Γενικά Περίεργος αναπνευστικός ήχος από καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dmpatanis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dmpatanis

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
43
Πόλη
Βόλος
Γεια σας φιλοι μου εχω αγορασει ενα αρσενικο καναρινι το εχω τωρα ενα μηνα περιπου(απο το μαγαζι που το αγορασα μου ειπαν οτι ειναι 8 μηνων).
Ενω μερικες φορες παει να κελαιδισει(εκτος απο το τσιου-τσιου)κανει καποια προσπαθεια για τραγουδι, υπαρχουν και πολλες φορες που ολη την ημερα βγαζει μια βραχνα, αντι για τσιου-τσιου κανει ενα κχ-κχ, σαν να μην μπορει να κανει τσιου-τσιου.
Ανυσυχω δεν ξερω τι να κανω λετε να εχει προβλημα;
Στο κλουβι του βλεπω ακομη φτερα κατω. Γιατι;
 
Γεια σας φιλοι μου εχω αγορασει ενα αρσενικο καναρινι το εχω τωρα ενα μηνα περιπου
Είσαι σίγουρος οτι είναι αρσενικό. Αν είναι αρσενικό και ταυτόχρονα υγιές τότε θα πρέπει να κελαϊδάει. Δες και αυτό: Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια

[quote="dmpatanis, post: 83997](απο το μαγαζι που το αγορασα μου ειπαν οτι ειναι 8 μηνων).[/quote]
Δαχτυλίδι φοράει ώστε να μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

[quote="dmpatanis, post: 83997] Ενω μερικες φορες παει να κελαιδισει(εκτος απο το τσιου-τσιου)κανει καποια προσπαθεια για τραγουδι, υπαρχουν και πολλες φορες που ολη την ημερα βγαζει μια βραχνα, αντι για τσιου-τσιου κανει ενα κχ-κχ, σαν να μην μπορει να κανει τσιου-τσιου.[/quote]

Δες και εδώ, ίσως σε βοηθήσει:
Ακάρεα της Τραχείας
https://community.petbirds.gr/threads/Ένα-από-τα-καινούρια-μου-καναρίνια-έχει-βραχνή-φωνή.7171/
https://community.petbirds.gr/threa...ερνίζεται-και-κάνει-σαν-να-τρώει-σπόρια.4840/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-θεραπεία-πρέπει-να-ακολουθήσει-ένα-καναρίνι-με-άσθμα.314/

Το πιο σωστό ομως είναι να το πας σε κτηνίατρο.
 
Επειδη οπως ειπα και πιο πανω το καναρινι το αγορασα πριν ενα μηνα, τι με συνφερει να κανω, να το παω στον πτηνιατρο να το κοιταξει ή να το παω στο μαγαζι απο το οποιο το προμηθευτικα και να απαιτησω να μου το αντικαταστεισει;
 
Το καναρινακι σου το συμφερει να το πας στον γιατρο. Δεν νομιζω πως υπαρχει πετ σοπ... Που να αλλαζει τα ''χαλασμενα''-''ελαττωματικα'' ζωακια.
 
εννοείται οτι πρέπει να το πας σε κτηνίατρο, δεν είναι χαλασμένο μοτέρ σε εγγύηση να το πας πίσω.
Άσε που και να το πάρει πίσω ο πετσοπάς (που αποκλείεται) ενδέχεται να το δώσει σε άλλον έτσι όπως είναι και είναι κρίμα.
 
Μπορεί να έχει άσθμα, ή άλλο πρόβλημα με το αναπνευστικό, από αυτά που περιγράφεις. Μήπως εκτέθηκε σε ρεύματα και κρύωσε; Μήπως είναι σε εξωτερικό χώρο κι όταν φυσάει δεν προστατεύεται από τον αέρα;
Η πτερόρροια επίσης είναι ένα μάλλον δείγμα αρρώστιας ή στρες. Ίσως χρειαστεί δυναμωτικά.
Μου έχει τύχει στο παρελθόν καναρίνι με τα συμπτώματα που λες και είχε διαγνωστεί άσθμα. Όταν περνούσε κρίσεις πέφτανε και τα φτεράκια του.
Να το πας οπωσδήποτε στο γιατρό.
Φρόντισέ το και βοήθησέ το. Η προσφορά της αγάπης σου θα το βοηθήσει να γίνει καλά και να σου κελαηδήσει όμορφα.
 
Τελικα πηγα στο μαγαζι απο το οποιο το πηρα το κοιταξαν και μου ειπαν οτι μαλον πρεπει να εχει κρυωσει.
(εγω παντως το εβαζα μεσα το βραδυ κατα τις 9 και το εβγαζα εξω κατα τις 5.30 το πρωι, λιγο πριν παω για την δουλεια, μαλλον τοτε μπορει να κρυωσε.)
Ωστοσο ομως ο καταστηματαρχης ηταν τοσο καλως, και μπαβο του, που μου εδωσε ενα αλλο αμεσως χωρις να του πω τιποτα εγω. Θα παραθεσω φωτο οταν βρω χρονο.

P.S.
ελπιζω να μην εχω προβλημα και με αυτο.
 
Κριμα για το καναρινακι... Πιθανοτατα θα ψοφησει στο πετ...ή στα χερια καποιου ατυχου.
Και οσο για ''το καλος καταστηματαρχης'' επιτρεψτε μου να εχω επιφυλαξεις!
 
Οσο για τον καταστηματαρχη που λες μου ειπε οτι θα το φροντισει αυτος, δινοντας του την καταλληλη φροντιδα και θεραπεια, δεν νομιζω να το πουλεισει ετσι οπως ειναι.
Αν ηταν αλλος στην θεση του δεν θα το αλλαζε.
Παντος αυτο που μου εδωσε ειναι ενα πορτοκαλι χρωματος και τα φτερα στο κεφαλι του ειναι πατσιασμενα. Ξερετε τι μπορει να ειναι(ρατσας εννοω, σκουφατα νομιζω τα λενε 😉
 
Μπράβο στον επαγγελματία που στο άλλαξε.
Μπορεί να μην είναι χαλασμένο μοτέρ ένα πουλί αλλά σε σένα φέρθηκε σαν επαγγελματίας και πολύ σωστά έπραξε.
Το εάν θα το κάνει καλά η όχι δεν το ξέρουμε, αλλά το ξανάλεω σε σένα έκανε το σωστό.
Να χαίρεσαι τον νέο σου συγκάτοικο και να τον προσέχεις, και πάνω από όλα σταμάτα τα μέσα έξω.
 
Μπράβο στον επαγγελματία που στο άλλαξε.
Μπορεί να μην είναι χαλασμένο μοτέρ ένα πουλί αλλά σε σένα φέρθηκε σαν επαγγελματίας και πολύ σωστά έπραξε.
Το εάν θα το κάνει καλά η όχι δεν το ξέρουμε, αλλά το ξανάλεω σε σένα έκανε το σωστό.
Να χαίρεσαι τον νέο σου συγκάτοικο και να τον προσέχεις, και πάνω από όλα σταμάτα τα μέσα έξω.
Θα συμφωνησω μονο στο ''επαγγελματιας" μια που το μονο που κοιταξε ηταν να μην χασει τον πελατη.
Κατ'αλλα, σιγα τα λαχανα!
Σιγα μην καθισει να ασχοληθει με ενα πουλακι οταν εχει ενα σωρο για ''σπρωξιμο''... Και μην μου πειτε γιατι να μην ασχοληθει. Γιατι ολοι λιγο εως πολυ ξερουμε ποση φροντιδα και χρονο απαιτει ενα αρρωστο πουλακι.
Παντως προσωπικα θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι αυτος ο ''επαγγελματιας'' που δινει-πουλαει ζωακια με εγγυηση.
 
Back
Top