Γενικά Περίεργες στάσεις ύπνου budgie

GeorgeKous

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
52
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας! Την τελευταία βδομάδα έχω παρατηρήσει μια αλλαγή στη συμπεριφορά του budgie μου. Είναι πιο απόμακρο (δεν παίζει όταν βάζω το χέρι στο κλουβί) και όταν γυρνάω το βράδυ το βλέπω σε περίεργες στάσεις στο κλουβί, αντί να κάθεται στην πατηθρα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ευχαριστώ!

1112fG1PfH.webp 222dvft6E0.webp
 
Καλημερα Γιωργο! Ποια η σχεση σας πριν; Τωρα απλα δεν ασχολειται μαζι σου ή χτυπιεται μεσα στο κλουβι οταν βαζεις το χερι σου;

Οσο για τις "περιεργες στασεις" τα μπατζι εχουν μια ταση να το κανουν αυτο! Και ο δικος μου ετσι κοιμαται τις περισσοτερες φορες!
 
Παλιότερα όταν έβαζα το χέρι μου μέσα στο κλουβί ή ακόμα και ανάμεσα στα κάγκελα, ερχόταν και χαϊδευόταν. Τώρα δε χτυπιέται απλά δε χαϊδευεται ούτε παίζει... Είναι αρσενικό περίπου 5-6 μηνών.
 
Κατά τα άλλα η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική; Τρώει, πίνει, είναι ζωηρό;
Μπορείς να βάλεις φωτο από την κοιλιά του με βρεγμένα παραμερισμένα πούπουλα ώστε να φαίνεται το στήθος, η κοιλιά και η αμάρα; και ίσως και από τις κουτσουλιές του;
 
Γιωργο μηπως αλλαξες εσυ κατι προς αυτο και σου κραταει "μουτρα";
Μηπως τον παραμελησες ή εδωσες προτεραιοτητα σε καποιο απο τα αλλα σου πουλια;
 
Όχι, ίσα ίσα που ο Ερνέστο είναι ο αγαπημένος μου! Επίσης τα υπόλοιπα είναι σε διαφορετικό σημείο του σπιτιού, οπότε δε με βλέπει να ασχολούμαι με αυτά...
 
Νομιζω οτι περα απο υπομονη και επιμονη τιποτα αλλο... χωρις να τον ζοριζεις ομως, δωσε του χρονο! Ποσο καιρο συμβαινει αυτο;
Ειναι το τελευταιο που ειχες παρει που ειχες θεματακια με την εκπαιδευση του;
 
Έχει περίπου μια βδομάδα. Ναι, αυτό είναι γι αυτό και του έχω αδυναμία καθώς η σχέση μας ήθελε πολύ χρόνο για να δυναμώσει.
 
Μαλλον θελει περισσοτερη προσπαθεια και απο τους 2 σας! Αν η κατα τ'αλλα συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη τοτε δεν υπαρχει προβλημα
 
επειδη κι εμενα κανει καποιες φορες τετοια "νουμερα" στην περιπτωση μας σημαινει η οτι θελει χαδια η απλα παρεα και σε λιγο επιστρεφει στο κλαδι του η οτι κατι υπαρχει στον χωρο (που δεν υπηρχε πριν και τον ενοχλει... Ισως φανει παραξενο αλλα αυτο το κατι 2 φορες ηταν μια λεκανη πλυμενα ρουχα η οτι κατι τον τρομαξε (συνηθως καποιος ηχος)
 
Αυτό το κομμάτι τούλι γιατί το έβαλες στο κλουβί Γιώργο; Του το είχες από την αρχή;... Μου φαίνεται πως δεν καλύπτεται όλο, οπότε δεν πρέπει να ''παίζει'' τον ρόλο κουνουπιέρας. Προσοχή μην πιαστούν τα νύχια του και έχει πρόβλημα μετά στα δάχτυλα του. Καλύτερα να μην ακουμπά-εφάπτεται πάνω στα κάγκελα του κλουβιού του (αν το έχεις ως κουνουπιέρα).
Βάλε ένα δυο μικρά παιχνιδάκια στο κλουβί ώστε να περνάει την ώρα του:)
 
Tο τούλι εμποδίζει τα σπόρια και τα πούπουλα να γεμίσουν το χώρο και λειτουργεί και ως κουνουπιερα παράλληλα. Αφαίρεσα το μπροστά κομμάτι για να βγει η φωτογραφία πιο καλή. Θα το προσέξω αυτό που είπες για τα νύχια του. Όσο αναφορά το θέμα του χορού και αν το ενοχλεί κάτι, αυτό δε μπορώ να το γνωρίζω. Πάντως χαίρεται όταν του βάζω μουσική!
 
Tο τούλι εμποδίζει τα σπόρια και τα πούπουλα να γεμίσουν το χώρο και λειτουργεί και ως κουνουπιερα
Κυρίως για τον τελευταίο λόγο θα πρότεινα αντί για τούλι που είναι επικίνδυνα μαλακό να χρησιμοποιήσεις σήτα πλαστική.
Είναι πολύ πιο σκληρή κάτι που αυτόματα την κάνει λιγότερο επικίνδυνη...
 
δεν το διαβασες σωστα η το εγραψες λαθος :) δεν ειπα χορου... Ειπα χώρου... Εχει παρατηρηθει και σ αλλες περιπτωσεις σε αναδιαταξη επιπλων ο παπαγαλος αλλαξε συμπεριφορα και φυσικα δεν ειναι κανονας... Το καθενα εχει την προσωπικοτητα του και τις παραξενιες του... Μονο εσυ ομως μπορεις να βρεις με παρατηρηση αν και τι τον ενοχλει... Και σαφως μουσικη να του βαζεις κι ολη μερα αν γινεται... Το δικο μου την πρωτη του λεξη την ακουσε σε τραγουδι... Το πιθανοτερο ειναι παντως να θελει εσας εκεινη την στιγμη δοκιμασε να δεις με χαδια ομιλια κλπ αν μετα ηρεμει...
 
Back
Top