Γενικά Περίεργο κούνημα ουράς, τι σημαίνει αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους και παλι,
Χθες ο Ρίκο βγήκε από το κλουβί του για να του καθαρίσω το κλουβί κ όταν επέστρεψα με αυτό έκανε μια απότομη πτήση μέσα στο δωμάτιο (δεν ξέρει καλά να προσγειώνεται) και προσγειωθηκε πάνω στην κρεμαστρα μου. Πήγα και τον πήρα μαζί με την πετσέτα του και τον κράτησα για λίγο στα χέρια μου. Έπαιξε με το φερμουάρ της ζακέτας μου κ ανεχόταν τα χάδια στο κεφάλι του και φαινόταν ότι του άρεσε πράγμα περίεργο γιατι δεν θέλει να τον ακουμπάμε ενώ το κεφάλι του ήταν ελεύθερο αν ήθελε να τσιμπήσει, δεν το έκανε όμως. Όταν αφαίρεσα την πετσέτα από γύρω του, κάθησε πάνω μου αλλά δεν ήθελε να τον ακουμπάμε, σαν να επανήλθε στα κανονικά του. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Καθώς πέρναγε η ώρα ανέβηκε από μόνος του στον ώμο μου για πρώτη φορά🤗 όταν ανέβηκε τελείως πάνω έκανε ένα περίεργο κούνημα της ουράς του δεξιά-αριστερα σχετικά γρήγορα και με διάρκεια 1-2 λεπτών χωρίς να κουνιέται το υπόλοιπο σώμα του. Πρώτη φορά το κάνει αυτό και δεν ξέρω τι είναι. Σας έχει τύχει κ εσάς αυτό;
Συγνώμη που γράφω συνέχεια αλλά έχω πολλές απορίες
Ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Το γρήγορο κούνημα-τίναγμα της ουράς είναι για να στρώσουν τα φτερά της ουράς τους στη σωστή σειρά και θέση, στην περίπτωσή σας επειδή μάλλον το πιάσιμο του τα ανακάτεψε κάπως. Συνήθως το κάνουν μετά απο μπάνιο, αυτοπεριποίηση απο τα ίδια, στην οποία πιάνουν και καθαρίζουν τα φτερά τους μετακινώντας τα από την ακριβή θέση στην οποία τα νιώθουνν πιο τακτοποιημένα. Δεν νομίζω πως δείχνει συναίσθημα όπως στα σκυλιά. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το κάνει και ο δικός μου που και που. Για λίγα δευτερόλεπτα όμως...
Εγώ το μεταφράζω ως χαρά κτλ που με βλέπει κτλ

Δεν ξέρω κ εμένα έτσι μου φάνηκε, επίσης μου φάνηκε σαν να ήταν κινήσεις ζευγαρώματος αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος, δεν έχω την εμπειρία..
[automerge]1580153274[/automerge]
Το γρήγορο κούνημα-τίναγμα της ουράς είναι για να στρώσουν τα φτερά της ουράς τους στη σωστή σειρά και θέση, στην περίπτωσή σας επειδή μάλλον το πιάσιμο του τα ανακάτεψε κάπως. Συνήθως το κάνουν μετά απο μπάνιο, αυτοπεριποίηση απο τα ίδια, στην οποία πιάνουν και καθαρίζουν τα φτερά τους μετακινώντας τα από την ακριβή θέση στην οποία τα νιώθουνν πιο τακτοποιημένα. Δεν νομίζω πως δείχνει συναίσθημα όπως στα σκυλιά. :)

Ήταν πολυ ώρα που δεν τον κρατούσα οπότε είχε καθαριστεί κ είχε βολευτει ο ίδιος...ήταν διαφορετικές κινήσεις αυτές. Σαν να έτριβε τον ποπό του δεξιά και αριστερά κ έβγαλε κ ένα μικρό επιφώνημα χαράς. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.
 
Ήταν πολυ ώρα που δεν τον κρατούσα οπότε είχε καθαριστεί κ είχε βολευτει ο ίδιος...ήταν διαφορετικές κινήσεις αυτές. Σαν να έτριβε τον ποπό του δεξιά και αριστερά κ έβγαλε κ ένα μικρό επιφώνημα χαράς.
Ακούγεται σαν αυτό που λες
Δεν ξέρω κ εμένα έτσι μου φάνηκε, επίσης μου φάνηκε σαν να ήταν κινήσεις ζευγαρώματος.
 
Back
Top