Γενικά Περιεργη κινηση κοκατιλ, τι μπορει να ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
καλησπερα παιδια.
το κοκατιλ μου κανει τωρα ενα τελευταια ενα περιεργο...
οπως καθεται στο ξυλο του ξαφνικά σκυβει πολυ μπροστα ανοιγει καπως τα φτερα του και μετα απο λιγο αρχιζει και φτερουγιζει ενω ειναι σε αυτην τη σταση δεν πεταει. τι μπορει να ειναι αυτο;
 
Οταν το πειραζεις το κανει αυτο;Εμενα το κανει σε δυο περιπτωσεις. Η μια ειναι οταν του κανω ντους και η αλλη οταν το πειραξει ο συγκατοικος και παιρνει επιθετικη σταση.
 
οχι μονο του το κανει οχι οταν το πειραζω. ταιρι δεν εχει. το κλουβι του ειναι μεγαλο. Δεν ξερω τι γινεται.
οποιος ξερει ας μου πει...
 
Σιγουρα δεν ειναι μικρο το κλουβι; Δηλαδη μεσα εκει μπορει να πεταξει απο το ενα κλαδι στο αλλο;
 
Σιγουρα δεν ειναι μικρο το κλουβι; Δηλαδη μεσα εκει μπορει να πεταξει απο το ενα κλαδι στο αλλο;
Συγνώμη Φώτη, αλλά αυτό που έχεις γράψει με έχει παραξενέψει κάπως.
Μήπως εννοείς "πηδήξει" από το ένα κλαδί στο άλλο;
Για να πετάξει με αυτόν τον τρόπο ένας παπαγάλος του όγκου ενός κόκατιλ, δεν θα έπρεπε να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων μεταξύ κλαδιών και άρα κλουβί μήκους τουλάχιστον 2,5 μ.?
Μήπως κάνω λάθος εγώ;
Πάντως κάπως έτσι κάνει και το κόκατιλ που φροντίζει η φίλη μου στο σπίτι της, όχι όμως το βράδυ, αλλά όποτε θέλει αυτός.
Παίρνει θέση κάθετης εφόρμησης (κεφάλι κάτω-ουρά ψηλά), μισοανοίγει τα φτερά σαν αεροπλάνο, τα τρεμοπαίζει αργά (όχι φτερουγίζει), γυρίζει το κεφάλι αργά, αριστερά-δεξιά και αρχίζει το μουρμουρητό, σαν κάτι να θέλει να πει. Το μουρμουρητό του μοιάζει σαν σιγανό κακάρισμα κότας
 
ναι σιγουρα δεν ειναι μικρο.
με ενα φτερουγισμα πηγαινει απο το ενα κλαδακι στο αλλο
 
Οχι, δεν χρειαζεται και τοσο μεγαλο κλουβι. Ενα πουλι για να ειναι υγειες και να εχει καλη σωματικη κατασταση πρεπει να εχει την δυνατοτητα να μπορει να πεταει. Οσο κι αν ειναι το μεγεθος του. Οπως και το καναρινι μπαινει σ ενα κλουβι και μπορει αν κανει 3-4 φτερουγισματα ετσι πρεπει και οποιοδηποτε πουλι που διατηρειται σε κλουβι. 😉Διαβασε για αναλυτικοτερα το παρακατω λινκ... Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;

Συγνώμη Φώτη, αλλά αυτό που έχεις γράψει με έχει παραξενέψει κάπως.
Μήπως εννοείς "πηδήξει" από το ένα κλαδί στο άλλο;
Για να πετάξει με αυτόν τον τρόπο ένας παπαγάλος του όγκου ενός κόκατιλ, δεν θα έπρεπε να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων μεταξύ κλαδιών και άρα κλουβί μήκους τουλάχιστον 2,5 μ.?
Μήπως κάνω λάθος εγώ;
Πάντως κάπως έτσι κάνει και το κόκατιλ που φροντίζει η φίλη μου στο σπίτι της, όχι όμως το βράδυ, αλλά όποτε θέλει αυτός.
Παίρνει θέση κάθετης εφόρμησης (κεφάλι κάτω-ουρά ψηλά), μισοανοίγει τα φτερά σαν αεροπλάνο, τα τρεμοπαίζει αργά (όχι φτερουγίζει), γυρίζει το κεφάλι αργά, αριστερά-δεξιά και αρχίζει το μουρμουρητό, σαν κάτι να θέλει να πει. Το μουρμουρητό του μοιάζει σαν σιγανό κακάρισμα κότας
 
ναι ειπα οτι το κλουβι ειναι πολι καλο...
τι μπορει να ειναι αυτο που κανει;
 
Εγω πυστευω η ξεμουδιαζει η οτι κατι το ταραζει το λοφιο του ειναι ανεβασμενω; Μετα απο αυτο ειναι ταραγμενο; Κανει σπασμοδικες κινισεις. Αλλα μονο βραδυ; Μπορει και να το εχει παρει ο υπνακος και εαν το <κλαρι>ειναι μικρο γερνει δεν ζυγυζει <ξερεις σαν να παραπατα και ταραζετε μετα>αλα για δευτερολεπτα το σωματου και εμενα τοχει κανει πολυ σπανια ομως!
 
Και εμενα τα Lovebirds καποιες φορες τιναζουν τα φτερακια τους για να ξεμουδιασουν κυριως βραδυνες ωρες πριν τα βαλω για υπνο!
 
κρισο εχεις δικιο κανει σα να το εχει πανικος και χτυπαει δυνατα τα φτερα. αλλα δε γερνει μπροστα επειδη ειναι μικρα τα κλαρακια του εχω βαλει ξυλο χοντρο το κανει επιτηδες κανει οπως κατεβαινουν οι αετοι απο ψηλα στο εδαφος τετοιο μου θυμιζει
 
Back
Top