Αναπαραγωγή Περιεργα πραγματα στην αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα παιδια μου σιμβενουν τα εξεις περιεργα και θελω την γνωμησας

1)οι θυλικες στα ζευγαρια μου εποαζουν τα αυγα 3 μερες νωριτερα απο την ημερομηνια που πρεπει και οι νεοσοι ειναι πληρος ανεπτηγμενοι
2)και ενω περνω τα αυγα και τα βαζω ολλα μαζι μου τα εποαζουν μερα παραμερα λες και δεν τα πηρα
 
φιλε γιανη φετος ολα τα κουφα συμβαινουν, εμενα 2 ζευγαρια μαλινουα επωαζουν 1-2 μερες νωριτερακαι το μερα παρα μερα το επαθα με ενα ζευγαρι κοκκινα, κι αλλα πολλα, τα σημειωνω απο περιεργεια κα ιμονο να δω του χρονου τι θα γινει, εχω απογοητευθει κα ιτρελλαθει ταυτοχρονα φετος με την αναπαραγωγη
 
Καποια εξηγηση θα υπαρχει ρε παιδια, ειναι δυνατον; Τα ζευγαρια που το κανουν αυτο, το κανουν σε ολες τις γεννες η πχ μονο μετα την 1η η μονο μετα την 2η κ. Ο.
Τι κοινο μπορει να εχουν ολα αυτα τα πουλια; Πχ μηπως ειναι ολα πρωταρικα; Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο αλλα θα ηταν καλο για ολους μας να βρεθει η αιτια που το προξενησε. Και οι νεοσσοι σε ολες τις περιπτωσεις ηταν οκ;
 
σε εμενα ηταν οκ κα ιμαλιστα ειναι 40 ημερων απο τα μαλινουα και 30 απο τα κοκκινα, τι να πω δεν ξερω ...
 
τα ζευγαρια ειναι και πρωταρικα και περσινα
το κανουν ολλα απο την πρωτη γενα μεχρη και την τριτη
οι νεοσοι ειναι ολοι καλα εκτως απο αυτουε που σταματησαν οι θυλικες να ταιζουν και δεν τους προλαβα λογο δουλιας
 
-Το μυστικό, κατα την γνώμη μου, είναι οτι η εκκόλαψη έχει ξεκινήσει
πριν μπουν τα αυγά για κλώσημα. Τώρα, πώς μπορει πρακτικά να συμβεί αυτό;
1ον) αν καθυστερήσουμε να τα πάρουμε απο την φωλιά και έχει
ξεκινήσει ήδη η διαίρεση του πρωτογενούς κυτάρου.
2ον)Αν η φύλαξη δεν γίνεται κάτω απο τις συνθήκες που χρειάζονται
για να μείνει ανενεργό το κύταρο(υψηλή θερμοκρασία χώρου)
Εξ ' άλλου αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο οχι τον Μάρτη και τον Απρίλιο
αλλά τον Μάιο και τον Ιούνιο.
 
Οπως και να 'χει το μονο λογικο ειναι οτι το προβλημα καποια σχεση θα 'χει με την θερμοκρασια-θερμοτητα, δηλαδη Μακη εννοεις οτι αν καθυστερησει καποιος να παρει το αυγο λιγες ωρες και αυτο ''παρει'' την θερμοκρασια που χρειαζεται απο την κλωσα αυτοματως ξεκιναει και η διαδικασια εκκολαψης του;
 
τα αυγα τα περνω το πρωικαι τα φιλαω στο ιδιο μερος με περση οπου περση ειχαν κανονικη εκολαψη!

Μακη να σε ρωτησω κατι; Αν εχει ξεκινησει η διερεση του ωαριου και μετα το βγαλο απο την καναρα και μεινει 4 μερες μερες χωρεις να ζεστενετε οσο πρεπει δεν θα πεθανε το εμβριο;
 
Δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να συνεχίσει με πολύ βραδύ ρυθμό
να διαιρείται(αν η θερμοκρασία είναι κάπως ανεβασμένη) και μόλις βρεί τις κατάλληλες συνθήκες να συνεχίσει κανονικά.
-Οπως καταλαβαίνεις τώρα προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε λογικά
μια όπως λές περίεργη κατάσταση. Επειδή η φύση έχει τις σταθερές τις,
πάντα κυττάμε πρός την δική μας μεριά, να δούμε τί πιθανά λάθη
ή ποιές παραλήψεις έχουμε κάνει.:)
 
Σε 5 αυγά φλώρου 5 ημερών κλωσημένα φέτος έζησαν τα έμβρυα και εκολλάφτηκαν τα τρία μετά από 2 μέρες που έμειναν χωρίς κλώσσημα, οπότε δεν είναι απόλυτο ότι αν ξεκινήσει η εκόλαψη και βγάλουμε το αυγό θα πεθάνει και ο νεοσσός. Θερμοκρασία περιβάλλοντος τις 2 μέρες που έμειναν εκτός φωλιάς περίπου 24 βαθμοί.
 
Back
Top