Αναπαραγωγή Περίεργη συμπεριφορά αρσενικού προς ζευγάρι διπλανού κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
προσφατα εβαλα τα δυο αρσενικα μου το ενα με θηλυκια ιδιας ρατσας(πρασινωπα->τιμπραντο και το αλλο με μια κιτρινη θηλυκια ενος γειτονα. Τα αρσενικα πριν ηταν μαζι το περισσοτερο καιρο ηρεμα εκτος απο τωρα προσφατα που ψιλομαλωνανε αλλα λιγα πραματα. Το πρωτο ζευγαρι δειχνει να ζευγαρωνει(η θηλυκια ηδη φτιαχνει φωλια),το δευτερο (τα ανομοια) ειναι σε ηρεμα νερα(ουτε γλυκες, ουτε μαλωνουν) αλλα ο αρσενικος πλησιαζει στο αλλο κλουβι και τιτιβιζει(γλυκος τονος μαλλον προς τον αλλο αρσενικο) που επισης πλησιαζει προς το μερος του(διευκρινηση ειναι πατερας και γιος λαλιστατοι και με απογονους). Ειναι κατι αλλο ή προτιμουν την ιδια θηλυκια;
επισης ζευγαρωμα μεταξυ δυο διαφορετικων χρωματων (ρατσων ->πρασινωπα με κατακιτρινο)γινεται;
 
ειναι κατι αλλο ή προτιμουν την ιδια θηλυκια;
Καταρχήν φρόντισε να μην έχουν οπτική επαφή τα γειτονικά ζευγάρια και θα σταματήσουν τα «ξεστρατίσματα». Επίσης δώσε λίγο χρόνο στο δεύτερο ζευγάρι έως ότου αναλάβει η φύση τα υπόλοιπα.
επισης ζευγαρωμα μεταξυ δυο διαφορετικων χρωματων (ρατσων ->πρασινωπα με κατακιτρινο)γινεται;
Η ερώτηση σου αυτή δεν είναι αρκετά σαφής, αφού οι όροι «πρασινωπό» και «κατακίτρινο» δεν προσδιορίζουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα.

Αν αναφέρεσαι στο ζευγάρωμα «Καναρινιών Χρώματος» διαφορετικού χρωματισμού, δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να απαντήσω.

Αν εννοείς το ζευγάρωμα ενός καναρινιού Norwich με ένα Timbrado θα σου έλεγα να το αποφύγεις. Είναι γενικός κανόνας (και απαράβατος κατά την άποψή μου) το ζευγάρωμα καναρινιών της ίδιας ράτσας και ένας πολύ απλός λόγος μεταξύ άλλων, είναι η αναπαραγωγή των χαρακτηριστικών και του προτύπου που μας έκανε να αγαπήσουμε τα πουλιά από το φέρουν.
 
Σχετικά με την παρατήρηση του Σταύρου "να μην βλέπονται τα ζευγάρια" είναι πολύ βασικό. Για να μην υπάρχουν πολλά προβλήματα καλό είναι κάθε ζευγάρι μόνο του και να μην έχει οπτική επαφή με άλλο.
Επίσης τα πουλιά ξεκινούν τώρα την αναπαραγωγή, και άλλα είναι έτοιμα, άλλα όχι, καλό είναι να τους δώσεις χρόνο να ετοιμαστούν. Δώσε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία (ασβέστιο) για να τα βοηθήσεις.

επισης ζευγαρωμα μεταξυ δυο διαφορετικων χρωματων (ρατσων ->πρασινωπα με κατακιτρινο)γινεται;
Αν ζευγαρώσεις διαφορετικές ποικιλίες (στα καναρίνια χρώματος) μεταξύ τους σίγουρα από άποψη υγείας δεν θα υπάρχουν προβλήματα (πλήν την περίπτωση ζευγαρώματος ΈντονοΧΈντονο) (δες σχετικό άρθρο που θα σε βοηθήσει: <broken link removed>) Απλά το αποφεύγουμε γιατί χάνουμε με τα ζευγαρώματα αυτά, από τους απογόνους εκείνα τα χαρακτηριστικά που με κόπο καταφέραμε να "ξεχωρίσουμε". Για να το κάνω απλά: αν ζευγαρώσουμε ένα λυκόσκυλο με ένα κυνηγόσκυλο τα κουτάβια δεν θα έχουν πρόβλημα υγείας αλλά δεν θα ξέρουμε αν θα είναι κυνηγόσκυλα ή λυκόσκυλα ή και τα δύο ή τίποτα από τα δύο.
 
Συμπληρωματικα, στις θεσεις, του Σταυρου και του Σακη οι οποιες και με βρισκουν,
συμφωνο, πως αλλωστε και θα μπορουσα να διαφωνησω, εγω δινω και καποια περισσοτερη εμφαση, στο μπερδεμα, της ρατσας.
Αν εισαι σιγουρος, οτι ειναι Τimbrandoκαι τα δυο αρσενικακαι τα Timbrando οπως ειναι γνωστο, ειναι καναρια Φωνης, γιατι δεν βρισκεις και μια θηλυκια Timbrando, για να εχεις αναπαραγωγη της ιδιας ρατσας με τα χαρακτηριστικα και τα προτυπα αυτης (π.χ Timbrando);
Ελπιζω τα Τimbrando σου, να ειναι ακομη ,"οπως πρεπει Φωνης"!οποτε καλο θα ειναι και να τα απομονωσεις και αυτα και τους πιθανους, σου ευχομαι, νεοσσους, απο αλλα
καναρια.
 
δεν ειμαι ειδικος το μονο που ξερω οτι εχουν την ιδια εμφανιση με εικονες τιμπραντο στο διαδικτυο και ειναι ειναι λαλιστατοι πατερας και γιος αρα πρεπει να ειναι καναρινια φωνης. Οταν ειχα διαλεξει σε μαγαζι μικρο τον πατερα αναμεσα σε προσφατα γεννημενα καναρια ξεχωριζε απο τοτε για τη φωνη του. Τωρα το κιτρινο θηλυκο δεν ξερω τι ειναι αλλα το εχω απο καποιο φιλο μου να το ζευγαρωσουμε να του δωσω αρσενικο γιατι δεν εχει, οποτε αν αποτυχει η προσπαθεια θα του δωσω καποιο που θα βγει (πρωτα ο Θεος) απο τα δικα μου ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
 
το μονο που ξερω οτι εχουν την ιδια εμφανιση με εικονες τιμπραντο στο διαδικτυο
Δημήτρη άκουσε και αυτό για να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη. 😉
 
ο ηχος που ακουσα μου ειναι πολυ γνωστος καθως και στους γειτονες (σαν πρωινο ξυπνητηρι). Ειδικα οταν ειναι "φουντωμενοι"του δινουν και καταλαβαινει
 
ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΠΟΥ ΚΕΛΑΙΔΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΝΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΙΜΠΡΑΝΤΟ
ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΠΡΑΝΤΟ Η ΟΧΙ
ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΑΥΤΙ ΣΕ ΤΙΜΠΡΑΝΤΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ .
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΠΡΑΝΤΟ Η ΚΟΙΝΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ
 
ΜΗΚΟΣ: Ταλαντεύεται μεταξύ 13 και 14 εκατ..
ΦΤΕΡΩΜΑ: Πλήρες και σφίγγεται καλά στο σώμα. Καθόλου σγουρά φτερά.
ΤΑ ΠΟΔΙΑ: Λεπτά, μικρά και στέκονται σε γωνία. Τα πόδια που στέκονται ευθεία δείχνουν την μη καθαρότητα της ράτσας.
ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ: Είναι μεσαίου μεγέθους, διαμορφώνετε ανάλογο χωρίς καραφλά σημεία. Τα μάτια είναι ζωντανά και μαύρου, γκρίζου και καφετιού χρώματος. Το πολύ μεγάλο κεφάλι, με υπερβολικό φτέρωμα και τα κόκκινα μάτια, δείχνει την μη καθαρότητα της ράτσας.
Ο ΛΑΙΜΟΣ: Σχετικά μακρύς, σε σχέση με το κεφάλι και το σώμα.
Η ΟΥΡΑ: Η ουρά σε ευθεία γραμμή με το σώμα, Λίγο ανοικτή και στη μορφή ψαρό ουράς.
ΤΟ ΣΩΜΑ: Στη μορφή που λεπταίνει προς τις άκρες ερχόμενο σε αρμονία με το λαιμό και την ουρά.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ: Κρατημένα σφιχτά στο σώμα και διπλώνουν μεταξύ τους ελαφρώς στις άκρες.
ΤΟ ΧΡΩΜΑ: Ζωηρόχρωμο που διαμορφώνεται από δύο χρωστικές ουσίες, τη μελανίνη και την έλλειψη χρώματος. Έτσι τα καναρίνια μπορεί να είναι: (Με μελανίνη): Πράσινα, γκρίζα, σκούρο καφέ, κίτρινα και σκούρο καφετί με κυρίαρχο άσπρο. (με έλλειψη χρώματος): Κίτρινο, κυρίαρχο άσπρο. Επίσης αναγνωρίζονται και η ανάμιξη των χρωμάτων μελανίνης και έλλειψης χρώματος στο φτέρωμά του σε διαφορετικές αναλογίες. Όλα τα πουλιά που παρουσιάζουν έλλειψη χρώματος με πορτοκαλί ή κόκκινο δεν είναι δεκτά.


Πηγή: birds.gr ( Το link είναι λίγο κάπως λόγω μικρής εκ μέρους μου συμμετοχής στο site και αδυναμία καταχώρησης ενός normal )
 
Ανδρεα ευχαριστω για τα στοιχεια. Βλεποντας τις φωτογραφιες σου στο αλμπουμ της ιστοσελιδας ειδικα το αριστερο απο τα πρασινωπα τιμπραντο που εχεις ειναι θα λεγα ιδιο. Παντως δεν με απασχολει η καθαροτητα της ρατσας αλλα το κατα ποσο ειναι προβλημα να ζευγαρωσει με ενα ολοκιτρινο (ειναι ενος γνωστου και θελω να βγαλω κανενα αρσενικο να του δωσω)
εβαλα τον ζωηρο αρσενικο σε πιο διπλα κλουβι με μια χρονιατικη θηλυκια δικια μου αλλα παρολο που αυτη εφτιαξε την επομενη φωλια αυτος παει και κρεμιεται νευρικα προ την μερια του πρωτου ζευγαριου παρολο που εχω βαλει χαρτι ενδιαμεσα(παντως οταν τον πρωτοεβαλα πηγε να την.."γνωρισει" με την βιβλικη εννοια αλλα η δεσποινις του ξεφυγε. Μηπως λησμονει το παλιο κλουβι που ηταν μεγαλυτερο και δεν εχει προβλημα με το ζευγαρι που εχω τωρα;
θα δειξει...
 
FILE JK21 APODEDIGMENA OSOI ASXOLOUNTAN ME RATSA OTI NA NAI KAPOIA STIGMI BARE8IKAN . DEN YPARXEI PROKLISI S AYTOU TOU EIDOUS TIN EKTROFI
8a deis poso diaforetika kai poso parapano endiaferon 8a exeis an asxoli8eis me sigekrimenes ratses
 
FILE JK21 APODEDIGMENA OSOI ASXOLOUNTAN ME RATSA OTI NA NAI KAPOIA STIGMI BARE8IKAN . DEN YPARXEI PROKLISI S AYTOU TOU EIDOUS TIN EKTROFI
8a deis poso diaforetika kai poso parapano endiaferon 8a exeis an asxoli8eis me sigekrimenes ratses
Φιλε Γιαννη, ενω στην αρχη γραφεις οτι οσοι ασχολουνται με ρατσα, καποια στιγμη,βαρεθηκαν, στην συνεχεια αναφερεις ποσο διαφορετικα και παραπανω ενδιαφερον θα ειναι αν ασχοληθεις με συγκεκριμμενες ρατσες.
Ειναι ευκολο να κανεις μια διευκρινηση πανω σε αυτα που αναφερεις;
 
Συγνωμη για την παρεμβαση, αλλα αυτα σμβαινουν οταν γραφει κανεις ελληνικα με αγγλικους χαρακτηρες...Αλλαζει το νοημα, οπως οταν δεν χρησιμοποιει κανεις τόνους ή σημεια στιξεως!

Αν καταλαβα καλα ο φίλος Γιαννης θελει να πει οτι δεν υπάρχει ενδιαφερον στην εκτροφη και την αναπαραγωγη αναμιξεως διαφόρων ρατσων καναρινιων ( πχ γκλωστερ με δεν ξερω και γω τί) - ρατσα οτι να ΄ναι-διοτι το αποτελεσμα ειναι να χανονται τα χαρακτηριστικα της καθε φυλής, ενω αντιθετα αν ασχοληθει με την εκτροφη και την αναπαραγωγη συγκεκριμενης ρατσας θα ειναι πιο ενδιαφερον για τον εκτροφεα. Δεν εχει τοσο σημασια ποια ρατσα θα ειναι αυτη, οσο το ενδιαφερον να κρατηθουν αυτουσια τα χαρακτηριστικα της στους απογόνους της. 🙂
 
georgina ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ...
 
παντως δεν με απασχολει η καθαροτητα της ρατσας αλλα το κατα ποσο ειναι προβλημα να ζευγαρωσει με ενα ολοκιτρινο (ειναι ενος γνωστου και θελω να βγαλω κανενα αρσενικο να του δωσω)

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από άποψη υγείας, απλά τα μικρά που θα βγούν θα είναι παρδαλά.
 
Back
Top