Γενικά Περίοδος θηλυκού παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ricky
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ricky

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω πώς καταλαβαίνει κανείς αν ένας θηλυκός παπαγάλος έχει περίοδο; κάνει κόκκινες κουτσουλιές ή βγάζει αίμα; Σε ποια ηλικία αρχίζει η περίοδος; Πόσο διαρκεί κάθε φορά;
😕
 
Η περιοδος (εμμηνος ρυση) δεν ειναι γνωρισμα των πτηνων αλλα μονο μερικων θηλαστικων. Οι κουτσουλιες με αιμα δηλωνουν ασθενεια και μαλιστα θα πρεπει να δει το πουλι αμεσα γιατρος. Γιατι ρωτας, πληροφοριακα; 😕
 
Πληροφοριακά ρώτησα. (Σκέφτηκα μήπως ο πετσοπάς με κορόιδεψε και μου πούλησε θηλυκό για αρσενικό).
Ο δικός μου είναι αρσενικός. Έκανε 1-2 φορές κουτσουλιές σε σκούρο κεραμιδί χρώμα, αλλά το απέδωσα στα κόκκινα pellets που έφαγε και στην κανέλλα που του έβαλα στο κλουβί για παιχνίδι (Διάβασα κάπου πως μπορείς να κρεμάσεις στο κλουβί τους παιχνίδια από κανέλλα. Μήπως δεν έκανα καλά;)Επίσης κάποιες φορές όταν κουτσουλάει βγάζει ένα μικρό ήχο. Μήπως δυσκολεύεται;
 
Τα κοκκινα πελετς οπως και τροφες με εντονο κοκκινο χρωμα (π.χ. κοκκινες πιπεριες κ. Α.) μπορει να δωσουν χρωμα και στις κουτσουλιες γεγονος που δεν ειναι καθολου ανησυχητικο. :) Η κανελλα που κρεμασες δεν πειραζει.

Τι ηχο κανει οταν κουτσουλαει; Δυσκολευεται μηπως; Το κανει καποια συγκεκριμενη ωρα της ημερας η ολες τις φορες;
 
Δεν ξέρω πώς να περιγράψω τον ήχο.Ισως σαν μικρό σφίξιμο. Τον ίδιο ήχο κάνει μερικές φορές όταν τεντώνει τα φτερά του μέσα στο κλουβί του. Εμάς μας φάνηκε σαν να σφιγγόταν. Το έκανε 2 με 3 φορές σε διάστημα δύο ημερών. Μετά δεν τον ξανάκουσα.Από τότε καταγράφουμε με κάθε λεπτομέρεια τι τρώει κάθε μέρα και πώς συμπεριφέρεται, ώστε να μπορέσουμε να παρατηρήσουμε οτιδήποτε περίεργο.
 
Back
Top