Ασθένειες Περίεργη ασθένεια ορτυκιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bikas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2015
Μηνύματα
40
καλημέρα φιλοι,
πριν 3 μέρες βρήκα το ορτυκι μου κουρνιασμενο σε μια ακρη με πρησμενο το κεφαλάκι τυ και κλειστα τα ματια του.
το απομονωσα και δοκιμασα διαφορα, βιταμινες κλπ μηπως και παρει τα πάνω του.
ορεξη για φαγητο έχει αλλα 3 μεερες ειναι στην ιδια κατασταση.σχεδον κλειστα ματια πρησμενο κεφαλάκι και συνεχεια το ανεβοκατεβάζει.
τι μπορω να κάνω γιατι πιστευα οτι δεν θα τα καταφερνε αλλα βλέπω ότι συνεχιζει...
 
Καλημέρα bikas. Έχεις καταλάβει από που προέρχεται το πρήξιμο; Έχει κάποια πληγή στο κεφάλι του; Συχνά τα ορτύκια αυτοτραυματίζονται στο πάνω μέρος του κεφαλιού τους λόγω των εκτινάξεων που κάνουν. Σε τι χώρο ζεί;
Βάλε μια φωτογραφία αν μπορείς.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε πτηνίατρο το συντομότερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ουτε πτηνιατρος υπάρχει εδώ κοντα ούτε κτηνιατρος.
δεν εχει πληγες αθτοτραματισμου το τσεκαρα αυτό.
κουτσουλιες κλπ δειχνουν κανονικα.
το ορτυκι το ειχα σε κλουβα εδαφους 2*2*2 με χώμα κατω. Τωρα το απομονωσα σε αυτοσχέδιο κλουβί.
το άλλο ορτυκι ειναι μια χαρα απλά εχει μοναξια.ήταν τα 2 αρσενικα που ζουσαν μαζι απο το καλοκαιρι λογω εξαφανισης των θυλυκων αλλα τα πηγαιναν πολυ καλά. Δεν τσκώθηκαν ποτε.
σε λιγο θα βαλω και φωτο απλά δεν μου ποζαρει καλα.
 
DSC_0003.webp
ναι εχω τσιμεντωσει 10 εκ περιμετρικα με το συρμα και δεν εχω δει σημαδια τετοιου ειδους

DSC_0004.webp
 
ναι το γνωριζω θοδωρη αυτό αλλά, είχα περισσότερα αρσενικά και για να τηρησω την αναλογία τα χώρισα γιατί είχαν αρχίσει να τσιμπιόντε.έτσι άφησα μόνα τους τα 2 αρσενικα που ήταν χτυπημένα και αναρρωσαν και τα πηγαιναν πολύ καλά. Το αρσενικό που το είχα με τα θυλυκά σκότωσε τα 2 από τα 3 και στο τέλος καποια παιδάκια πήγαν και ανοιξαν το κλουβί και τα σκότωσαν όπότε έμεινα με τα 2 αρσενικά μόνο.
τα οπόια το άλλο είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μόνο το ένα αρρωστησε και ετσι το αποομόνωσα.
βέβαια έχω να τα ακούσω περίπου ένα μήνα να κε΄λαηδάν.
 
Συγγνωμη εκει που μενεις δεν εχετε ουτε κτηνιατρο που να ασχολειται με αγροτικα ζωα;
 
ναι το γνωριζω θοδωρη

Κώστας λέγομαι, αλλα αν θέλεις να με φωναζεις Θοδωρή κανένα πρόβλημα.

έτσι άφησα μόνα τους τα 2 αρσενικα που ήταν χτυπημένα και αναρρωσαν και τα πηγαιναν πολύ καλά

Δεν μπαίνουν ποτέ 2 ορτύκια μαζί να αναρρώσουν και ιδιαίτερα αρσενικά.

το αρσενικό που το είχα με τα θυλυκά σκότωσε τα 2 από τα 3

Αν δεχτώ ότι σίγουρα ήταν 1 αρσενικό με 3 θηλυκά και έγινε κανιβαλισμός θα σου έλεγα να προσέξεις το φύραμα που δίνεις να έχει αλάτι.
 
συνονόματε καλημέρα,
κανιβαλισμο ειχαν εμφανιση (όχι όλα) το καλοκαίρι που τους εδινα θύραμα. Από τον ιουλιο και μετα τους έδινα σιτλαρι και καλαμπόκι μαζι με χορταράκια. Δεν ξαναχρησιμοποίησα φυραμα.

όταν τα έβαλα μαζί τα 2 αρσενικά ήταν γιατί ειχαν πέσει θύματα μπουλινγκ από το άλλλο. Αλλα ποτέ δεν έκανα το παραμικρό ίσως γιατί ήταν μεγάλη η κλούβα. Μόνο τ΄ωρα που αρρώστησε το ένα χώρισαν διαφορετικά καθόταν και τα 2 μαζί κοντα κοντα.έπρεπε να τα βλεπες και μαζί με την περδικα... Είχαν κανει ωραία παρέα, μόνο όταν αρχιζε να περπαταει νυρικά η πέρδικα έαχνα μερος να κρυφτούν μην τα πατήσει. Αλλά τώρα η πέρδικα έφυγε και αυτή μετά από λίγο οποτε έμειναν τα 2 τους.

κτηνίατρο όχι δεν εχουμε εδώ.
ετσι κι αλλιως ενα μικρο νησάκι είμαστε και τα ζώα είναι λιγοστά. Ελάχιστες γίδες πρόβατα και κότες. Ο τουρισμός και ο πολιτισμός τα εδιωξε όλα. Ξερεις απόκτησαν όλοι ευαίσθητη μύτη κι όλα τους μυρίζουν.φαντάσου ότι εμένα με πήγαν στην αστύνομία γιατί δεν το συνόδευα με λουρί και τον ενοχλουσε κάποιον που τον εβρισκε στο δρόμο και τον μυριζε κι ένας άλλος γιατί ο σκύλος μου (λέει...) ότι του κόπριζε το χωράφι
το πρόβλημα δεν ήταν όμως αυτό
το πρόβλημα ήταν ότι όλοι έχουν ελεύθερους τους σκύλους και δεν βγάζει κανένας τον σκυλο β΄λλτα όπως εγώ. Οπότε μονο εμένα αναγνώριζαν κι έτσι έπρεπε εγώ να την πληρώσω για όλους τους άλλους.

εχουμε εναν κτηνίατρο σε ένα αλλο νησι αλλά τώρα να πάρω το ορτύκι και να πάω ολόκληρο ταξίδι...
 
εχουμε εναν κτηνίατρο σε ένα αλλο νησι αλλά τώρα να πάρω το ορτύκι και να πάω ολόκληρο ταξίδι...
Δεν είναι κόπος να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν ξέρει από ορτύκια και να του πεις τα συμπτώματα και ίσως σε βοηθήσει!
 
κανιβαλισμο ειχαν εμφανιση (όχι όλα) το καλοκαίρι που τους εδινα θύραμα. Από τον ιουλιο και μετα τους έδινα σιτλαρι και καλαμπόκι μαζι με χορταράκια. Δεν ξαναχρησιμοποίησα φυραμα.

Εγώ θα σου προτείνω να αλλάξεις άμεσα την τροφή τους με φύραμα ωοτοκίας No7 σε μορφή πέλετ ( γνωστής εταιρείας, κν θες σου λέω με pm ) - Σταμάτησε να χορηγείς οτιδήποτε άλλο ( φαγητό ) για 10 μέρες. Αν μέσα σε 2 με 3 μέρες το ορτύκι δεν ξεφουσκώσει θα πρέπει να χορηγήσεις ενα Αντιμικροβιακό.

Θεωρώ ότι με την διατροφή σε συνδυασμό με καθαρό νερό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

η πέρδικα έφυγε και αυτή μετά από λίγο οποτε έμειναν τα 2 τους

Αν δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, αλλά μόνο τα αυγά θα σου πρότεινα να αλλάξεις τα αρσενικά με θηλυκά τα οποία μπορούν να ζήσουν αρμονικά 1 , 2, 3, 4 - γενικά όσα θες χωρίς προβλήματα.
 
κώστα ευχαριστως να μου πεις για το φύραμα κι αν το βρω ευχαριστως και να το πάρω.
ξερεις δεν ειμαι σε μέρος που βρίσκεις αυτό που θες. Οπότε αν μπορεις να μου στειλεις και κάτι σε e-shop ακόμα καλύτερα.
τι αντιμικροβιακό?
τώρα για θυλυκα επειδή πλησιαζει ο χειμωνας δεν το ρισκάρω γιατι φοβάμαι οτι δεν θα τον βγαλουν. Ετσι κι αλλιώς ούτε τα αυγά τρωω. Απλα μου αρεσουν τα πουλιά και ίσως αργότερα αν καλυτερέψουν τα οικονομικά πάρω και μια μηχανούλα να προσπαθήσω να βγάλω.
καλημέρα κι ευχαριχτώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
κώστα ευχαριστως να μου πεις για το φύραμα κι αν το βρω ευχαριστως και να το πάρω.

Το φύραμα ειναι το Νο7 ωοτοκίας σε πέλετ που θα πρέπει να ταίζεις. Σίγουρα θα το βρεις διότι ειναι μεγάλης εταιρείας και γνωστής. ( σου έστειλα την εταιρεια με pm )

τι αντιμικροβιακό?

Να χορηγήσεις το Νeo-Oxyvet στο νερό τους σύμφωνα με της οδηγίες που θα βρεις στην συσκευασία.

τώρα για θυλυκα επειδή πλησιαζει ο χειμωνας δεν το ρισκάρω γιατι φοβάμαι

Δεν νομίζω να έχουν κανένα πρόβλημα. Θα πρέπει η κλούβα που τα έχεις να είναι προστατευμένη έτσι και αλλιώς και για τα υπόλοιπα που έχεις είδη μέσα. Επιμένω ότι βάζοντας σωστά την αναλογία θα δεις υγιή πουλιά.

ετσι κι αλλιώς ούτε τα αυγά τρωω

Δεν γνωρίζω αν έχεις καναρίνια για να τρώνε αυτά. Είναι μικρά τα αυγά του ορτυκιού αλλά θαυματουργά.

ίσως αργότερα αν καλυτερέψουν τα οικονομικά πάρω και μια μηχανούλα να προσπαθήσω να βγάλω.

Στο εύχομαι να το κάνεις σύντομα.
 
κώστα ευχαριστως να μου πεις για το φύραμα κι αν το βρω ευχαριστως και να το πάρω.
ξερεις δεν ειμαι σε μέρος που βρίσκεις αυτό που θες. Οπότε αν μπορεις να μου στειλεις και κάτι σε e-shop ακόμα καλύτερα.
τι αντιμικροβιακό?
τώρα για θυλυκα επειδή πλησιαζει ο χειμωνας δεν το ρισκάρω γιατι φοβάμαι οτι δεν θα τον βγαλουν. Ετσι κι αλλιώς ούτε τα αυγά τρωω. Απλα μου αρεσουν τα πουλιά και ίσως αργότερα αν καλυτερέψουν τα οικονομικά πάρω και μια μηχανούλα να προσπαθήσω να βγάλω.
καλημέρα κι ευχαριχτώ.

Τα ορτύκια είναι ανθεκτικά στο χειμώνα εφόσον είναι προστατευμένα και σε στεγνό χώρο.
Τα αυγά κακώς δεν τα τρως. Εδώ τα πουλάνε στα καταστήματα τροφών και είναι πανάκριβα.
 
Back
Top