Ασθένειες Περίεργες κουτσουλιές σε Κοκατίλ

iloveparrots

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2023
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας!Έχω ξανά στείλει μήνυμα για το θέμα αυτό όταν έκανε κίτρινη διάρροια το Κοκατιλ μου.Εχεθες το βράδυ του έβρασα ρύζι με αρακά και καρότο και του έβαλα λίγο να φάει σήμερα ξύπνησε με αυτήν την τεράστια κουτσουλια.Μπορει να είναι και πολλές επειδή κοιμήθηκε στην Πάτρα από πάνω είναι κάτι ανησυζιτικο
[automerge]1705340487[/automerge]
@iloveparrots
[automerge]1705340660[/automerge]
Και την προηγούμενη φορά που είχε κίτρινη διάρροια είχε φάει ρύζι με αρακά
 

Συνημμένα

  • IMG-fee140cfe4bfe58108bb35c17aaae681-V.webp
    IMG-fee140cfe4bfe58108bb35c17aaae681-V.webp
    58,4 KB · Προβολές: 12
Γεια σας!Έχω ξανά στείλει μήνυμα για το θέμα αυτό όταν έκανε κίτρινη διάρροια το Κοκατιλ μου.Εχεθες το βράδυ του έβρασα ρύζι με αρακά και καρότο και του έβαλα λίγο να φάει σήμερα ξύπνησε με αυτήν την τεράστια κουτσουλια.Μπορει να είναι και πολλές επειδή κοιμήθηκε στην Πάτρα από πάνω είναι κάτι ανησυζιτικο
[automerge]1705340487[/automerge]
@iloveparrots
[automerge]1705340660[/automerge]
Και την προηγούμενη φορά που είχε κίτρινη διάρροια είχε φάει ρύζι με αρακά
Για πιο λόγο δίνετε ρύζι με αρακά αφού βλέπετε ότι το πειράζει; Προφανώς και αυτό φταίει. Έχουν ευαίσθητο πεπτικό και προτιμάμε σπόρους και pellet γιατί δεν είναι άνθρωποι. Τα λαχανικά τα δίνουμε σε μικρές ποσότητες και χωρίς λάδια κλπ. Το ρύζι δεν βοηθάει σε τίποτα οπότε μην το δίνετε. Τι σημαίνει "κοιμήθηκε στην Πάτρα από πάνω";
 
Για πιο λόγο δίνετε ρύζι με αρακά αφού βλέπετε ότι το πειράζει; Προφανώς και αυτό φταίει. Έχουν ευαίσθητο πεπτικό και προτιμάμε σπόρους και pellet γιατί δεν είναι άνθρωποι. Τα λαχανικά τα δίνουμε σε μικρές ποσότητες και χωρίς λάδια κλπ. Το ρύζι δεν βοηθάει σε τίποτα οπότε μην το δίνετε. Τι σημαίνει "κοιμήθηκε στην Πάτρα από πάνω";
Του έβαλα λίγο ρύζι απλά δεν είχα καταλάβει ότι τον ενοχλεί σήμερα το κατάλαβα.Λαθος μου εννοούσα πατηθρα όχι Πάτρα.Ευχαριστω
 
Εχεθες το βράδυ του έβρασα ρύζι με αρακά και καρότο και του έβαλα λίγο να φάει σήμερα
Το ρυζι κάλλιστα μπορει να ειναι ενα μερος της διατροφης του οπως φαινεται με ενα γρηγορο ψαξιμο




θελω να πιστευω οτι το ετοιμασες αποκλειστικα για εκεινον και χωρις καμια προσθηκη υλικων που βαζουμε για εμας.
εννοειται οτι οι τροφες επηρεαζουν τις κουτσουλιες τους. αν του εδινες σε συντομο χρονικο διαστημα μεσα στην μερα πχ μηλο και αυγο και τα ετρωγε σε ικανη ποσοτητα θα αλλοιωναν ευλογα τα περιττωματα .Εδω φαινεται οτι κατι δεν αφομοιωθηκε/χωνευθηκε επαρκως
Τι διαδικασια δοκιμασες να κανεις για να το ετοιμασεις? τι ειδους ρυζι κλπ ?
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Sissy
Το ρυζι κάλλιστα μπορει να ειναι ενα μερος της διατροφης του οπως φαινεται με ενα γρηγορο ψαξιμο




θελω να πιστευω οτι το ετοιμασες αποκλειστικα για εκεινον και χωρις καμια προσθηκη υλικων που βαζουμε για εμας.
εννοειται οτι οι τροφες επηρεαζουν τις κουτσουλιες τους. αν του εδινες σε συντομο χρονικο διαστημα μεσα στην μερα πχ μηλο και αυγο και τα ετρωγε σε ικανη ποσοτητα θα αλλοιωναν ευλογα τα περιττωματα .Εδω φαινεται οτι κατι δεν αφομοιωθηκε/χωνευθηκε επαρκως
Τι διαδικασια δοκιμασες να κανεις για να το ετοιμασεις? τι ειδους ρυζι κλπ ?
Έβαλα λίγο ρύζι με κριθαράκι στο μπρίκι με μόνο νερό μια ποσότητα για να την φάει μόνος του επίσης πρόσθεσα καρότο που για να δω αν το φάει και δεν το φαγε δεν του άρεσε (βραστό) αρακά και φασολάκια όχι όσπρια το λαχανικό δεν το ακούμπησε σχεδόν καθόλου και εφακε μόνο κριθαράκι και ρύζι.Συνηθηζα να του βάζω "wild rice"αλλά τελείωσε και του έβαλα άσπρο ρύζι.Οπως ήταν δεν πρόσθεσα κάποιο υλικό ήταν αποκλειστικά για αυτόν μόνο νερό.Το άφησα μια ώρα στο Σουρωτή να φύγουν τα υγρά.επειδη έβρασα λίγη παραπάνω ποσότητα το έβαλα στο ψυγείο και του έβαλα το απόγευμα - βράδυ ξανά.Δεν ξέρω πάντως επειδή δεν τρώει φρούτα του χω δώσει τα πάντα εκτως από τα απαγορευμένα λαχανικά δεν τρώει.Τρωει μόνο κριθαράκι αρακά ρύζι.Αλλα τρελάνετε για το αυγό και του βάζω συχνά.
 
η @Sissy ειναι η chef , εγω απλα διαβασα κριθαρακι που ειναι αλλη κατηγορια απο το ρυζι και θυμηθηκα οτι υπαρχει η συνταγη εδω στο pb. Παντως αν διαβασεις και τα αρθρα που ανεβασα θελει λιγο προσοχη στο ποσο συχνα και τις ποσοτητες.
Εγω θα προσθετα οτι το ρυζι που μενει σε θερμοκρασια δωματιου μετα παγωνει και το ξαναζεσταινουμε ειναι μια ριψοκινδυνη πρακτικη ακομα και για εμας, εγκυμονει διατροφικους κινδυνους και ρισκα
 
η @Sissy ειναι η chef , εγω απλα διαβασα κριθαρακι που ειναι αλλη κατηγορια απο το ρυζι και θυμηθηκα οτι υπαρχει η συνταγη εδω στο pb. Παντως αν διαβασεις και τα αρθρα που ανεβασα θελει λιγο προσοχη στο ποσο συχνα και τις ποσοτητες.
Εγω θα προσθετα οτι το ρυζι που μενει σε θερμοκρασια δωματιου μετα παγωνει και το ξαναζεσταινουμε ειναι μια ριψοκινδυνη πρακτικη ακομα και για εμας, εγκυμονει διατροφικους κινδυνους και ρισκα
Σας Ευχαριστώ πολύ!Δεν το γνώριζα αυτό με το ρύζι και γενικά σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
 
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top