Ασθένειες Περιεργο φτερο εβγαλε το κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Και καλες γιορτες! 🙂

Σημερα παρατηρισα κατι πανω στο κοκατιλ μου και επειδη ανησυχησα λιγακι ειπα να σας ρωτησω. Το προβλημα προκειτε για ενα παραξενο φτερο (οχι πουπουλο) που εβγαλε το κοκατιλ μου.Απο κατω εχει πουπουλα, καθως πηγαινει προς τα πανω γινετε σαν λεπτο ασπρο καλαμακι και στην ακρη φητρωνουν πουπουλα. Δεν ξερω αν καταλαβατε την περιγραφη μου αλλα μπορειτε να με βοηθησετε; Οταν ροσπαθω να του το αγκηξω ο κοκατιλος βγαζει εχθρικες κραβγουλες...☹Τον κανω πολυ μπανιο μπας και φυγει. Γνωριζετε τι ειναι;
 
Καλησπερα! Και καλες γιορτες! 🙂

Σημερα παρατηρισα κατι πανω στο κοκατιλ μου και επειδη ανησυχησα λιγακι ειπα να σας ρωτησω. Το προβλημα προκειτε για ενα παραξενο φτερο (οχι πουπουλο) που εβγαλε το κοκατιλ μου.Απο κατω εχει πουπουλα, καθως πηγαινει προς τα πανω γινετε σαν λεπτο ασπρο καλαμακι και στην ακρη φητρωνουν πουπουλα. Δεν ξερω αν καταλαβατε την περιγραφη μου αλλα μπορειτε να με βοηθησετε; Οταν ροσπαθω να του το αγκηξω ο κοκατιλος βγαζει εχθρικες κραβγουλες...☹Τον κανω πολυ μπανιο μπας και φυγει. Γνωριζετε τι ειναι;

Τα νέα φτερά οταν ξεπροβάλουν είναι με αυτή την μορφή, δεν είναι κάτι να σε προβληματίζει.
 
Ευτηχως... Εδω και λιγο καιρο σταματησε η πτερορροια του για αυτο μαλλον... Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!
 
Στεφανε συνεχισε να του κανεις μπανιο καθε μερα αφου βγαινουν νεα φτερα. :) Σε ποιο σημειο ειναι αυτο το φτερο; Εαν ειναι στον αυχενα η στο κεφαλι του τοτε δεν θα μπορει να το καθαρισει μονος του. Οταν μεγαλωσει λιγο ακομη το νεο φτερακι δεν θα τον ποναει και θα σε αφησει να του το καθαρισεις.
 
Θα του κανω καθε μερα μπανακι μιας και βγαζει νεα φτερακια! Το φτερο αυτο βρησκετε λιγο πιο πισω απο την ουρα του.:)
 
Σημερα που τον εβγαλα απο το κλουβι ειδα οτι το λεγομενο ασπρο λεπτο καλαμακι εχει μετατραπει σε μικρο λεπτο δαχτυλιδι στην μεση του καινουργιου φτερου.:)
 
Back
Top