Ασθένειες Περιεργη πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tasos71

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2016
Μηνύματα
67
Πόλη
Αίγινα
3 απο τα 4 καρδερινοκαναρα μου εχουν παθει κατι σαν πτερορια. Δηλαδη κελαιδουν διακεκομενα χανουν λιγα πουπουλα και που και που φτερα. τους εκανα μια θεραπεια αλλα σχεδων τιποτα. Τι φταιει; Πρωτη φορα το παθαινω.
 
Θα χρειαστεί να γράψεις λίγα λόγια παραπάνω για τη διατροφή τους, για τις συνθήκες διαμονής τους, την ηλικία τους κλπ.
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες τους;
 
κελαηδινη καλης ποιοτητας, αυγοτροφη σεντε, βιταμινη κοκκινη, 2 φορες την εβδομαδα αυγο φρεσκο, μπανακι και κεβι τρειν μια φορα το μηνα. την ημερα στο μπαλκονι και το βραδυ μεσα στο σπιτι. το ενα ειναι περσινο και τα αλλα διπλοχρονισμενα. τωρα για φοτο παιδια δεν ξερω πως να το κανω. αν τα καταφερω θα βαλω. ευχαριστω.
 
κελαηδινη καλης ποιοτητας

Αν εννοείς συσκευασμένη χωρίς τα πράσινα κόκκινα κίτρινα κομματάκια τοτε είναι μια χαρά. Γενικώς να αποφεύγεις τις χύμα και δεί αυτές με τα χρωματιστά τμήματα.


αυγοτροφη σεντε

Δεν ξέρω την "σεντέ" αυγοτροφή αλλα και πάλι οποιαδήποτε συσκευασμένη είναι μακράν ανώτερη απο οποιαδήποτε αγνώστου προέλευσης βιταμίνη


βιταμινη κοκκινη

Αυτή είναι η αγνώστου προέλευσης βιταμίνη που μόνο βιταμίνη δεν είναι.Αυτο το σκεύασμα πρέπει να αφαιρεθεί απο τη διατροφή των πτηνών σου.

2 φορες την εβδομαδα αυγο φρεσκο

Μια χαρά! Μπορείς και περισσότερες φορές την βδομάδα φρόντιζε να μένει το αυγό maximum 5 ώρες στο κλουβί γιατί γίνεται εστία μόλυνσης με αυτές τις θερμοκρασίες!

μπανακι και κεβι τρειν μια φορα το μηνα

Μπανάκι και ποιο συχνά αυτη την εποχή μέχρι το τέλος του καλοκαιριού,2-3 φορές μέσα στη βδομάδα επέλεγε τις ποιό ζεστές μέρες και να το αφερείς και αυτο μετά απο κάποιες ώρες όπως το αυγό!
Το κέβι τρέιν δεν το γνωρίζω αν μπορείς ενημέρωσε με!

την ημερα στο μπαλκονι και το βραδυ μεσα στο σπιτι

Μεγάλο λάθος για δύο λόγους. Ο ένας είναι οτι τα πουλιά πρέπει να συνηθίσουν το χώρο τους για να κελαηδούν και νιώθουν άνετα και αφου έχεις καρδερινοκάναρα σου εγγυώμαι οτι θα ακούς περισσοτερο κελάηδισμα αν το εφαρμόσεις!
Ο δεύτερος και πιο σημαντικός είναι οτι αλλάζει η θερμοκρασία και η υγρασία με αποτέλεσμα να ειναι επιρρεπη σε ασθένειες, που κατα πάσα πιθανότητα ειναι και ο λόγος που τα πουλιά δεν ειναι στα καλύτερα τους!
 
Τροφη beyers 06 παντα σακι, αυγοτροφη cede παντα συσκευασμενη, βιταμινη οντως χυμα αλλα δινει το κοκκινο που μου αρεσει, αυγο οντως 3-4ωρες γιατι μετα χαλαει, και1φορα το μηνα chevi-tren chevita. Το ξερω οτι δεν κανει να τα βαζω μεσα -εξω αλλα αν τα αφησω εξω το βραδυ το πρωι δεν θα βρω τιποτα. Πρωτη φορα ομως εχω αυτο το προβλημα. Επισης μου τσουλουφιαζουνε λιγο.
 
βιταμινη οντως χυμα αλλα δινει το κοκκινο που μου αρεσει,
Υπάρχει κάποιο περιθώριο για να αναθεωρήσεις αυτή την άποψη και να σταματήσει να "ξοδεύεις" την υγεία του πουλιού άδικα;
Γιατί η γνώμη μου είναι πως για τα περισσότερα από τα παρόμοια ανώνυμα χύμα προϊόντα θα πρέπει να το κάνουμε.
 
Οι πτώσεις των φτερών είναι πολλές;
Είναι φτερά μεγάλα, από τους οδηγούς ή τα μικρά που καλύπτουν το σώμα;
Ναι θα την σταματισω. Εχω ειδη παρει το carrored για το βαψιμο.
Δεν υπάρχει φόβος να φύγει το κόκκινο χρώμα από τη χρωστική και στο υπόλοιπο φτέρωμα του πουλιού;
 
Ειναι πουπουλα περιπου 15 καθε μερα και 1η2 φτερακια.σαν να αρχιζει κανονικη πτερορια, αλλα παει ετσι 1μηνα τωρα. Τους εβαλα pterophene μαζι με antistress για 25μερες και μετα aidonine για 10 αλλα τιποτα. Οχι η χρωστικη αυτη τα κοκκινιζη καλα, αλλα θελει προσοχη στη δοση για το συκοτη τους.
 
Ειναι πουπουλα περιπου 15 καθε μερα και 1η2 φτερακια.σαν να αρχιζει κανονικη πτερορια, αλλα παει ετσι 1μηνα τωρα. Τους εβαλα pterophene μαζι με antistress για 25μερες και μετα aidonine για 10 αλλα τιποτα. Οχι η χρωστικη αυτη τα κοκκινιζη καλα, αλλα θελει προσοχη στη δοση για το συκοτη τους.

Γιατι πειραματίζεσαι τόσο με σκευάσματα οταν δεν ξέρεις γιατι τα χρησιμοποιείς και μάλιστα ανακατεμένα; Μπορει τα πουλια να τα εχουν παθει αυτα απο την κακη διατροφη με αυτή την κοκκινη βιταμινη και τα σκευασματα και εσυ τα πιέζεις περισσότερο.Αν θες όμορφη μασκα ψαξε λιγο γιατι δεν προλαβαινω τωρα και θα δεις οτι η διατροφη παιζει μεγαλύτερο ρόλο στο βάψιμο και καποιες συγκεκριμένες τροφές την ενισχύουν και οχι χρωστικες και σκευασματα.Αν είχες κοκκινα λιποχρωμικα καναρίνια τοτε οκ.
Αν αγχώνεσαι για το συκώτι τους σταμάτα ολα αυτά που βάζεις στα πουλιά κανε μια αποτοξίνωση με καλη ισσοροπημενη διατροφή και θα γίνουν καλυτερα.
 
σωστο και αυτο. μαλλον ετσι θα γινει. μια ερωτιση ακομα. Πες μου τη γνωμη σου για το vitin της chevita.
 
παιδια τι σημαινει το watched που ειναι στα θεματα που εχω βαλει;
 
Back
Top