Αναπαραγωγή Περίεργα πράγματα συμβαίνουν

gloster1995

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Στο ένα το ζευγάρι ο καναρος κάθεται πολλές φορές μέσα στη φωλιά με αποτέλεσμα να μην μπορεί η καναρα να τελειώσει τη φωλιά (μισοφτιαγμενη την εχει). Ο καναρος είναι σίγουρα αρσενικός διότι τον είχα με άλλη καναρα και έβγαλαν πουλάκια... Η άλλη ερώτηση είναι ότι μια καναρα άσπρη η οποία σε 2 γεννες με 2 διαφορετικούς καναρους έκανε από 5 αυγά με τον καθένα αλλά ασπορα. (Η καναρα είχε πλούσια διατροφική προετοιμασία)μάλλον δε θα βατεψαν οι καναροι. Σωστά; Και μια τελευταία ερώτηση άλλο ένα ζευγάρι καναρινια έκαναν φωλιά μετα απο 20 μέρες από τότε που τα έβαλα μαζί. Και σήμερα έκαναν ένα αβγό.συγνωμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Για το πρώτο ζευγάρι πρόσεξε εαν έχεις χρόνο μήπως τη φωλιά
τη φτιάχνει και τη χαλάει η κανάρα και ο αρσενικός απλά τη προστατεύει.
Αλλη μία περίπτωση είναι οτι αρσενικός μισοφτιάχνει τη φωλιά για να τις
δείξει το δρόμο.

Για το δεύτερο ζευγάρι δε βλέπω κάτι λάθος. Τι σε προβληματίζει;
Οσο για τη χρονική περίοδο απλά εστίασε στη πρόληψη.
Τα κλασίκα, σκόνη στη φωλιά και κάποιο τακτικό ράντισμα.
Πληροφορίες θα βρείς πολλές.

Αντε με το καλό και περιμένουμε νέα σου.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... Τώρα που κοίταξα είδα ότι κοιμάται και το βραδυ μέσα στη φωλιά ο καναρος. Καλό βράδυ.
 
Τα αρσενικά δεν κοιμούνται στην φωλιά.
Εχω μια υποψία. Μήπως ζευγαρώνεις θηλυκά πουλάκια και μετά ψάχνεσαι γιατί δεν έχουν σπόρο τα αυγά. :)
 
Τα αρσενικά δεν κοιμούνται στην φωλιά.
Εχω μια υποψία. Μήπως ζευγαρώνεις θηλυκά πουλάκια και μετά ψάχνεσαι γιατί δεν έχουν σπόρο τα αυγά. :)
Κυριε Μάκη και γω αμέσως αυτό σκέφτηκα, αλλά ο φίλος στο αρχικό του ποστ δήλωσε
Ο καναρος είναι σίγουρα αρσενικός διότι τον είχα με άλλη καναρα και έβγαλαν πουλάκια...
Οπότε και απέρριψα τη σκέψη μου θεωρώντας ότι το αρσενικό του είναι εξαίρεση.
 
meteo.gr/meteoplus/index.cfm
Με 31 βαθμούς δεν κάνεις αναπαραγωγή. Για μένα θα πρέπει να χωρίσεις όσα ζευγάρια είναι προ ωοτοκίας, όσο γι αυτά που έχουν αυγά είναι δική σου επιλογή τι θα κάνεις. Με τόση ζέστη ζορίζονται πολύ τα καναρίνια μας και τα μικρά θα έχουν άλλα θέματα μελλοντικά..
 
Κυριε Μάκη και γω αμέσως αυτό σκέφτηκα, αλλά ο φίλος στο αρχικό του ποστ δήλωσε

Οπότε και απέρριψα τη σκέψη μου θεωρώντας ότι το αρσενικό του είναι εξαίρεση.

Βρε δίκιο έχεις, αλλά εάν μέναμε στις περιγραφές που γίνονται, θα ήταν όλα ανεξήγητα. Ολα για ΓΚΙΝΕΣ :D
 
Τα πουλιά δεν κάνει να ζευγαρωσουν με θερμοκρασία άνω των 23(βαθμών) γιατί τα αβγά "ξερενονται" με αποτέλεσμα όταν υπάρχει νεοσσος μέσα να μην μπορέσει να σπάσει το τσοφλι και να πεθάνει από ασφηξια.
 
Back
Top