Ασθένειες Περιεργη συμπεριφορα καναρινιου

natasa.papp

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2015
Μηνύματα
6
Πόλη
Πρέβεζα
Καλησπερα! Πριν απο λιγο πηγα να καθαρισω το κλουβι και να βαλω φαγητο και εκει που ηταν μια χαρα ξαφνικά αρχισε να κανει κατι περιεργους ηχους και σχεδον επεσε απο το κλαδι, εμεινε το πατωμα του κλουβιου με ανοιχτο το στομα, φυσικα δεν εκανα κινηση να το πλησιασω σταματησα οτι εκανα και το αφησα να ηρεμισει, εκει που εδειχνε να ηρεμει και εβαλα το φαγητο χωρις να το καθαρισω γιατι δεν ηθελα να του δημιουργησω και αλλο στρες αρχισε να πεταει ανεξελεκτα μεσα στο κλουβι και το κανει ακομα και τωρα που τον εχω σκεπασει για να ηρεμισει... Δεν ξερω τι συμβαινει και ο κτηνιατρος δεν μπορει να βοηθησει γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι με τετοια θεματα... Το εχω 3 χρονια και γενικα μου εκανε πολλες φορες τρομαγμενη συμπεριφορα στο καθαρισμα αλλα σαν το σημερινο δεν εχω ξαναζησει... Να πω οτι συχνα το βρισκω να καθεται στο πατο του κλουβιου χωρις να κλεινει τα ματια και αν του σφυριξω ή παω κοντα σηκωνετε, τρωει κανονικα, κελαιδαει κανονικα... Δεν ξερω τι να κανω...
 
Καλησπερα! Πριν απο λιγο πηγα να καθαρισω το κλουβι και να βαλω φαγητο και εκει που ηταν μια χαρα ξαφνικά αρχισε να κανει κατι περιεργους ηχους και σχεδον επεσε απο το κλαδι, εμεινε το πατωμα του κλουβιου με ανοιχτο το στομα, φυσικα δεν εκανα κινηση να το πλησιασω σταματησα οτι εκανα και το αφησα να ηρεμισει, εκει που εδειχνε να ηρεμει και εβαλα το φαγητο χωρις να το καθαρισω γιατι δεν ηθελα να του δημιουργησω και αλλο στρες αρχισε να πεταει ανεξελεκτα μεσα στο κλουβι και το κανει ακομα και τωρα που τον εχω σκεπασει για να ηρεμισει... Δεν ξερω τι συμβαινει και ο κτηνιατρος δεν μπορει να βοηθησει γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι με τετοια θεματα... Το εχω 3 χρονια και γενικα μου εκανε πολλες φορες τρομαγμενη συμπεριφορα στο καθαρισμα αλλα σαν το σημερινο δεν εχω ξαναζησει... Να πω οτι συχνα το βρισκω να καθεται στο πατο του κλουβιου χωρις να κλεινει τα ματια και αν του σφυριξω ή παω κοντα σηκωνετε, τρωει κανονικα, κελαιδαει κανονικα... Δεν ξερω τι να κανω...
Μπορείς να μας βοηθήσεις με κάποια φωτογραφία ή καλύτερα κάποιο video?
 
Σαν να τρομάζει θα έλεγα, Σε τι ύψος είναι το κλουβί και σε ποιο χώρο;
 
τον κραταω διπλα μου για να παρακολουθω την συμπεριφορα, δεν τον βλεπω για να ηρεμισει αλλα ακουω οτι εχει ανεβει στο κλαδι, οτι τρωει και πινει νερο, κανει την κλασσικη συμπεριφορα του να ξυνει το ραμφος στο κλαδι, δεν τον εχω καθαρισει ποτε τετοια ωρα και δεν ξερω μην τον φοβισε αυτο, γιατι ειχε κουρνιασει για υπνο, γενικα εχει φοβιτσιαρικη συμπεριφορα αλλα με κατατρομαξε αποψε πολυ... αν το ξανακανει θα ανεβασω σιγουρα ενα βιντεο...

Σαν να τρομάζει θα έλεγα, Σε τι ύψος είναι το κλουβί και σε ποιο χώρο;
τον καθαριζω συνηθως στην κουζινα και για να τριψω τον πατο βαζω το σωμα μου πανω απο το κλουβι, αλλα το κανω παντα ετσι... Δεν ξερω αν εφταιξε επισης οτι του μιλουσα αποψε. Γενικα δεν ξερω πως να συμπεριφερθω με αυτο το πουλι, αλλες φορες ειναι δυνατος και αλλες ετοιμο να πεθανει...
 
Οκ αλλά όταν δεν το καθαρίζεις που είναι το κλουβί;
Αν καταλαβαίνω καλά αυτή η συμπεριφορά εκδηλώνεται όταν το καθαρίζεις, σωστά;
 
Οκ αλλά όταν δεν το καθαρίζεις που είναι το κλουβί;
Αν καταλαβαίνω καλά αυτή η συμπεριφορά εκδηλώνεται όταν το καθαρίζεις, σωστά;
Οταν το καθαριζω ναι, οταν πλησιαζω σηκωνει το λοφιο αλλα εγω συνηθως γελαω με την συμπεριφορα αυτη, δεν τον πιανω στα χερια μου αν δεν υπαρχει λογος ποτε, αν και οταν χρειαζετε να τον εξετασω με δαγκωνει, εχει αρχισει να εχει και μικρη πτερορια αυτες της μερες και ισως οφειλετε και εκει το ξεσπασμα, απλα οταν τον καθαριζα ηταν μια χαρα, πηδαγε στο κλουβι εκανε τα τσιου του, και ξαφνικά λες και επαθε εγκεφαλικο μου εμεινε στο κλαδι επανω, εκανα πισω μολις τον ειδα να κανει ετσι, και βλεπω το ενα ποδι το κρεμασε κατω και πηγαινε να πεσει, να ενημερωσω οτι πριν απο 10 λεπτα σταματησε και αρχισε να τρωει και τωρα εχει κουρνιασει.
 
Ωραίο καναρινάκι να σου ζήσει!
Θα σου πουν και τα παιδιά, είναι λάθος τοποθετημένη η πατήθρα, χρειάζεται δύο κάθετες στην πόρτα, να πηδάει πέρα-δώθε. Και η κούνια δεν χρειάζεται.
 
Ωραίο καναρινάκι να σου ζήσει!
Θα σου πουν και τα παιδιά, είναι λάθος τοποθετημένη η πατήθρα, χρειάζεται δύο κάθετες στην πόρτα, να πηδάει πέρα-δώθε. Και η κούνια δεν χρειάζεται.
Θα μπορουσα να τα αλλαξω αυτα ναι, εχω και εξτρα και μπορω να του αγορασω κ αλλες, εκανε κουνια οταν τον αγορασα μετα σταματησε, αποψε θα τον αφησω να ηρεμισει.
 
Δεν χρειάζεται πολλές, δύο μόνον αντικριστές κάθετα στο μήκος. Τίποτ' άλλο.
 
Νατάσα σε χαιρετώ.1)Έχει δίκιο η Μαρία για τις πατήθρες αλλά να προσέξεις να είναι σε τέτοια θέση ώστε όταν γυρνάει να μην ακουμπάει η ουρά στα κάγκελα διότι σπάει η ουρίτσα του 2)δεν είναι παράξενο που κάθετε στον πάτο του κλουβιού για λίγο 3)του έχεις κόψη τα νύχια μην είναι μεγάλα και το ενοχλεί
 
Αυτή η συμπεριφορά πιστεύω πως είναι λόγω του στρες. Τι ώρα κοιμάται και τι ώρα ξυπνάει το καναρινάκι; 10 παρά 10 θα έπρεπε να κοιμάται του καλού καιρού...
 
Ρε παιδια εμενα μονο τα δικα μου κοιμουνται οταν πρεπει ακομα και με πορτατιφ? Ισως βλεπουν απεξω οτι σκοτεινιαζει...
 
Ρε παιδια εμενα μονο τα δικα μου κοιμουνται οταν πρεπει ακομα και με πορτατιφ? Ισως βλεπουν απεξω οτι σκοτεινιαζει...
Έχω και εγώ ένα καναρινάκι (ο Άγγελος στη φώτο) που όταν μένει μέσα δεν μπα να έχουμε όλα τα φώτα ανοιχτά, μόλις νυχτώσει έξω αυτός κοιμάται! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μερικά που έχουν επαφή με το εξωτερικό φως συντονίζονται και κοιμούνται κανονικά. Βέβαια άλλο ένα πορτατιφ με διακριτικό φως άλλο μια 25άρα λάμπα πάνω από το κεφάλι τους 😱
 
Ναι ισχυει μια φορα παιζαμε μπιριμπα στην τραπεζαρια και 11 τη νυχτα τραγουδαγαν... Δεν το ξανακανα ☹
 
Αυτην την συμπεριφορα την ειχα πριν 15 χρονια με ενα αρσενικο, το εκανε για προστασια, δηλαδη εκανε το πεθαμενο, επεφτε ανασκελα οταν πηγαινα να το φροντισω τεντωνε τα ποδια και τις πιο πολλες φορες εκλεινε τα ματια και εκανε το νεκρο ακομα και αν το επιανα και το σηκωνα να δω τι εχει.
Οταν απομακρινωμουν ολα ηταν καλα και εζησε τα χρονια του μια χαρα
Υποθετω οτι ειναι και δειλος αλλα και πανεξυπνος
Ακολουθησε τις οδηγειες που θα σου δωσουν και ολα θα πανε καλα
 
Back
Top