Αναπαραγωγή Περίεργος καιρος μπερδεύει τα καναρίνια

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Καλημέρα.
Ο καιρός στη Χαλκίδα έχει αρχίσει να γίνεται επικίνδυνα καλός. Υπάρχει αρκετός ήλιος και παρά τις όποιες προσπάθειές μου, το ένα από τα δύο μου θηλυκά έχει ξαναρχίσει να συμπεριφέρεται περίεργα...
Φοβάμαι ότι στο κοντινό μέλλον θα υπάρξει ωοτοκία.
Αν ξαναγεννησει τώρα δεν θα τη προχωρήσω σε αναπαραγωγή την άνοιξη...
Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Να αφήσω τη κατάσταση ως έχειν ή να ξεκινήσω τη διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού;
 
Επομένως, δεν εχεις το πουλακι σε εξωτερικό χώρο.
Πες μας για τις συνθήκες διαβίωσης και διατροφής
 
Σε δυο μέρες θα έχουμε κακοκαιρία και κρύο (χειμωνιάτικο)...
Αν ξαναγεννησει τώρα δεν θα τη προχωρήσω σε αναπαραγωγή την άνοιξη...
Μια εκτός εποχής ωοτοκία συνοδεύεται στις περισσότερες περιπτώσεις από μια χαμένη αναπαραγωγική περίοδο.
Ακριβώς γι' αυτό συμβουλεύουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τα "κορίτσια" μας ώστε να μην μας χαλάσουν το πρόγραμμά μας.
Να αφήσω τη κατάσταση ως έχειν ή να ξεκινήσω τη διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού;
Εγώ θα προσπαθούσα να αναβάλω κάθε τέτοια εκδοχή τουλάχιστο να περάσουμε και το Γενάρη...
Εκτός αν υπάρχουν οι συνθήκες που θα σου επέτρεπαν κάτι τέτοιο.
 
Αλέξανδρε έξω δεν έχεις τα πουλάκια σου; Δεν νομίζω πως θα πυρώσει με 8 βαθμούς το βράδυ. Μην αγχώνεσαι τόσο.. :)
 
Επομένως, δεν εχεις το πουλακι σε εξωτερικό χώρο.
Όχι, βρίσκεται από το καλοκαίρι σε εξωτερικό χώρο.
Πες μας για τις συνθήκες διαβίωσης και διατροφής
Έχω αναφέρει τα σχετικά στο ακόλουθο θέμα:
Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή
Σε δυο μέρες θα έχουμε κακοκαιρία και κρύο (χειμωνιάτικο)...
Το ελπίζω.
Μια εκτός εποχής ωοτοκία συνοδεύεται στις περισσότερες περιπτώσεις από μια χαμένη αναπαραγωγική περίοδο.
Η υγεία της είναι αυτό που άμεσα με απασχολεί. Τι θα συμβεί αν πυρώσει και την άνοιξη;
Εγώ θα προσπαθούσα να αναβάλω κάθε τέτοια εκδοχή τουλάχιστο να περάσουμε και το Γενάρη...
Εκτός αν υπάρχουν οι συνθήκες που θα σου επέτρεπαν κάτι τέτοιο.
Αρκεί να μην υπάρξει άλλη ωοτοκία μέχρι τότε...
Αλέξανδρε έξω δεν έχεις τα πουλάκια σου;
Ναι Αλίκη, έξω είναι...
Δεν νομίζω πως θα πυρώσει με 8 βαθμούς το βράδυ. Μην αγχώνεσαι τόσο.. :)
Μακάρι...
 
εφόσον βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο δεν θα πυρώσει.. Κάποιες φορές η ηλιοφάνεια τα κάνει να φέρονται ζωηρά αλλά όπως και να έχει οι θερμοκρασίες έξω και ειδικά το βράδυ είναι χαμηλές..
 
Εγώ πάντως δεν τον βλέπω περίεργο παιδιά. Ελλάδα είμαστε, έτσι είναι ο χειμώνας στα νότια και ιδίως στην Αττική με το εύκρατο και υγιεινό, :) που μας έλεγαν στο σχολείο.
 
Back
Top