Αναπαραγωγή Περιεργη αναπαραγωγη budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Λοιπον εδω και 7 μηνες εχω ενα ζευγαρι μπατζι, οταν τα πηρα ηταν ηδη 5 με 6 μηνων αρα τωρα ειναι καπου 1 χρονων και τα δυο.. απο τον φεβρουαριο ειχα αρχισει διατροφικη προετοιμασια αλλα τιποτα... Τωρα ειναι πολυ ερωτευμενα, ταιζονται, φιλιουνται και το θηλυκο αφηνει πουπουλα στη φωλια, το αρσενικο τιτιβιζει παρα πολυ και χτυπαει με το ραμβος του τη φωλια. Λετε να δω κανενα αβγο;
 
Νίκο δεν βλέπω κάτι περίεργο. Τα budgies ωριμάζουν περί τους δέκα μήνες. Αυτό μπορεί να είναι λίγο πάνω λίγο κάτω. Επίσης για να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή παίζει ρόλο και ο καιρός, η διάρκεια του ημερήσιου φωτός, η θερμοκρασία και κυρίως η υγρασία. Ακόμα η σταθερότητα των δεδομένων του χώρου και των καιρικών συνθηκών.
Διατροφή σωστή και ισορροπημένη κάνουμε όλον το χρόνο στα πουλιά μας, απλά την περίοδο της αναπαραγωγής ενισχύουμε τις πρωτεΐνες με αυγό και σκούρα πράσινα χορταρικά (πλην σπανακιού ειδικά και μόνο την περίοδο αυτή, όχι γενικά).
Επίσης πρέπει να έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί για την αναπλήρωση των διαθέσιμων κυρίως του θηλυκού.
Πιστεύω όλα θα πάνε καλά, γιατί όχι;
Διάβασε κάποια χρήσιμα άρθρα
https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/
<Link Removed>
<Link Removed>

Ό,τι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις, όλο και κάποιος θα γνωρίζει :)
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ,θα κανω οτι μπορω, σουπιοκοκκαλο εχω και δινω ανα μερα βραστο αυγο (με το τσοφλι) και πολλα φρουτα και λαχανικα, μακαρι να δω μωρακια :)
 
Τα παπαγαλακια μπατζι μου ειναι και τα δυο καπου ενος χρονου και πυρωμενα. Εβαλα φωλια και κανω διατροφικη προετοιμασια απο τον φεβρουαριο. Το αρσενικο προσπαθει να ζευγαρωσει, ανεβαζει το ενα ποδι του στη ραχη του θηλυκου αλλα αυτη τον αποθει κι ας ειναι πυρωμενη... Μπαινει στη φωλια για περιπου 5-6 λεπτα αλλα μονο εκει. Τι αλλο να κανω;
 
Εσύ τίποτα, θα περιμένεις και θα τα αφήσεις ήσυχα. Που τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Η φωλιά είναι ξύλινη;
 
Ναι ξυλινη ειναι και τα εχω σε εσωτερικο χωρο, διπλα σε παραθυρο αλλα χωρις ρευματα..
 
Γιατι το θυληκο ειναι κακοκεφο; Ποτε δεν ηταν ζωηρο, παντα καθεται σε ενα ξυλακι! Τρωει και πινει κανονικα, το ραμφος και τα ποδια ειναι καθαρα και οι κουτσουλιες κανονικες... Δεν νομιζω να ειναι αρρωστο... και τιτιβιζει αρκετα.. Λετε να ειναι απλως στον χαρακτηρα και να ανυσιχω τζαμπα;
 
Παντα ετσι ηταν! Το εχω 7 μηνες και παντα ετσι ηταν... ☹
 
Ε αυτή είναι η προσωπικότητά της. Σε τόσο νεαρά πουλιά αν είχε ασθένεια θα είχε "φύγει" από καιρό.
 
Και μια ακομα ερωτηση: Αφου το θηλυκο ειναι πυρωμενο(σκουρο καθε χαλινο) γιατι δεν ζευγαρωνει με το αρσενικο που το καημενο προσπαθει...; 😕
 
Προφανώς γιατι ειτε εχει ζευγαρώσει ήδη ειτε θα ζευγαρώσει αργότερα, αν κι εφόσον η διατροφική προετοιμασία είναι η σωστή και είναι υγιες
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση, ειναι σιγουρα υγιες και δεν νομιζω να εχει ζευγαρωσει ηδη... Διατροφικη προετοιμασια εχω ξεκινησει πριν δυο μηνες... Δεν ξερω με εχει μπερδεψει πολυ😕
 
Back
Top