερόρροια Περίεργα πούπουλα

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Καλησπερα σας,

Το καναρίνι του πατέρα μου στο μάγουλο έχει παρουσιάσει το παρακάτω «πρόβλημα», ενώ έχει και μεγάλη απώλεια πούπουλων. Στο μάγουλο όμως παρατήρησε ο πατέρας μου ότι τα πούπουλά του είναι έτσι.
Τι είναι αυτό; Είναι ανησυχητικό ή είναι από την απώλεια πούπουλων; Το πουλάκι είναι ζωηρό.
 

Συνημμένα

  • IMG_4306.webp
    IMG_4306.webp
    44,9 KB · Προβολές: 25
@Anastasia S είναι το αυτί του εκεί. Είναι το ίδιο καναρινάκι σε παλιότερο θέμα σου;
 
μάγουλο έχει παρουσιάσει το παρακάτω «πρόβλημα», ενώ έχει και μεγάλη απώλεια πούπουλων
Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα. Απώλεια πουπουλων γιατί περναει πτερόροια ή απώλεια πουπουλων τέτοια που να φαίνεται το δέρμα;
 
Δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα. Απώλεια πουπουλων γιατί περναει πτερόροια ή απώλεια πουπουλων τέτοια που να φαίνεται το δέρμα;
Κι εγώ αυτό νομίζω ότι φαίνεται το δέρμα του από το χάσιμο των πούπουλων του αλλα ο πατέρας μου λέει ότι είναι το πτέρωμα σαν βρωμικο σε εκείνο το σημείο. Είναι νορμαλ να είναι έτσι; Αυτό θέλω να ξέρω. Το σημείο αυτό είναι ο λαιμος
 
Εγώ από την φωτογραφία μου φαίνεται ότι είναι το αυτί του. Μήπως έχει πληγή κ έχει μολυνθεί;
 
Φαίνεται σαν ξεραμένο αίμα, έχει κοιτάξει αν υπάρχει κάποια πληγή;
Πες του να καθαρίσει το σημείο και να το παρακολουθήσει .
Τελικά είναι στον λαιμό ή στο μάγουλο;
Από ότι φαίνεται είναι στο λαιμό. Είναι κάτω από το μάτι (άρα δεν είναι αυτί) και κάτω από το μάγουλο του καναρινιου από όσο μπορώ να δω. Θα πάρει να βρέξει καλά την περιοχή και να παραμερίσει όλα τα πούπουλα ώστε να έχουμε εικόνα!
 
Προφανώς η προηγούμενη κατάσταση με το ίδιο καναρίνι δεν αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά. Συγκρίνοντας τις δύο φωτό (από αυτό και από το προηγούμενο θέμα) βλέπω ότι πάνω - κάτω πρόκειται για την ίδια περιοχή.
Γιατί δεν απευθύνεστε σε πτηνίατρο;
 
Back
Top