Αναπαραγωγή Περιεργο φαινομενο, 2 στους 4 νεοσσους βγηκαν σκουφατοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sky7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sky7

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετω ολο το forum! Εχω μια πολυχρονη εμπειρια με τα καναρινια και γενικως με τα πτηνα ομως προχτες ειδα κατι περιεργο σε ενα ζευγαρακι καναρινιων που εχω βαλει για αναπαραγωγη... Ενω και οι δυο γονεις δεν ειναι σκουφατοι, οι 2 στους 4 νεοσσους βγηκαν σκουφατοι😱!

Υ. Γ πρεπει ομως να πω οτι την θυληκια την ειχα βαλει στην προηγουμενη της γεννα με σκουφατο αρσενικο... λετε να κρατησε σπορο τοσες μερες μεσα της...
 
Μαλλον θα πρεπει να "ψαξεις" τους γονεις των καναρινιων οι οποιοι σου εδωσαν αυτους τους απογονους. Το γονιδιο υπηρχε σστα καναρια σου αλλα δεν εκφραζοταν σε μη ομοζυγη κατασταση.Λογικα και οι 2 γονεις ειχαν το γονιδια απο το οποιο προεκυψαν σκουφατοι(ομοζυγοι)απογονοι
 
Μαλλον θα πρεπει να "ψαξεις" τους γονεις των καναρινιων οι οποιοι σου εδωσαν αυτους τους απογονους. Το γονιδιο υπηρχε σστα καναρια σου αλλα δεν εκφραζοταν σε μη ομοζυγη κατασταση.Λογικα και οι 2 γονεις ειχαν το γονιδια απο το οποιο προεκυψαν σκουφατοι(ομοζυγοι)απογονοι

η αληθεια ειναι... Οτι ο πατερας της θυληκιας ειναι σκουφατος... λες να ειναι αυτο;
 
Τίνος είναι βρε γυναίκα το παιδί; :D

Από τον προηγούμενο σήζυγο είναι. Το σκουφί είναι κυρίαρχη μετάλλαξη. Αυτό σημαίνει ότι είτε το έχει ένα πουλί και φαίνεται ή δεν το έχει κληρονομήσει καθόλου από τους γονείς. Φορείς σκουφάτου δεν υπάρχουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Λογικα και οι 2 γονεις ειχαν το γονιδια απο το οποιο προεκυψαν σκουφατοι(ομοζυγοι)απογονοι
Ομόζυγοι σκουφάτοι δεν γίνεται να υπάρξουν επειδή υπάρχει ο παράγων θνησιμότητας. Αυτός σκοτώνει κάθε πουλί που φέρει και στα δύο χρωμοσσώματα το γονίδιο του σκούφου. Για αυτό το λόγο δεν ζευγαρώνουμε ποτέ σκουφάτοΧσκουφάτο, οι νεοσσοί έχουν 25% πιθανότητες να πεθάνουν στο αυγό.
 
Φορείς σκουφάτου δεν υπάρχουν
Ομόζυγοι σκουφάτοι δεν γίνεται να υπάρξουν επειδή υπάρχει ο παράγων θνησιμότητας. Αυτός σκοτώνει κάθε πουλί που φέρει και στα δύο χρωμοσσώματα το γονίδιο του σκούφου. Για αυτό το λόγο δεν ζευγαρώνουμε ποτέ σκουφάτοΧσκουφάτο, οι νεοσσοί έχουν 25% πιθανότητες να πεθάνουν στο αυγό
δηλαδη το σκουφι ειναι επικρατης χαρακτηρας;(πώς εχω μπερδευτει ετσι αλλα λεω, αλλα βλεπω και αλλα καταλαβαινω😕..:D
 
Φροντιστήριο γρήγορα, όταν θα έρθεις για καφέ να έχεις και ένα τετράδιο μαζί για σημειώσεις. :D
 
Τίνος είναι βρε γυναίκα το παιδί; :D

Από τον προηγούμενο σήζυγο είναι. Το σκουφί είναι κυρίαρχη μετάλλαξη. Αυτό σημαίνει ότι είτε το έχει ένα πουλί και φαίνεται ή δεν το έχει κληρονομήσει καθόλου από τους γονείς. Φορείς σκουφάτου δεν υπάρχουν.

μου φαινεται ο βασιλης εχει δικιο... Μπραβο περασες... Ο αλλος απο σεπτεβρη... 😀
 
επειδι κι εγω το επαθα περσι εμαθα για τους γονεις απο το ζευγαρι μου κι οντος ο μπαμπας τησ θηλικιασ ηταν σκουφατος, δεν γνωριζω και πολλα ομως υπαρχει και αυτη η περιπτωση... Καλο απογευμα σε ολους...
 
αφου δεν μπορουμε να ζευγαρωσουμε 2 σκουφατα καναρινια, πως προκυπτουν τα "καθαρα" γερμανικα σκουφατα;δηλαδη αν εχω στην κατοχη μου ενα καθαρο γερμανικο σκουφατο, με τι πρεπει να το ζευγαρωσω για να μην χαλασει η ρατσα;
 
αφου δεν μπορουμε να ζευγαρωσουμε 2 σκουφατα καναρινια, πως προκυπτουν τα "καθαρα" γερμανικα σκουφατα;δηλαδη αν εχω στην κατοχη μου ενα καθαρο γερμανικο σκουφατο, με τι πρεπει να το ζευγαρωσω για να μην χαλασει η ρατσα;

με καποιο της ιδιας ρατσας αλλα χωρις να εχει σκουφο... (π.χ υπαρχουν κλοστερ χωρις σκουφο!)καποια θα εχουν σκουφι και αλλα οχι!
 
αφου δεν μπορουμε να ζευγαρωσουμε 2 σκουφατα καναρινια, πως προκυπτουν τα "καθαρα" γερμανικα σκουφατα;δηλαδη αν εχω στην κατοχη μου ενα καθαρο γερμανικο σκουφατο, με τι πρεπει να το ζευγαρωσω για να μην χαλασει η ρατσα;

Το Γερμανικό με σκούφο δεν έχει μόνον το σκουφί σαν χαρακτηριστικό.
Εχει και το χρώμα. Είναι με άλλα λόγια ένα πουλάκι χρώματος με σκουφί.
Αν έχεις ένα λευκό Γερμανικό, θα του βάλεις ένα λευκό λιποχρωμικό
σαν ζευγάρι.Αν έχεις ένα κόκκινο μωσαικού Γερμανικό, θα του βάλεις
ένα κόκκινο μωσαικού για ζευγάρι.Αν έχεις ενα κόκκινο Γερμανικό θα βρείς
ενα κόκκινο λιποχρωμικό για ζευγάρωμα κ. Ο. Κ :) Αλλά πάντα ενα κανάρι
χρώματος όχι φωνής(μαλινουα) ούτε τύπου(γκλόστερ).
 
Και με κατάλληλο κεφάλι για να δώσει όμορφα σκουφιά, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία :)
 
επειδι κι εγω το επαθα περσι εμαθα για τους γονεις απο το ζευγαρι μου κι οντος ο μπαμπας τησ θηλικιασ ηταν σκουφατος, δεν γνωριζω και πολλα ομως υπαρχει και αυτη η περιπτωση... Καλο απογευμα σε ολους...
Μάλλον την πάτησες με παρόμοιο τρόπο. Μήπως είχες την κανάρα σε κλούβα πριν την βάλεις ζευγάρι και βρήκε κάνα ομορφούλη σκουφάτο αρσενικό; Το σπέρμα του αρσενικού μπορεί να δώσει γόνιμα αυγά ακόμη και 10 μέρες μετά το ζευγάρωμα.
 
φιλε mgerom λες οτι το γερμανικο σκουφατο ειναι καναρινι χρωματος με σκουφι, ενω σε ενα αλλο post καποιος αλλος το αναφερει ως καναρινι τυπου (λογο σκουφου) με χρωμα. Τι απο τα δυο ισχυει τελικα;
 
Το γερμανικό σκουφάτο κρίνεται και για τον τύπο (σκούφο) αλλά και για το χρώμα του. Διαγωνίζεται σαν καναρίνι τύπου αλλά στην πραγματικότητα είναι κάτι ενδιάμεσο σε τύπο και χρώμα.
 
φιλε mgerom λες οτι το γερμανικο σκουφατο ειναι καναρινι χρωματος με σκουφι, ενω σε ενα αλλο post καποιος αλλος το αναφερει ως καναρινι τυπου (λογο σκουφου) με χρωμα. Τι απο τα δυο ισχυει τελικα;


- Μα δεν τίθεται θέμα. Στην κατηγορία τύπου ανήκει.
Θεώρησα αυτονόητο και φαντάστηκα οτι όλοι ξέρουμε οτι πρόκειται για ένα
κανάρι τύπου απο την άποψη οτι διαγωνίζεται σ' αυτήν την κατηγορία.
Παρ' όλα αυτά ένα μεγάλο μέρος της βαθμολογίας του εξαρτάται απο την
αρτιότητα και την πληρότητα που ανταποκρύνεται στα στάνταρς των καναρινιών
χρώματος. 😉
 
Χαιρετω ολο το forum! Εχω μια πολυχρονη εμπειρια με τα καναρινια και γενικως με τα πτηνα ομως προχτες ειδα κατι περιεργο σε ενα ζευγαρακι καναρινιων που εχω βαλει για αναπαραγωγη... Ενω και οι δυο γονεις δεν ειναι σκουφατοι, οι 2 στους 4 νεοσσους βγηκαν σκουφατοι😱!

Υ. Γ πρεπει ομως να πω οτι την θυληκια την ειχα βαλει στην προηγουμενη της γεννα με σκουφατο αρσενικο... λετε να κρατησε σπορο τοσες μερες μεσα της...
Εδωσες μονος σου την απαντηση στο υστερογραφο... μη σκουφατοι γονεις δεν δινουν ποτε σκουφατα παιδια.
το γονιδιο που ευθυνετε για το σκουφι ειναι κυριαρχο, δηλαδη ειτε το εχει το πουλι και το (δειχνει με το σκουφι του) ειτε δεν το εχει (και ειναι ξεσκουφοτο). Πουλια ξεσκουφοτα φορεις σκουφου δεν υπαρχουν...
 
Back
Top