Γενικά Περιεργες κουτσουλιες!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια η παπαγαλινα μου η ο παπαγαλος μου κανουν μια παραξενη κουστουλια! Δεν σας την περιγραφω για να μην γινω αιδιαστικη! Παντως δεν ειναι κανονικη! Νομιζω ο Τιμ τις κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρη! Και το νερο τους επισης εχει κατι το παραξενο! Κατι σαν κατουρλια κατι ττοιο! Αμα σιγουρεψω πως το κανει ο Τιμ να ανησυχυσω;Να τους παω σε πτηνιατρο;
 
Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τα περιττώματά τους για να το δούμε και όποιος ξέρει να σου απαντήσει;

Τι εννοείς ότι το νερό τους είναι περίεργο; 😕 Μήπως κάνουν τα περιττώματά τους εκεί μέσα ή ρίχνουν κάποια τροφή τους και γι' αυτό γίνεται έτσι; 🙄

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
Διάρροια στα πτηνά
Τα περιττώματα ενός πουλιού μπορεί να είναι πρόωρη ένδειξη ασθένειας
https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω μια φωτο! Αλλα πριν δω τα συγκεκριμεν περιττωματα ποτε δεν τα εκαναν μεσα στο νερο τους! Ευχαριστω!
 
Αν δεν μπορείς να την ανεβάσεις πες το μας για να σε βοηθήσουμε 😉, αν πάλι δεν έχεις τα μέσα για να κάνεις κάτι τέτοιο πάω πάσο.

Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις κάποια photo θα μπορούσες να δώσεις μια ακριβή περιγραφή των περιττωμάτων;

Μήπως τελικά ρίχνουν κομμάτια τροφής μέσα στο νερό και βρωμίζει; 🙄Μπορείς να κάνεις μια περιγραφή κι εδώ;:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Ναι, φυσικα! Τα περιττωματα οπως ειναι φυσικο εχουν μεσα κομματακια σπορων, φρουτων κτλ.Αλλα εχουν και ενα παραξενο καφετι χρωμα και ειναι υπερβολικα νερουλα! Μαλλον ειναι διαρεια αλλα λεω να το σιγουρεψω! Το νερο παλι ειναι λες και του εχουν ριξει αχνα μεν, αλλα πολλα χρωματα!Για να σας το εξηγησω καλυτερα ειναι σαν να καθρεφτιζεται ενα κρυσταλο στο ουρανιο τοξο!
 
Μήπως τους έδωσες κάποια τροφή η οποία περιείχε μεγάλο ποσοστό νερού; 🙄 Τι τροφές έφαγαν αυτές τις μέρες;

Για το νερό δεν το κατάλαβα καλά! Είδες καθόλου κομμάτια τροφής μέσα; Κι αν ναι τι είδους τροφής;
 
Σχετικά με το νερό... Πλένεις τις ποτίστρες με σαπούνι ή κάτι τέτοιο;
 
Τα περιττωματα οπως ειναι φυσικο εχουν μεσα κομματακια σπορων
Τα περιτώματα φυσιοκογικά ΔΕΝ έχουν αχώνευτη τροφή. Αυτό σημαίνει πρόβλημα στην πέψη. Αφού είναι μαζί πιθανό να είναι άρρωστα και τα δύο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεται φωτό ή καλύερα επίσκεψη σε πτηνίατρο. Με προβληματίζει το χρώμα του νερού. Φρόντισε η ποτίστρα τους να είναι ψηλά να αλλάζεις καθημερινά το νερό (ελπίζω να το έκανες μέχρι τώρα) και στον πάτο του κλουβιού καθημερινά βάλε χαρτί λευκό για να βλέπεις τη εξέλιξη. Κόψε για μερικές μέρες φρούτα, πράσινα και δίνε μόνο σπόρους και νερό με πολυβιταμίνη. Απολύμανε με μπεταντιν το κλουβί, ταϊστρες πατήθρες και ειδικά την ποτήστρα (ή πάρε καινούρια). Αν σε 2-3 ημέρες δεν βελτιωθεί η κατάσταση και χωρις φωτό επισκέψου πτηνίατρο. (Εγώ πάντως στη θέση σου θα πήγαινα σήμερα ή τη Δευτέρα το αργότερο, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις παραπάνω).
Βάλε φωτό αν μπορείς να βοηθηθούμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Το νερο το αλλαζω καθε μερα! Αλλα τις ποτιστηρες τις σαπουνιζω καθε Σαββατο,το κλουβι το απολυμαινω καθε 1 μηνα περιπου και τα χαρτια τους(ειναι χαρτια απο περιοδικα) επισης καθε Σαββατο. Η τροφη τους ειναι για μεσαιους παπαγαλους της Vitakrat,MENU,Honig.miel.honey και εχει βιταμινες A,B,C,D,E. Στο νερο ομως δεν υπαρχουν κομματακια σπορων μονο εχει τα παραπανω χρωματα. Μηπως φταιει το ροδι που τους βαζω; Κανει να τρωνε ροδι; Τους βαζω και παστελια για παπαγαλους μεσαιου-μεγαλου μεγεθους (τρελενονται!) Παιδια οσοι ειστε απο Θεσσαλονικη η ξερετε καποιον καλο πτηνιατροστη Θεσσαλονικη μορειτε να μου δωσετε μερικα στοιχεια για αυτον; Α και ξεχασα διαβασα σε ενα αρθρο που μου εδωση η Αναστασια(ευχαριστω πολυ και ολους τους αλλους για τις συμβουλες) πως μπορει να ειναι απο το στρες! Οταν τους αφηνω να βγουν εξω μηπως στρεσαρονται; Τον Τιμ αναγκαζομαι να τον πιανω με γαντια αλλα η Ελενα μολις δει πως μπενει μεσα ο Τιμ ανεβαινει στο ξυλο που κραταω και στην αρχη αρχιζει να πεταει εδω και εκει για να μην την βαλω μεσα υστερα ξανακαθετε στο ξυλο και επειτα απο πολλες προσπαθειες μπενει μεσα! Μαλλον ετσι στρεσαρω τον Τιμ(που οπως σας ειπα πιο πριν νομιζω πως αυτος τις κανει) και μου βγαζει αυτες τις κουτσουλιες! Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να τον κανω να μπει μεσα αλλιος; Με λιχουδιες δεν πετυχαινει μπορει να μεινει 3 μερες χωρις φαγητο και να πεις πως τον πιεζω να βγει, οχι μολις ανοιγω το πανω μερος του κλουβιου πρωτος και καλυτερος!
 
Τονια μου αν θυμαμαι καλα ελεγες οτι οι παπαγαλοι σου ζευγαρωνουν.Αν δεν κανω λαθος απο εκει προερχεται το εν λογο προβλημα. Τα κοκατιλ μου οταν βρισκονται σε αναπαραγωγικη διαδικασια εχουν ακριβως τα ιδια συμπτωματα.Απο εκει καταλαβαινω οτι θα γεννησουν. Για την ακριβεια το θηκυκο αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα.
Αντε ρε. Και καλα γεννητουρια.
 
Ευχαριστω πολυ! Δηλαδη ειναι σαν να μου λες "ερχονται τα γεννητουρια, βρες ψυχρεμο τροπο και αντιμετωπισε το"
 
Τονια μου αν θυμαμαι καλα ελεγες οτι οι παπαγαλοι σου ζευγαρωνουν.Αν δεν κανω λαθος απο εκει προερχεται το εν λογο προβλημα.Τα κοκατιλ μου οταν βρισκονται σε αναπαραγωγικη διαδικασια εχουν ακριβως τα ιδια συμπτωματα.Απο εκει καταλαβαινω οτι θα γεννησουν. Για την ακριβεια το θηκυκο αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα.
Αντε ρε. Και καλα γεννητουρια.

Νικο πως εξηγειται αυτο; 😕
 
Ας ξαναπιάσουμε τα πράγματα από την αρχή. Αν έχεις ποτίστρα μεταλλική αντεκατέστησέ την με πλαστική ( που ήδη νομίζω έχεις). ΜΗΝ την πλένεις με απορρηπαντικό γιατί υπάρχει περίπτωση να μείνουν υπολείματα σαπουνιού. Αφού την πλένεις προτίμησε μπεταντίν σαπούνι (betadine SCRABLE) το οποίο απολυμαίνει και καθαρίζει.
Εάν έχουν ζευγαρώσει τότε και πάλι δε δικαιολογείται η παράξενη κουτσουλιά που περιγράφεις. Τα θυλικά μετά τις γέννες εμφανίζουν μεγάλες και μη σχηματισμένες κουτσουλιές λόγω της γέννας. μετά από 2 εβδομάδες περίπου επανέρχονται. Εδώ όμως μιλάμε για φαγητό στη κουτσουλιά που σημαίνει αχώνευτο φαγητό. Εκτός αν πρόκειται για φαγητό που είναι ήδη κάτω στο κλουβί. Παράξενες κουτσουλιές επιπλέον παρατητούνται όταν τα πτηνά στρεσσάρονται και δεν είναι ήρεμα.
Μαλλον ετσι στρεσαρω τον Τιμ(που οπως σας ειπα πιο πριν νομιζω πως αυτος τις κανει) και μου βγαζει αυτες τις κουτσουλιες! Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να τον κανω να μπει μεσα αλλιος; Με λιχουδιες δεν πετυχαινει μπορει να μεινει 3 μερες χωρις φαγητο και να πεις πως τον πιεζω να βγει, οχι μολις ανοιγω το πανω μερος του κλουβιου πρωτος και καλυτερος!
Για πτηνιάτρους δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Axonefto trofi kai fruta sta koprana, distixos einai kati pou se 90% tis periptoseis einai apo arostia. Molinsi sto prolobo i sta entera. Kai to kafe xroma den einai kanonika.

Eimai tis gnomis na episkepsis enan Kiniatros, i toulaixston na kaneis ena tilefono sto kiniatros na sou lei selei prosto paron mono koprana i tha pas katefthian ma ta poulia.
 
Ενταξει απο τοτε που σταματησα να τους βαζω ροδι δεν υπαρχει τιποτα στο νερο ουτε οι περιεργες κουτσουλιες! Μονο που τωρα εχουν την ταση να κομματιαζουν την εφημεριδα τους!Φιλο και φτερο την εκαναν την καιμενη! Μηπως ετσι προσπαθουν να φτιαξουν φωλια;
 
Τι να σου πω ρε ΤΑΝΙΑ(ειδες;το πετυχα)μου. Εγω αυτη την εντηπωση εχω.Αν και οι δικοι μου οι παπαγαλοι συνεχεια φιλο και φτερο την κανουν χωρις να ζευγαρωνουν απλα για να παιξουν. Γιατι δεν βαζεις μια φωλια να δεις;
 
Γιατι δεν τους βαζεις περισσοτερα παιχνιδια καλυτερα;:) Με σχοινια, δερματα, ξυλα, χρωματα και σχηματα που θα τους κινουν το ενδιαφερον να ασχολουνται!
 
Καλύτερα η εφημερίδα να φύγει γιατί είναι σκέτο δηλητήριο το μελάνι. Προτίμησε χαρτί κουζίνας ή καλύτερα άμμο.
 
αν δεν ασχολουντε με τα παιχνιδια βα λε τους φλουδες ευκαλυπτου που μπορει να τις βαλουν και στη φωλια... Θα τις ροκανιζουν και θα περναν την ωρα τους! Το εκανα σαν πειραμα στο ζορζ και του αρεσει πολυ να ασχολιτε με αυτες!
 
Δεν τους βαζω φωλια ακομα γιατι πριν λιγο καιρο τους ειδα να χτυπουν με τη μυτη τους το πατωμα του κλουβιου,ρωτησα καποιον σε ενα πετ και μου ειπε πως ψαχνουν για φωλια! Θελουν ομως μεγαλη φροντιδα τα μικρα(ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον, αληθευει);Θα ηθελα και θα χρειαζομουν την βοηθεια πανω στην ερωτηση αυτη απο καποιον εμπειρο που του εχουν κανει μικα τα παπαγαλακια του! Αν και νομιζω πως ολα αυτα θα επρεπε να τα συζητησουμε σε καποιο αλλο θεμα!
 
Back
Top