Αναπαραγωγή Περιεργη συμπεριφορα καναρας

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Η καναρα μου σμρ εκανε το τελευταιο της αυγο... Τα μικρα απο την προηγουμενη γεννα βρισκονται με χωρισμα με τον αρσενικο αφου παρενοχλουσαν την μαμα τους... Ειπα λοιπον να της παρω σμρ τα αυγα για να μν μπει σε 2 η γεννα, αλλα τ πουλι εκανε κατι τρελο. Αρχισε να κραζει σαν παλαβη οταν της πηρα τα αυγα και προσπαθουσε να βγει εξω απο το κλουβι χωνοντας το κεφαλι της αναμεσα στα καγκελα, φοβηθηκα παρα πλ . Επειτα απο καμια ωρα το πουλι δν μπορουσε να συνελθει και πηγε και εκατσε πανω στο αυγο που τους εβρασα το πρωι και κλωσσουσε αυτο κατα καποιον τροπο... Μολις της ξαναεβαλα την φωλια ηρεμγσε και μπηκε μεσα χωρις να χασει δευτερολεπτο τι να κανψ;




Σμρ θα εχετε τις φωτο απο το ροζ καναρινι ( off topic ) αυτο
 
Αν δεν θέλεις να ξεκινήσει δεύτερη φωλιά, αντικατέστησε τα αυγά με ψεύτικα και άφησε την να περάσει ομαλά στην πτερόρροια μετά από μερικές ημέρες.
 
Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο και τον Γιάννη ότι η καλύτερη λύση για να σταματήσουμε ομαλά ένα καναρίνι από την επόμενη γέννα είναι να αλλάζουμε καθημερινά τα αυγά με ψεύτικα και να αφήσουμε την καναρα 4 μέρες από το τελευταίο να κλωσάει. Αφού βγει από την φωλιά για φαγητό να πάρουμε την φωλιά και να την αφήσουμε να ξεκουραστεί.
 
Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο και τον Γιάννη ότι η καλύτερη λύση για να σταματήσουμε ομαλά ένα καναρίνι από την επόμενη γέννα είναι να αλλάζουμε καθημερινά τα αυγά με ψεύτικα και να αφήσουμε την καναρα 4 μέρες από το τελευταίο να κλωσάει. Αφού βγει από την φωλιά για φαγητό να πάρουμε την φωλιά και να την αφήσουμε να ξεκουραστεί.
η αλλαγη περιβαλλοντος σε μια καναρα που κλωσσαει σημαινει αμεσως την διακοπη της επωασης των αυγων;
 
Για λογιαριασμο ενος φιλου ηταν αυτη η ερωτηση π θελει να φυγουμε με το αμαξι μαζι την παρασκευη κ επειδη εχει 2 καναρες με 9 αυγα το συνολο φοβαται μηπως τα πουλια εγκαταλειψουν την φωλια τους στο ταξιδι και στο σπιτι του στην τριπολη...
 
Σίγουρο το κόβω, εκτός και αν είναι τόσο έμπειρη και ήρεμη. Καλό θα ήταν να την βάλετε σε ένα κουτί, που να μπαίνει φως.
 
Δεν μετακινούμε την ζευγαρώστρα για κανένα λόγο από το σημείο όπου βρίσκεται, εφόσον η κανάρα έχει χτίσει φωλιά την οποία αναγνωρίζει από το συγκεκριμένο σημείο. Οποιαδήποτε αλλαγή δύναται να επιφέρει, από καταστροφή της φωλιάς με αυγά ή χωρίς μέχρι και εγκατάλειψη νεοσσών από την ίδια.
 
Και πέρα από το αν θα τα παρατήσει ή όχι.. Δεν νομίζω ότι θα επιβιώσουν μέσα τα έμβρυα με τόσο ταρακούνημα...
 
δεν νομίζω ότι θα επιβιώσουν μέσα τα έμβρυα με τόσο ταρακούνημα...

Διαβάζω περίεργα πράγματα και στο τέλος αφού έχουμε αποτυχία στην αναπαραγωγή μας φταίνε η κανάρες ή ανεβάζουμε post ζητώντας απεγνωσμένα βοήθεια.. Πολύ σωστά σου έγραψε η Αλίκη, @alicedros . Εγώ με την σειρά μου θα σου προτείνω να βρείτε μια λύση μέχρι να βγουν τα πουλιά.
 
εχω να σας πω πως τα πουλια μεταφερθηκαν με το αυτοκινητο στην τριπολη ειναι σε εξωτερικο χωρο και σημερα σκασανε ολα τα αυγα...
 
εχω να σας πω πως τα πουλια μεταφερθηκαν με το αυτοκινητο στην τριπολη ειναι σε εξωτερικο χωρο και σημερα σκασανε ολα τα αυγα...

Για να είμαι ειλικρινής δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά από την άλλη δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πεις ψέματα. Εύχομαι και στο κλαρί λοιπόν...
 
Πήρες ένα ρίσκο και τελικά πήγαν όλα καλά.
Δεν ξέρω αν θα πετύχει την επόμενη φορά.
Με το καλο λοιπον και στο κλαρι!
 
δεν μπορουσα να τα αφησω στην Α8ηνα οθτε να της αλλαξω τα αυγα με τα πλαστικα, ειπα ασ τα αφησει μονη της λογω της αλλαγης αλλα εκεινη ειχε αλλη αποψη...
 
Back
Top