Διατροφή Περί διατροφής του zippo (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panos78

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2018
Μηνύματα
133
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Σας αναφέρω τι παρέχω στη διατροφή του zippo και θα΄ήθελα τη βοήθειά σας και τις συμβουλές σας!versele laga prestige big parakeets το μείγμα των σπόρων που του δίνω.Αυγό βραστό που υποτίθεται έτρωγε και θα έπρεπε να του δίνω στην αρχή όπως μου είπε ο εκτροφέας ούτε που να το δει... σήμερα αγόρασα την αυγοτροφή της cede για παπαγαλάκια που μου είχε προτείνει σαν εναλλακτική, αύριο θα ξέρω αν φάει και θα σας ενημερώσω :) και έχω πάρει και τσαμπιά millet spray . Φρούτα και λαχανικά μου είπε σε λίγο καιρό και σιγά σιγά μην τον πειράξουν και βέβαια του αλλάζω το νερό 2 φορές την ημέρα! Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και εκτιμητέα! Ευχαριστώ
 
Όλα καλά να του ξεκινήσεις κυρίως λαχανικά Κ μετά φρουτάκια τα λαχανικά είναι πιο ωφέλιμα μπρόκολο γλιστρίδα πιπεριές άνηθο και πολλά αλλά μπορείς να τα βρεις ποια είναι κατάλληλα Κ ποια όχι μέσα στο φόρουμ μας. Επιση μπορείς να δίνεις και βότανα φρέσκα η αποξηραμένα επίσης ωφέλιμα σπόρους τσια φαγοπυρο και κινοα εξίσου :) Εγω δυο μηνών που τον πηρα είχε ήδη ξεκινήσει να τρώει μπρόκολο τώρα δυο χρόνων και δα τρώει σχεδόν ολα όποτε ξεκινά. Τροφη Εγω στα παροτλετ δίνω αυτήν εδώ που δεν περιέχει Κ ηλιοσπορους που έχουν πολύ λίπος για τα πουλάκια μας.. Αυγό δν χρειάζεται και συνέχεια όποτε δν πειράζει που δν το πολύ προτιμά :)
 
Καλά ακούγονται όλα αυτά, το αυγό δεν το τρώει ούτε ο δικός μου, και η Δρ. Γκρει στην οποία τον παμε είπε ότι δεν είναι και απαραίτητη.
Για τροφή αααν βαρεθεί ποτέ αυτή που τρώει δοκίμασε αυτήν (ο δικός μου έχει ξετρελλαθεί, την τσακίζει κυριολεκτικά)
16303_copy.jpg
 
το μόνο που του έδωσα δυο φορές και φάνηκε να του αρέσει είναι ο ζοχός! Θα ξεκινήσω και τα λαχανικά και τα φρούτα σιγά σιγά! Ωστόσο φαντάζομαι να δοκιμάσει! Σε καθημερινή βάση σωστά;

το μόνο που του έδωσα δυο φορές και φάνηκε να του αρέσει είναι ο ζοχός! Θα ξεκινήσω και τα λαχανικά και τα φρούτα σιγά σιγά! Ωστόσο φαντάζομαι να δοκιμάσει! Σε καθημερινή βάση σωστά;
και κάτι ακόμα να ρωτήσω... Βραστές φακές αρακά και διάφορα όσπρια δίνετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δε ξερω αν κανει η τροφη που πηρες γιατι υποθετω ειναι για πιο μεγαλα πουλια!φρουτα και λαχανικα μπορεις να δοκιμασεις μια χαρα! Και μπροκολακι που το τρωνε ευκολα και μηλαρακι και οτι αλλο σου ανεφεραν τα παιδια! Και αυγο βραστο μπορεις να δωσεις που ειναι μαλακο! Στην αρχη μπορει να μη φαει και τιποτα η ελαχιστα! Εσυ πρεπει να του βαζεις για να τα μαθει!
 
Καλημέρα. Η τροφή που δίνεις είναι πολύ καλή και την χρησιμοποιώ και εγώ στα δικά μου. Θα μπορούσες όμως να δοκιμάσεις και αυτή που σου πρότεινε η Ελένη Eleni pepper χωρίς τον ηλιόσπορο η οποία επίσης είναι εξαιρετική τροφή.Βάζε ποσότητα που να αρκεί για 2 μέρες. Το απόγευμα της δεύτερης μέρας πρέπει να έχει καταναλωθεί όλη σχεδόν η τροφή και να έχουν μείνει και λίγοι σπόροι μέσα στην ταϊστρα.Αυτό σημαίνει ότι το πουλάκι έχει τραφεί σωστά καταναλώνοντας όλα τα είδη των σπόρων. Ξεκίνα με 2 κουταλιές της σούπας και αναλόγως την κατανάλωση αυξομειώνεις την ποσότητα. Προτίμησε ταϊστρες ανοιχτού τύπου (μπωλ) αντί για τις κλασικές κλειστές που δίνονται μαζί με τα κλουβιά. Η αυγοτροφή της Cede (είτε η morbido είτε η ξηρή) είναι επίσης πολύ καλή και είναι η βασική αυγοτροφή της εκτροφής μου. Μπορείς να την εμπλουτίσεις με αποξηραμένα βότανα (χαμομήλι,ρίγανη,θυμάρι, τσουκνίδα, δυόσμος,ταραξάκο κ. Α.). Δίνε 2 φορές την εβδομάδα από 1 κουταλάκι του γλυκού.Αυγό τώρα που είναι μικρό μπορείς να δίνεις 2 φορές την εβδομάδα (το βράζεις για 15 λεπτά και προσφέρεις το μισό με το τσόφλι-το αφήνεις το πολύ 3 ώρες το καλοκαίρι, λίγο περισσότερο το χειμώνα).Αυγό και αυγοτροφή θα παρατηρήσεις και μελλοντικά ότι θα καταναλώνει ανάλογα με τις ανάγκες του, οπότε μην σε αγχώνει αν κάποιες φορές δεν τα τρώει. Μπορείς κανονικά να ξεκινήσεις να προσφέρεις σιγά σιγά φρούτα και λαχανικά όπως και χλωρά βότανα, 1 είδος κάθε φορά. Θα σου πρότεινα για αρχή 2-3 φορές την εβδομάδα λαχανικά-βότανα και 1 φορά φρούτα. Προτίμησε ξινόμηλο αντί για κόκκινο μήλο διοτι περιέχει λιγότερα σάκχαρα. Ενημερώσου και κάνε επιλογές από τις παρακάτω λίστες
https://petbirds.gr/posts/315026/
Σουπιοκόκκαλο πάντα διαθέσιμο στο κλουβί.Από τον τέταρτο μήνα μπορείς, προαιρετικά, να προσφέρεις σε ξεχωριστό σκεύος και minerals, μια καλή πηγή ασβεστίου και μεταλλικών στοιχείων. Είναι σαν αυτό
upload_2018-3-14_12-16-24.webp
Για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με την φροντίδα και την διαμονή του μικρού σου φίλου άνοιξε νέο θέμα να σε βοηθήσουμε.
 
Back
Top