Γενικά Περίεργη στάση Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
καλησπερα παιδια! Εχω δει τα κοκατιλ μου να ζευγαρωνουν γυρο στισ 5 φορεσ αυτην την περιοδο, αυτο το λεο αν εχει καποια σχεση μαυτο που θα σασ πω, σημερα αφου το προ'ι' ζευγαρωσαν για 5η φορα (απο οσεσ εχο δει εγω πιθανον να υπηρχαν κ αλλεσ φορεσ)το θηληκο μετα απο κανα 2ωρο περιπου... Καθοταν στο πατο του κλουβιου πανω στην ουρα του, σημερα παντα πριν κατευει στο πατο... Εβαζε προτα την ουρα κατω κ την πλακωνε με το υπολοιπο σωμα... Κ τσιριζε πολυ σιγανα, βραχνα κ σπαστα αραια κ που... Καθοταν με τισ ορεσ κατω... Κ αργοτερα πλησιασα το κλουβι, συνεχιζε να καθεται κατω.. Αφου ειχε βρεξει απο την ποτηστρα ολο το πατο του κλουβιου παλι με την ιδια σταση... Μεσ την υγρασια πανω απ το χαρτι.. Κ την ουρα απο κατω του, αφου νονιζα θα σπασει κ αθισμενο κατω τα ποδια του δεν τα διεκρινα, αλλα μολισ επεστρεψα στο κλουβι με αβγο μεσ την λιγουρα ηταν σηκωθηκε για να φαει... Τι σημενει αυτο ρε παιδια;θα με τρελανει, ααα... Να επισυμανω οτι εχω βαλει φωλια... Ευχαριστώ
 
Αν το πουλάκι είναι ήρεμο πιάστο και παρατήρησε αν πονάει στην περιοχή της κοιλιάς, στην αμάρα και την βάση της ουράς της.
 
οχι δεν μπωρω να το πιασω, δεν εχουμε εξοικιωθει τοσο! Τι πιστευεισ γρηγοργ οτι ειναι; Σευχαριστω
 
Πιστεύω οτι κάτι την ενοχλεί και κρατάει αυτή την στάση, κάποιο χτύπημα ίσως κατά την διάρκεια της συνεύρεσης; κάποιο χτύπημα στην ουρά; Μήπως θέλει να γεννήσει και δεν θέλει μέσα στην φωλιά; Πολλά τα μπορεί... Αν δείς και το συνεχίζει όμως καλό θα είναι να την δει ένας γιατρός.
 
καλα... Εδω που βρισκομαι δεν εχουμε πτηνηνιατρο... Ναι αλλα εχω ακουσει οτι κ φωλια να μην εχει τα γενναει κατω.. Αμα ζοριζοταν τοσο δεν θα τα γεννουσε χαμο... Κ σε παρακαλω αν σου ειναι ευκολο πεσ μου τι διατροφη θελει να κανω τορα που ζευγαρωνουν... Κ αμα γενησει οταν κλωσσαει εβαλα τετοιο θεμα αλλα δεν απαντηθηκε ευχαριστω...
 
Πολυ περιεργο αυτο... 😕 Τελικα τι εγινε; Καταλαβες τι ηταν αυτο που εκανε; Το οτι πεταξε νερα μεσα στο κλουβι μηπως ηταν στην προσπαθεια του να βραχει απο την ποτιστρα; Τους βαζεις ενα μπολ με νερο για μπανιο;
Τι ηλικια εχει; Αν δεν ειναι καταλληλη η ηλικια της για να ζευγαρωσει κι εννοω αν ειναι πολυ μικρη τοτε καλυτερα να τους διακοψεις αυτη τη συμπεριφορα σκεπαζοντας τα με ενα σκουρο πανι και αυξανοντας λιγο τις ωρες του υπνου. Ποσες ωρες κοιμουνται;
 
γεια σου ανεστη, αυτην την σταση την εκαμνε για δυο μερεσ,τορα δεν την εχω ξαναδει, οχι δεν βαζω μπολ με νερο, κραταο την ποτηστρα στο χερι μου κ ανεβαινει πανω τησ παντα μεσ το κλουβι κ πιτσιλιεται... Μονο θηληκο που ειναι πιο ηρεμο... Ειναι αρκετα μεγαλη τα ματια τησ ειναι καφεκοκκινα, σημαδι που μασ αποδυκνειει αυτο, νομιζω... Εγο πιστευο επειδη δεν ειχε φολια, σαν να ζοριζοταν, αλλα κ που την εβαλα εδω κ 3 μερεσ δεν εχει κανει κατι.. Μπαινει καθεται κανα 20λεπτο κ ξαναβγαινει, αυτο γινεται πολλεσ φορεσ την μερα... Ειδηκα οταν με ακουει η λιχουδα βγαινει, δεν ξερω τι συμβαινει...
 
ξεχασα να πω... Επειδη εχω βαρεθει κ φοβαμαι αυτεσ τισ αρρωστιεσ γι αυτο φοβαμαι την μπανιερα μην αρωστησεει, αν κ τα εχω ολη μερα μεσα στο σπιτι... Κ τι;να την αφηνω ολη μερα μεσα ή καποιεσ ώρεσ; Ευχαριστω!
 
Δεν σημαινει οτι μολις εβαλες φωλια θα γεννησουν. Το οτι μπαινοβγαινει και οτι καθεται και λιγο ειναι καλο σημαδι.Λογικα μεσα στην βδομαδα θα δεις το πρωτο αυγο.

Οσο για τα κοκκινα ματια δεν σημαινει οτι ειναι μεγαλη σε ηλικια. Υπαρχουν τα λεγομενα albino και lutino cockatiel. Τα αλμπινο εχουν κοκκινα ματια οποτε εσενα μαλλον ειναι αλμπινο.
 
Back
Top