Ασθένειες Περιεργη συμπεριφορα καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης keftes
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

keftes

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να ανοιξω το θεμα αλλα βιαζομουν και το εβαλα εδω.
εδω και λιγες μερες ο καρδερινος μου δεν κελαηδαει, καθεται στον πατο του κλουβιου και ανεβαινει μονο για να φαει.φαινεται να δυσκολευεται να αναπνευσει και ελαχιστες φορες που πηγε να κελαηδησει ακουγοταν πολυ αδυναμα. Τα βραδια ενω συνηθως κοιματε απο τις 8, τωρα οποτε και να ξυπναω 1,2 ... 5 ειναι συνεχεια ξυπνιος. Δεν φαινεται να εχει κανενα σπυρι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γιατι δεν ξερω απο πουλια(απλα το ειχαμε βρει στην αυλη του σπιτιου μου και επειδη φαινοταν απο κλουβι για να μην το φαει καμια γατα το πηραμε)
τι μπορει να εχει;τι να κάνω;

να συμπληρωσω πως σχεδον παντα εδω και μισο με ενα χρονο φουσκωνε και γινοταν σαν μπαλα αλλα δεν φαινοταν να εχει κατι. Αυτες τις μερες δεν φουσκωνει και πολυ και οταν το κανει φαινεται να ταρακουνιεται ολοκληρο σαν να δυσκολευτε να αναπνευσει
 
Το καημενούλι... Εγω δεν ξερω να σου πω τι μπορει να συμβαινει αλλα αλλοι που γνωριζουν περισσοτερα για τετοια πουλακια θα σου πουν. Ευχομαι να πανε ολα καλα.
 
Distixos, me afta ta stixia den boro na sou po kati.

Mizo me ena xrono fouskose ala den ixe tipota;
To brikame sto afli kai afou fenete einai apo kloubi to pirame;

San epilogie apo arosties bori na einai me afta ta stixia:
Akaria stous aerosakous - Asthma - Dilitiriasei - Kokzidiosei - Salmonelles - Krioma - Trixomonades - Skoulikia sta pnefmonia - klp.


Prepei na pas XTES sto kiniatro gia na blepei to pouli kai na ksekinisi mia therapia.


Alexandros
 
Distixos, me afta ta stixia den boro na sou po kati.

Mizo me ena xrono fouskose ala den ixe tipota;
To brikame sto afli kai afou fenete einai apo kloubi to pirame;

Alexandros
για να τονισω οτι δεν ξερω απο πουλια ειπα οτι το βρηκα στην αυλη. Δεν πηγα να το παρω για να ψαξω-ασχοληθω με τα πτηνα
με φοβιζει το οτι καθετε στον πατο του κλουβιου και δεν κουνιεται, δεν κελαηδαει, δεν κοιμαται και δυσκολευται να ανασανει.
 
Gia na tonizo:

Otan perno ena pouli sto spiti mou, tha perno tin efthini gia to pouli !

Kai an den ksero tha rotao ala den perimeno na ekatze to pouli mizo me ena xrono fouskomeno, kai otan den sikonei pia apo to patoma na rotao "ti bori na exei".

Kai sou apantisa:
Distixos, me afta ta stixia den boro na sou po kati.

San epilogie apo arosties bori na einai me afta ta stixia:
Akaria stous aerosakous - Asthma - Dilitiriasei - Kokzidiosei - Salmonelles - Krioma - Trixomonades - Skoulikia sta pnefmonia - klp.

Prepei na pas XTES sto kiniatro gia na blepei to pouli kai na ksekinisi mia therapia.


Alexandros
 
Μην στεναχωριεσαι σιγουρα καποιος θα σε βοηθησει απο εδω μεσα. Σου πρωτεινω να περιμενεις λιγο ακομα να παρεις καμια γνωμη.
 
Gia na tonizo:

Otan perno ena pouli sto spiti mou, tha perno tin efthini gia to pouli !

Kai an den ksero tha rotao ala den perimeno na ekatze to pouli mizo me ena xrono fouskomeno, kai otan den sikonei pia apo to patoma na rotao "ti bori na exei".
τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα τωρα αλλα να σου πω οτι δεν ηθελα να γινω ειδικος στα πτηνα αλλα να φανταστεις πηραμε κλουβι και μπηκε μονο του,θα ηταν γευμα για γατα αν δεν το περναμε. Οταν λεω οτι φουσκωνε,το εκανε οταν δεν κουνιοταν περα δοθε λιγο πριν κοιμηθει και σε τετοιες φασεις. Δεν φαινοταν να το ενοχλει, επιτηδες το εκανε. Τωρα απλα οταν παει να το κανει δεν φουσκωνει τοσο και ηταν μια αλλαγη που την ειπα μπας και δωσω περισοτερα στοιχεια σε ατομα που ξερουν για να με βοηθησουν
 
Το να φουσκώνει το βράδυ για να κοιμηθεί είναι φυσιολογικό φίλε μου. Τα υπόλοιπα δεν είναι και είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση εξ αποστάσεως Προτείνω να το πας σε κάποιον από τους κτηνιάτρους που ανέφεραν τα παιδιά άμεσα. Αφού είσαι από Θεσσαλονίκη να σου αναφέρω ότι μπορείς να το πας και στην Κτηνιατρική Σχολή στη Γιαννιτσών όπου θα βρεις ειδικευμένο πτηνίατρο καθηγητή και πληρώνεις μόνο ένα παράβολο για την εξέταση (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 10 ευρώ).
 
πηγα σε ενα petshop με πτηνα και του ειπα ολα οσα σας εγραψα και μου εδωσε μια αντιβιοση για να του βαλω στο νερο και μου ειπε αν πιει νερο το πιθανοτερο ειναι να σωθει.

edit:α και με ρωτησε αν εχει και διαροια και ευτυχως το προσεξα λιγο πριν παω.
 
Φίλε μου εγώ θα πήγαινα σε ένα κτηνίατρο στη θέση σου. Ο πετσοπάς δηλαδή έκανε διάγνωση; Μια αντιβίωση γενικής χρήσης σου έδωσε η οποία αν την δώσεις και το πουλί έχει κάτι άσχετο (πχ. ακάρεα στην τραχεία) μόνο θα το επιβαρύνεις και θα το στείλεις μια ώρα νωρίτερα. Τα περισσότερα πουλιά που έχω χάσει τα έχω χάσει από συμβουλές πετσοπάδων και παντογνώστων. Μόνο ο γιατρός μπορεί να σου πει τί έχει.
Εντελώς φιλικά αυτά και χωρίς να έχω τίποτα με τον συγκεκριμένο πετσοπά, αλλά δεν είναι γιατρός. Όπως όταν είσαι άρρωστος παίρνεις φάρμακο με συνταγή γιατρού και όχι φαρμακοποιού έτσι και με τα πουλιά.
 
ειμαι λιγο μακρια απο τους κτηνιατρους και ειναι δυσκολο να το παω. Θα προσπαθησω αυριο.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες
 
δεν μπορει να αναπνευσει. Ειναι πεσμενο στον πατο του κλουβιου και δεν μπορει να σηκωθει στα ποδια του και δυσκολευεται πολυ να αναπνευσει. Το ξερω οτι δεν μπορω να κανω πολλα(τιποτα) αλλα πειτε μου τι πρεπει να κανω, οτιδηποτε γρηγορα.
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ

σας ευχαριστω ολους. Πεθανε ωσπου να γραψω το μηνυμα
 
φιλε δεν ειναι η απαντηση γιατρος.
με το να σου απαντησουμε δεν θα γινει το πουλακι καλα.
σου ειπαν ολοι να το πας σε ενα γιατρο, σου εδωσαν τις διευθινσεις τους.
ο αλεξανδρος σου απαντησε μπορει να εχει λιγο απο ολα.
πηγαινε σε ενα γιατρο καλη επιτηχεια.
 
φιλε δεν ειναι η απαντηση γιατρος.
με το να σου απαντησουμε δεν θα γινει το πουλακι καλα.
σου ειπαν ολοι να το πας σε ενα γιατρο, σου εδωσαν τις διευθινσεις τους.
ο αλεξανδρος σου απαντησε μπορει να εχει λιγο απο ολα.
πηγαινε σε ενα γιατρο καλη επιτηχεια.
φιλε μου οπως εγραψα πιο πανω πεθανε. Δεν προλαβα να το παω. Το πρωι ειχα πανελληνιες και δεν γινοταν να μην παω και οταν ηρθα δεν ηταν σε κατασταση για να μετακινηθει. Απλα το εβλεπα να υποφερει λιγο πριν πεθανει και ρωτησα αν μπορω να κανω κατι.
 
Κριμα, λυπαμαι πολυ, δυστυχως οι ασθενειες στα πουλακια ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστουν γιατι εφοσον εκδηλωθουν θελουν σωστη διαγνωση κι εγκαιρη και σωστη θεραπεια.
τωρα δωσε βααη στις πανελληνιες, καλη επιτυχια κι οταν τελειωσει ςμε το καλο παιρνεις ενα καναρινακι!
 
Back
Top