Αναπαραγωγή Περιεργη Συμπεριφορα Φλωρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drafter
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drafter

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
108
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σε μια κλουβα εξωτερικη 2χ1χ2 εχω 3 αρσενικους φλωρους 2 θυληκους και 1 φλωροκαναρο θυληκο. Παρατηρησα πως 2 αρσενικοι οχι απλα δινουν φιλακια αλλα τα'ι'ζονται κανονικοτατα αδιαφοροντας για τα θυληκα ενω ο τριτος εχει στρεψει την προσοχη του στο φλωροκαναρο. Το ζευγαρωμα με το φλωροκαναρο ειναι εφικτο; 😕 Γιατι τα αλλα δυο αρσενικα συμπεριφερονται ετσι; 😕
 
Το ζευγάρωμα με φλωροκάναρο δεν γίνεται γιατί το φλωροκάναρο είναι στείρο (μούλος). Πιθανόν οι θυληκές σου να μην έχουν πειρώσει ακόμη και γιαυτό οι αρσενικοί (οι οποίοι είναι πυρωμένοι) προσπαθούν να ταΐσουν όποιον βρουν μπροστά τους χωρίς να δίνουν σημασία στο φύλλο. Μπορείς να περιμένεις να πυρώσουν οι θυληκές αλλά με τόσα πουλιά σε μία κλούβα δεν ξέρω αν θα πετύχεις ζευγάρι. Εγώ βάζω ένα ζευγάρι (το πολύ δύο αλλά διαφορετικά είδη) σε κάθε κλούβα. Αν έχει πετύχει κάποιος με διαφορετικό τρόπο θα με ενδιέφεραι και μένα να μάθω.
 
φιλε drafter τα αρσενικα που φιλιουντε μπορει να το κανουν επειδη δεν ειναι πυρωμενα και οσο για το φλωροκαναρο με τον φλωρο το ζευγαρωμα ειναι κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να σου βγαλουν μικρα(χωρις να θελω να θιξω τον βασιλη) και οχι οπως λεει ο φιλος μας βασιλης οτι ειναι στειρα μπορεις να μπεις στο kanarini.net και να το δεις και μονος σου θα πας στα υβριδια και θα δεις ολες τις διασταυρωσεις που ειναι εφικτες να γινουν και δινει και πληροφοριες για καθε διασταυρωση.
 
Άρη δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα από ότι έχω διαβάσει είπα. Και φυσικά δεν με θίγεις, θα το ψάξω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Αν γνωρίζεις και κάτι από προσωπική εμπειρία πολύ ευχαρίστως να το κοιτάξουμε. Αυτό που λένε τα βιβλία πάντως είναι ότι υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες (μία στα 50 πουλιά) να είναι γόνιμα θυληκά υβρίδια. Άλλωστε έτσι προήλθε και το κόκκινο καναρίνι και το μωσαΐκ.
 
Το ζευγαρωμα φλωροκαναρου με φλωρο ειναι εφικτο(τις περρισοτερες φορες)απ'οσο γνωριζω.Αλλα καλυτερα να πας στο site που σου γραφει ο lizard και να το εξακριβωσεις.
 
Άρη δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα από ότι έχω διαβάσει είπα. Και φυσικά δεν με θίγεις, θα το ψάξω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Αν γνωρίζεις και κάτι από προσωπική εμπειρία πολύ ευχαρίστως να το κοιτάξουμε. Αυτό που λένε τα βιβλία πάντως είναι ότι υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες (μία στα 50 πουλιά) να είναι γόνιμα θυληκά υβρίδια. Άλλωστε έτσι προήλθε και το κόκκινο καναρίνι και το μωσαΐκ.

Το κόκκινο καναρίνι προήλθε από το ζευγάρωμα με σπίνο Βενεζουέλας (red siskin)!
 
Το ζευγαρωμα φλωροκαναρου με φλωρο ειναι εφικτο(τις περρισοτερες φορες)απ'οσο γνωριζω.Αλλα καλυτερα να πας στο site που σου γραφει ο lizard και να το εξακριβωσεις.

Χρήστο, Χρήστο!
Αν δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι σίγουρος για αυτά που λες μήπως είναι καλύτερο να μην απαντάς;Εγώ αυτό θα έκανα!
Αν κάνω λάθος και με στοιχεία μπορείς να μου αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου είμαι διατεθειμένος να σου ζητήσω 10 φορές συγνώμη!
 
Παρατηρησα πως 2 αρσενικοι οχι απλα δινουν φιλακια αλλα τα'ι'ζονται κανονικοτατα αδιαφοροντας για τα θυληκα ενω ο τριτος εχει στρεψει την προσοχη του στο φλωροκαναρο. Γιατι τα αλλα δυο αρσενικα συμπεριφερονται ετσι; 😕

Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικά;
Μου φαίνεται περίεργο να ταΐζονται κανονικά άμα ήταν πυρωμένα τα αρσενικά θα έπρεπε να τσακώνονται για τα μάτια των θηλυκών.
 
Χρήστο, Χρήστο!
Αν δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι σίγουρος για αυτά που λες μήπως είναι καλύτερο να μην απαντάς;Εγώ αυτό θα έκανα!
Αν κάνω λάθος και με στοιχεία μπορείς να μου αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου είμαι διατεθειμένος να σου ζητήσω 10 φορές συγνώμη!
Απ'οσο γνωριζω μπορουμε να εκφραζουμε τις αποψεις μας ελευθερα. Τωρα αν προσεξες στο μυνημα μου εγραφα στον drafter να απευθυνθει σε καποιον ειδικο που ξερει περρισοτερα απο εμας για τον υβριδισμο. Εγω ειπα στον drafter οτι ειναι εφικτο γιατι αυτο διαβασα αν θες να το εξακριβωσεις επισκεψου και εσυ την ιστοσελιδα kanarini.net.
 
Otan exoume merika arsenika mazi se mia klouba, poles fores boroume na broume na taisei ena ton alon. Afto den exei kamia skesi me zefgaroma. Afto kanoune gia na katharisoune stis thesis tous meza stin ieraxia tou sminos.

Mpori idika sta papagalakia ala kai sta ala poulia na blepoume na zefgaronoune i arsenikes, gia na katharisi o afetiko tin thesi tou.


Alexandros
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
stefane2007 ειμαι 100% σιγουρος πως ειναι αρσενικα αφου ειναι κατακιτρινα. Δεν τσακωνονται καθολου για τα θυληκα ολη την ωρα τα'ι'ζονται. Πολυ περιεργο!
 
Απ'οσο γνωριζω μπορουμε να εκφραζουμε τις αποψεις μας ελευθερα. Τωρα αν προσεξες στο μυνημα μου εγραφα στον drafter να απευθυνθει σε καποιον ειδικο που ξερει περρισοτερα απο εμας για τον υβριδισμο. Εγω ειπα στον drafter οτι ειναι εφικτο γιατι αυτο διαβασα αν θες να το εξακριβωσεις επισκεψου και εσυ την ιστοσελιδα kanarini.net.

Χρήστο,
Ασφαλώς και μπορούμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας ελεύθερα.
Απλά επειδή μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι για γαστριμαργικές δημιουργίες για να προτείνουμε πόσο βούτυρο και πόση κρέμα γάλακτος να προσθέσουμε σε αυτές,θα σου πρότεινα να σιγουρεύεσαι πρώτα για τα λεγόμενα σου. Δεν γίνεται χωρίς την χρήση τουλάχιστον βιβλιογραφίας αξιόπιστης να συμβουλεύεις τον οιονδήποτε σε θέματα υγείας (δεν σε αφορά) και γενετικής (σε αφορά)! Αν παρόλα αυτά μου δείξεις μια φωτογραφεία φλωροκαναρόφλωρου τότε θα σου δώσω χίλια δίκια και σε εμένα χίλια άδικα.
Όσον αφορά το site που αναφέρεις το οποίο δεν νομίζω να αναφέρεται πουθενά στις πηγές του για το συγκεκριμένο θέμα, επέτρεψέ μου να έχω αμφιβολίες για την αξιοπιστία και εγκυρότητα του.
Την μία και μοναδική φορά που το επισκέφθηκα πρόσεξα ότι προτείνει τρόπους εύκολης παγίδευσης άγριων πτηνών.
Τι λες λοιπόν, εξακολουθείς να θέλεις κάποιοι να επισκέπτονται το συγκεκριμένο site ; Πιστεύεις πως έχει κάτι περισσότερο να μας δώσει σε σχέση με άλλα και ειδικά με το PB;Εκτός από ανακρίβειες έτσι;

ΥΓ1. Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.Ήμουν 3 ημέρες χωρίς PC!
ΥΓ2.Αν διάβαζες παλιότερο προσωπικό-συμβουλευτικό μου μήνυμα δεν θα αντιδρούσες έτσι.
 
Φιλε Ανδρεα,
Δεν ειπα σε καποιους να επισκεπονται αυτο το site και δεν πιστευω οτι εχει να προσφερει κατι περρισοτερο απο το PB. Εγω ειδα οτι ειχε καποιο αρθρο για τα φλωροκαναρα και οφειλα να το πω στον drafter. Μονο αυτο εχω να πω.
 
Back
Top