Αναπαραγωγή Περασε η 14ημερα και η καναρα καθεται εξω απο τη φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gklavasj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gklavasj

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
35
Πόλη
Ρόδος
γιασας εχω ενα προβλημαμαι την καναραμου.
περασε η14ημερα λογικα επρεπε να ειχαμαι νεα αλλα δεν βλεπω φως. Ενω τα αυγατης ειναι γονιμα αυτη καθετε εξω απο τη φωλια και οχι μεσα να τα κλοσαει. Τωρα τη κανω σπαω ενα αυγο να δω αν ειναι ζωντανα η χαλαω τη φωλια και φτου απο την αρχη...
 
Αν δεις και η καναρα δεν καθησει καθολου μεχρι αυριο το πρωι τοτε ειτε τα αυγα ειναι γονιμα ειτε οχι αποτελεσμα δεν θα εχεις...Αν μετακινησες το κλουβι για οποιοδηποτε λογο βαλτο στη προηγουμενη του θεση μηπως και ξανακατσει... Παντωσ καλο ειναι να την αφησεις λιγακι χωρις να την ενοχλησεις. Εαν καστσει καλως εχοντων των πραγματων αστη μεχρι και τη 18η ημερα γιατι αν κατα μεσο ορο κανει 4 αυγα και καθεται στο τελευταιο για να βγουν θελουν 18 μερες απο την γεννηση του πρωτου αυγου.Αυτα.
 
απο την ημερα που ζευγαροσαναι μεχρι και σημερα δεν τα εχω αλαξει θεσει 24του μηνα ηταν η14ημερα απο κι και δο δεν λεει να καθισει
 
ευχαριστο για την απαντηση αλλα τα μωρα εχουν πεθανη.Σημερα κυριακη τα εβγαλα απο τη ζευγαροστρα και ειδα τα αυγα παν τα πουλακια παμε για κενουρια γενα. Τωρα οσο αναφορα για τις ψιρες εχω ριξει σκονη 2 φορες δεν ηταν αυτο μαλον καταλαβε οτι τα πουλακια ειχαν πεθανη γαυτο δεν καθοτανε ετσι νομιζω μπορει να κανω και λαθος
 
Να κατάλαβε ότι έχουν πεθάνει ενώ ήταν ακόμη μέσα στο αυγό λίγο απίθανο. Δύο περιπτώσεις πιστεύω είναι πιο πιθανές
1ον Πρωτάρα θηλυκιά που βιάστηκε να σηκωθεί από τα αυγά.
2ον Να πύρωσε πολύ ενώ είχε αυγά και να σηκώθηκε επειδή ήθελε να ξαναζευγαρώσει (αυτό συμβαίνει συνήθως όταν έχουμε πολύ πλούσια διατροφή όσο έχει αυγά το ζευγάρι).
 
Να κατάλαβε ότι έχουν πεθάνει ενώ ήταν ακόμη μέσα στο αυγό λίγο απίθανο. Δύο περιπτώσεις πιστεύω είναι πιο πιθανές
1ον Πρωτάρα θηλυκιά που βιάστηκε να σηκωθεί από τα αυγά.
2ον Να πύρωσε πολύ ενώ είχε αυγά και να σηκώθηκε επειδή ήθελε να ξαναζευγαρώσει (αυτό συμβαίνει συνήθως όταν έχουμε πολύ πλούσια διατροφή όσο έχει αυγά το ζευγάρι).

Βασίλη αυτό είναι ωραίο θέμα για συζήτηση, για να παρουσιαστούν
απόψεις και εμπειρίες.
Προσωπικά θα έλεγα οτι είμαι σχεδόν βέβαιος, οτι
πολλές, για να μη πώ όλες, οι κανάρες αντιλαμβάνονται
την ύπαρξη ή μη, της ζωής μέσα στο αυγό. Μη ξεχνάμε οτι εκτός απο την καρδιά που κτυπά
συνεχώς,υπάρχουν και μηχανικές κινήσεις,ιδιαίτερα τις τελευταίες ημέρες πριν "σκάσουν"
τα αυγά. Την 11η μέρα συνήθως στρίβει το έμβρυο, για να πάρει θέσει εξόδου. Την 12η πρέπει να απελευθερωθεί το κεφάλι, απο την θέση που έχει κάτω απο το αριστερό φτερό, ώστε να μπορέσει να σπάσει τον υμένα του "αερόσακου". Και φυσικά όταν την τελευταία
μέρα τον σπάσει και πάρει την πρώτη του αναπνοή το πουλί,τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα ανεβαίνουν γρήγορα με αποτέλεσμα να αρχίσουν οι "σπασμοί" των ποδιών και του κεφαλιού και ξεκινούν οι προυποθέσεις για το σπάσημο του αυγού και την μεγάλη ΈΞΟΔΟ.
 
ευχαριστω ολους για τις γνωμες που εκθεσατε αλλα ποιο πολυ μου κολαει η γνωμη του Βασιλη επειδη ειναι και καρτασι
 
Γκαρντάσια υπάρχουν παντού τελικά ακόμη και στη Ρόδο :D .
Σχετικά με τις παρατηρήσεις του Μάκη συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που συμβαίνουν μέσα στο αυγό. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η θηλυκιά τα νοιώθει και από πότε και μετά. Υπάρχουν θηλυκές που παρατάνε τα αυγά 1-2 μέρες μετά από την μέρα που θα έπρεπε να έχουν σκάσει υπάρχουν και άλλες που κάθονται μέχρι και μια εβδομάδα παραπάνω σε άσπορα αυγά. Αν το καταλάβαιναν από πιο νωρίς θα έπρεπε να τα παρατάνε αμέσως (την 10η μέρα για παράδειγμα) σχεδόν όλες. Επειδή έχω αφήσει θηλυκές με άσπορα αυγά οι περισσότερες έκατσαν μέχρι που να μην υπάρχει άλλο περιθώριο να βγει νεοσσός. Γιαυτό έχω καταλήξει στο ότι δεν το καταλαβαίνουν ή το νοιώθουν μόνο τις τελευταίες μέρες ή ώρες (που κάνει και έντονες κινήσεις). Όλα θεωρρητικά βέβαια και υποθέσεις αφού την απάντηση μόνο η κανάρα μπορεί να τη δώσει.
 
Αφού δεν μεταφέρθηκε ας τα πούμε εδώ.

Επειδή έχω αφήσει θηλυκές με άσπορα αυγά οι περισσότερες έκατσαν μέχρι που να μην υπάρχει άλλο περιθώριο να βγει νεοσσός.

Σ' αυτό, που είναι αλήθεια, έχω να αντιπαραθέσω τα πεταγμένα άσπορα αυγά απο
τις φωλιές.Αυτό μάλιστα που δημιουργεί εντύπωση είναι οτι πολλές φορές πετάνε το ένα στα τρία που είναι άσπορο! Και όχι μια ή δυό φορές. Βέβαια, όχι και όλες.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η θηλυκιά τα νοιώθει και από πότε και μετά.

Αν υπήρχε κάποια επιστημονική επιβεβαίωση γνωστή, δεν θα χρειαζόταν καμιά εμπειρική
αναφορά. Την γνώμη μας και τις παρατηρήσεις μας λέμε. Οι δικές μου με κάνουν να το πιστεύω. Ξέρεις, ακόμα και ο τρόπος, η επιμονή, η συχνότης που γυρίζει τ' αυγά, η επαφή με τον αρσενικό,το τάισμα στην φωλιάκαι πολλές άλλες λεπτομέρειες είναι( ή μου μοιάζει)
διαφορετικός απο κανάρα που κλωσάει ένσπορα, απο μία που κλωσάει κλούβια.

Γιαυτό έχω καταλήξει στο ότι δεν το καταλαβαίνουν ή το νοιώθουν μόνο τις τελευταίες μέρες ή ώρες

Σου έβαλα αμφιβολίες :). Μα για τις τελευταίες μέρες γίνεται ο λόγος. Η παρατήρηση
ερώτηση του φίλου μας, οτι υπάρχουν γόνιμα αυγά και ή κανάρα κάθεται στο κλαρί και τα "κοιτάει" την 14η μέρα, έδωσε την αφορμή.

Τώρα δεν ξέρω, μπορεί η θέση μου να είναι "ρομαντική", αλλά γενικότερα έχω την
γνώμη οτι η συμπεριφορά των πουλιών δεν στηρίζεται μόνον στο ένστικτο. Υπάρχει κάτι περισσότερο. Γνώση, εξυπνάδα, αντίληψη, δεν ξέρω τι απ' όλα, ή αν υπάρχουν όλα μαζί.
 
εμενα η καναρα μου εχει 4 , γονιμα εχθες επρεπε να εχει σκασει το 1ο αλλα τιποτα...ωστοσο καθεται στη φωλια ακομη...😕
 
Ερίνα μπορεί να μην μέτρησες σωστά ή να μην καθότανε κανονικά από τη μέρα που την μέτρησες ότι κάθεται. Περίμενε το πιο πιθανό είναι να βγουν.

Μάκη η αλήθεια είναι ότι μου την έβαλες την αμφιβολία γιατί πάντα το θεωρούσα σαν δεδομένο ότι δεν το καταλαβαίνουν. Έχω δει και αυτό το βίντεο που βάζουν το αυγό στο νερό και κουνιέται από τους χτύπους της καρδιάς του νεοσσού. Γέννησε και η γυναίκα μου πέρσι και έχω φρέσκες τις κλωτσιές της μικρής μέσα από την κοιλιά. Και για αυτό μου μπήκε η αμφιβολία. Είναι πιθανό όπως είναι πιθανό να γίνονται τελικά όλα από καθαρό ένστικτο (ορμόνες που ανεβαίνουν και κατεβαίνουν). Επειδή οι παρατηρήσεις δεν είναι ποτέ απόλυτες, τα πουλιά δηλαδή το καθένα αντιδρά με το δικό του τρόπο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Ένα ζευγάρι γκλόστερ και οι παπαγάλοι μου με κάνουν να πιστεύω ότι δεν το καταλαβαίνουν παρά μόνο λίγο πριν βγει το μικρό. Και στις δύο περιπτώσεις αν δεν έπερνα τα αυγά οι θηλυκές δεν τα παρατούσαν. Στους παπαγάλους τα άφησα πειραματικά για να δω πότε θα τα παρατήσει και τα παράτησε δέκα μέρες μετά από την ημερομηνία εκόλαψης. Γιαυτό τείνω να πιστεύω στο ένστικτο. Τώρα για τις κανάρες που βγάζουν μόνο τα άσπορα και αφήνουν τα καλά δεν μου έχει τύχει και ίσως για αυτό να πιστεύω στο ένστικτο. Τα πετάνε τις πρώτες μέρες, λίγο πριν εκκολαυτούν τα υπόλοιπα ή μετά την εκκόλαψη; Μάλλον κάποιες τα νοιώθουν και κάποιες όχι, όπως συμβαίνει και με τα μωρά που κλωτσάνε, άλλες γυναίκες τα νοιώθουν από νωρίς και άλλες 2-3 μήνες πριν τη γέννα.
 
Να πώ εδώ, κάτι που θυμάμαι να συμβαίνει κάποιες φορές. Είναι κάποιες απο τις κανάρες
που το άσπορο το αφήνουν εκτός. Δεν το κλωσάνε,το σπρώχνουν παράμερα.Βλέπεις το πουλί να κλωσάει και ακριβώς δίπλα του να υπάρχει ένα αυγό. Η πρώτη σκέψη είναι
οτι εκ λάθους ή απο αμέλεια είναι εκεί, και δεν ζεσταίνεται σαν όλα τα άλλα.Ακόμα όμως και αν το τοποθετήσει κανείς μέσα στην μέση των αυγών μετα απο λίγες ώρες θα το βρεί στην ίδια θέση, στο πλάι,όχι κάτω απο την κοιλιά της κανάρας.
- Και βέβαια δεν αγνοώ το "βασικό ένστικτο", τις ορμόνες και όλη την χημεία που
ταρακουνάει τα πουλιά αυτήν την εποχή, αλλά λέω οτι και κάποιες συμπεριφορές τους
φαίνεται να είναι λίγο πέρα απο αυτά.:D
 
εχω την εντιποση οτι ο μαγκας ηθελε παιχνιδια γιαυτο και δεν αφειναι να καθιση στη φωλια. Τα εχω ξαναβαλει για ζευγαρομα και περιμενω να μου βγαλει αυγα στο τελευτεο αυγο θα τον πεταξω εξω για να μην την παθω ξανα
 
Προσωπικά θα έλεγα οτι είμαι σχεδόν βέβαιος, οτι
πολλές, για να μη πώ όλες, οι κανάρες αντιλαμβάνονται
την ύπαρξη ή μη, της ζωής μέσα στο αυγό. Μη ξεχνάμε οτι εκτός απο την καρδιά που κτυπά
συνεχώς,υπάρχουν και μηχανικές κινήσεις,ιδιαίτερα τις τελευταίες ημέρες πριν "σκάσουν"
τα αυγά. Την 11η μέρα συνήθως στρίβει το έμβρυο, για να πάρει θέσει εξόδου. Την 12η πρέπει να απελευθερωθεί το κεφάλι, απο την θέση που έχει κάτω απο το αριστερό φτερό, ώστε να μπορέσει να σπάσει τον υμένα του "αερόσακου". Και φυσικά όταν την τελευταία
μέρα τον σπάσει και πάρει την πρώτη του αναπνοή το πουλί,τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα ανεβαίνουν γρήγορα με αποτέλεσμα να αρχίσουν οι "σπασμοί" των ποδιών και του κεφαλιού και ξεκινούν οι προυποθέσεις για το σπάσημο του αυγού και την μεγάλη ΈΞΟΔΟ.
Συμφωνώ απολίτως με τον Μάκη. Η κανάρα μου όταν την 13η μέρα κατάλαβε πως τα αυγά ήταν άσπορα τα πέταξε έξω.
 
Back
Top