Ασθένειες Περίεργη κουτσουλιά θηλυκιάς red siskin

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xenis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xenis

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2020
Μηνύματα
55
Πόλη
Μόρφου
Γεια σας, εχω ενα ζευγαρι red siskin η αλιως σπινος τησ βενεζουελας οπος λεγεται αλλιως ειναι πουλια του 19 τα οποια εχουν σημπληρωση των 1 χρονο ζωης τους,τα εβαλα μαζοι ειδα κσι βατεμα και η θυλικια εχει κανει 3 αυγα μεχρι στιγμης και ολα πηγαιναν καλα μεχρι σημερα το πρωι οπου εχω παρατηρηση μια πολλη περιεργη κουτσουλια στο κλουβι της θυλικιας γιατι τα κραταω χοριστα, ηταν μεγαλη σε σχεση με τις με της συνηθησμενες της, θα ανεβασω φοτο φυσικα αλλα δεν ξερω αν καταλαβετε γιατι ειναι λιγο νεκατομενο το χαρτι, και ειχα παρατηρηση πως στο κατω μερος τησ καμαρα λοιπουν καπια πουπουλα και φενετε η αμαρα του πουλιου, δεν εβγαλα φοτωγραφια γιατι ηθελα να ρωτησο πρωτα στο ποστ και μετα νανκανω οποια δηποτε κινηση, ευχαριστω πολυ
 

Συνημμένα

  • 15866032278481387203508934110779.webp
    15866032278481387203508934110779.webp
    228,6 KB · Προβολές: 26
Καλησπερα.

Ειναι φυσιολογικό οι κουτσουλιες στα θηλυκα να ειναι "περιεργες" σε υφη, χρωμα και μεγεθος οταν κανουν αυγα.
Δηλαδη ολα κηλουν ομαλα, να μην ανησηχο;
 
Δηλαδη ολα κηλουν ομαλα, να μην ανησηχο;
Γενικά μιλώντας, ναι στην περίοδο της ωοτοκίας ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα...
Να μην ανησυχείς ΑΛΛΆ και να μην επαναπαυθείς...
Παντού και πάντα παρακολούθηση συμπεριφοράς...
Έτσι προλαβαίνουμε τα χειρότερα κι αυτό όχι πάντα...
 
Οτι γραφεις ειναι φυσιολογικο, μην ανισηχεις, ολα καλα.
Αν δεις κατι αλλο που σου φενεται περιεργο μας ξαναρωτας!
[automerge]1586611764[/automerge]
Αλλα γιατι τα εχεις χωρια τα πουλια;
 
Παιδια αυτο εδω ειναι φυσιολογικο;
[automerge]1586613928[/automerge]
..
[automerge]1586614386[/automerge]
..
[automerge]1586614465[/automerge]
Οτι γραφεις ειναι φυσιολογικο, μην ανισηχεις, ολα καλα.
Αν δεις κατι αλλο που σου φενεται περιεργο μας ξαναρωτας!
[automerge]1586611764[/automerge]
Αλλα γιατι τα εχεις χωρια τα πουλια;
Ευχαριστω για την απαντηση σου κωστα, επιδη τα ειδα να τσακονονται και τον αρσενικο να βγαζει το νημα απο την φωλια κσι σκεφτηκα να βαλο διαχωριστικο να τα ενωσω λες;
 

Συνημμένα

  • 20200411_171220.webp
    20200411_171220.webp
    199,7 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω για την απαντηση σου κωστα, επιδη τα ειδα να τσακονονται και τον αρσενικο να βγαζει το νημα απο την φωλια κσι σκεφτηκα να βαλο διαχωριστικο να τα ενωσω λες;
Ενταξει δεν πειραζει αλλα να ξερεις οτι αν θελεις δευτερη γεννα η θηλικια θα εχει καταπονηθει ηδη απο την πρωτη αφου ολα θα τα εχει κανει μονη της και η δευτερη θα εξαντλισει τις δυναμης της αρα για την υγεια της θα ειναι κακο. Αυτη ειναι η γνωμη μου... Τωρα καποιος αλλος μπορει να εχει αλλη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Xenis
Ενταξει δεν πειραζει αλλα να ξερεις οτι αν θελεις δευτερη γεννα η θηλικια θα εχει καταπονηθει ηδη απο την πρωτη αφου ολα θα τα εχει κανει μονη της και η δευτερη θα εξαντλισει τις δυναμης της αρα για την υγεια της θα ειναι κακο. Αυτη ειναι η γνωμη μου... Τωρα καποιος αλλος μπορει να εχει αλλη.
Νσι κωστα μου κει εγω συφωνο μαζι σου καθετα, απλα αυτο που με ενδιαφερι παραπανω εινσι η υγεια της καναρινας κσι μετα η γεννα, θα σας ενημερωσω και αυριο πως παν τα πραγματα
 
Back
Top