Διατροφή Περιληπτικός κατάλογος διατροφής για καναρίνια

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
" Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλίών" απο τον Σταύρο είναι πραγματικά ένας πλήρης και αναλυτικός οδηγός για την ιδανική διατροφή των πουλιών μας και βέβαια πολλά ακόμα άρθρα και συζητήσεις στο φόρουμ δίνουν επιπλέον ενδιαφέρουσες απαντήσεις στο μεγάλο αυτό θέμα.
Λείπει όμως αν μου επιτρέπεται να πω ένας συνοπτικός πίνακας απλός και κατανοητός χωρίς περαιτέρω πληροφορίες που θα μπορούν οι "αρχάριοι" του φορουμ να ανατρέχουν χωρις να χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνουν όλες τις επιμέρους συζητήσεις.Αν δηλαδη προσπαθήσουμε να αποδώσουμε την πλήρη και σωστή διατροφή των καναρινιών μας σ έναν πίνακα όπου θα αναγράφονται μόνο οι ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ και ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΕΣ τροφές αποκλείοντας άλλες λιγότερο σημαντικές ποιές θα ήταν; (πχ. Φρουτα-λαχανικά = μήλο, μπρόκολο, σπανάκι, καρότο, μαρουλι)
Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καλατάβεται τι ακριβώς εννοώ φτιάχνοντας ένα ΠΡΌΧΕΙΡΟ ενα παράδειγμα ας πούμε με μια παράκληση στους εμπειρότερους (και στον Σταυρο) να το (επι της ουσιας) κατασκευάσουν σωστα. Και να δωθουν αν γίνεται συγκεκριμενες οδηγίες για ποιές είναι οι σωστες τροφές (συσκευασμένες, μάρκες. Εταιρίες κλπ.) ώστε να μην χρείάζεται κάθε φορά να ανατρέχουμε σε ΟΛΟ το φόρουμ της διατροφής για απλές διατροφικές (σωστές) συνήθειες.

Α. ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
1. Βιταμίνες και Ανόργανα Άλατα= Πολυβιταμινες(MULTI-VIT η ORLUX).- 2 φορες την εβδ/ GRIT η Σουπιοκοκκαλο σε καθημερινη βαση
2. Πρωτεΐνες= Αυγό σφιχτοβρασμένο, αυγοτροφή εμπορίου(επωνυμη ΜΟΝΟ)- 2 φορ...
3. Υδατάνθρακες-Καναβούρι, Νίζερ, Ρούπσεν, Λιναρόσπορος,-Αλλαγη 2 φορες την εβδ
4. Φρούτα και Λαχανικά=μήλο, μπρόκολο, σπανάκι, καρότο, μαρουλι, μπρόκολο 2 φορες
5. Λιπαρά=ασπούρι, η βρώμη, οι σπόροι αγριόχορτου και χλόης -1 φορ'α την εβδ. Εναλάξ
6. Νερό= εμφιαλωμενο κατα προτίμηση -Αλλαγη καθημερινα

Β. ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗΣ
1. Βιταμίνες και Ανόργανα Άλατα= Κ.Λ. Π...
2. Πρωτεΐνες
3. Υδατάνθρακες
4. Φρούτα και Λαχανικά
5. Λιπαρά
6. Νερό

Γ. ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΤΕΡΡΟΡΟΙΑΣ
1. Βιταμίνες και Ανόργανα Άλατα=
2. Πρωτεΐνες
3. Υδατάνθρακες
4. Φρούτα και Λαχανικά
5. Λιπαρά
6. Νερό

Ισως σας κούρασα και το αποτέλεσμα να μην έχει διαφορά απο τα ήδη δημοσιευμένα άρθρα εδώ αλλά νομίζω πως η κατασκευή ενος τέτοιου πίνακα θα βοηθούσε πολλούς απο εμάς τους "μπερδεμένους" να βάλουμε σε τάξη όλες αυτές τις πληροφορίες..
Τώρα ο λόγος που δεν κάνω αυτον τον πινακα εγώ είναι προφανής... Θα τα κάνω θάλασσα...
Ευχαριστώ για την προσοχή..

Φιλικά
Νικόλας
 
οκ εβαλα παραγράφους γιατί μπήκε το πόστ μονοκόματο!
 
1. Βιταμίνες και Ανόργανα Άλατα= Πολυβιταμινες(MULTI-VIT η ORLUX).- 2 φορες την εβδ/ GRIT η Σουπιοκοκκαλο σε καθημερινη βαση
2. Πρωτεΐνες= Αυγό σφιχτοβρασμένο, αυγοτροφή εμπορίου(επωνυμη ΜΟΝΟ)- 2 φορ...
3. Υδατάνθρακες-Καναβούρι, Νίζερ, Ρούπσεν, Λιναρόσπορος,-Αλλαγη 2 φορες την εβδ
4. Φρούτα και Λαχανικά=μήλο, μπρόκολο, σπανάκι, καρότο, μαρουλι, μπρόκολο 2 φορες
5. Λιπαρά=ασπούρι, η βρώμη, οι σπόροι αγριόχορτου και χλόης -1 φορ'α την εβδ. Εναλάξ
6. Νερό= εμφιαλωμενο κατα προτίμηση -Αλλαγη καθημερινα

To No 3 το και Νο 5 Θέλουν αμοιβαία αντικατάσταση(είναι ανάποδα)
 
Καλησπερα φιλε Μακη. Τι μονο αυτα θελουν αντικατασταση! Εκανα ενα προσχεδιο για να δωσω ενα παραδειγμα το τι εννοω με τον εν λογω πινακα. Φυσικα θα υπαρχουν κι αλλα στοιχεια διατροφης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και φυσικα καποια απ αυτα αλλαζουν αναλογα την φαση που περνανε τα καναρινια. Εδωσα ενα δειγμα και εννοειται πως εσεις οι εμπειροι (αν το βρισκετε βεβαια καλα ιδεα) καλειστε να το " συμπληρωσετε...
Φιλικα
Νικολας
 
Νικόλα πολλά μπορεί να παρατηρήσει κανείς εδώ,
αλλά σου επεσήμανα δυό σημεία που νομίζω, οτι εκ
παραδρομής τα έγραψες ανάποδα.
Εξηγούμαι. Τα..., " Καναβούρι, Νίζερ, Ρούπσεν, Λιναρόσπορος" είναι λιπαροί σπόροι
αντίθετα οι..., "ασπούρι, η βρώμη, οι σπόροι αγριόχορτου και χλόης" είναι αμυλούχοι
σπόροι και έχουν μεγάλες ποσότητες υδατανθράκων. 😉
 
Κυριε ΜΑΚΗ
Δεν ξερω αν καταλαβα σωστα σε ολες τις περιοδους βαζουμε τα ιδια; βιταμινες-υδατανθρακες κλπ
Μηπως πρεπει να γραψεις τι δινουμε σε καθε περιοδο;
 
Παιδια η ιδεα ειναι καποιος (admin,advisor,moderator, εμπειρος τ.λ. Π.) να καταρτισει εναν τετοιο περιληπτικο πινακα για τις βασικες φασεις της ζωης των καναρινιων ως αναφορα στην διατροφη τους για να βοηθησει εμας τους λιγοτερο γνωστες.
Πιστεψτε με νομιζω θα γινει αναρπαστος! Θα διαβαζετε σαν κυριο αρθρο συνεχεια...
Γιατι απο ιδια διαπιστωση οι σωστες διατροφικες συνηθειες και πληροφοριες που βρισκουμε στο φορουμ ειναι ειται διασκορπισμενες ειτε καπως δυσαναγνωστες
No offence
Φιλικα
Νικολας
 
Eχω την γνώμη οτι δεν έχετε μάλλον αντιληφθεί το μέγεθος
μιας τέτοιας προσπάθειας. Για να καταλάβει κανείς το πολύπλοκο
του θέματος να σημειώσω μόνο, οτι οι σοβαρές εταιρείες καθιστούν
θέμα έρευνας, τις αναλογίες σπόρων για την κατασκευή μειγμάτων
που αναφέρονται σε κάθε ένα τύπο καναρινιού.Φωνής, χρώματος, τύπου.
Αν υπολογίσετε οτι αυτές οι κύριες κατηγορίες έχουν διαφορετικές ανάγκες
που χωρίζονται τουλάχιστον σε 4 χρονικές περιόδους μέσα στο έτος
( συντήρηση-προετοιμασία-αναπαραγωγή-πτερόρροια) θα έχετε μόνον
γι' αυτούς τους παράγοντες 12 διαφορετικά μείγματα σπόρων και πιθανότατα
με διαφορετικές αναλογίες. Αν περάσουμε στις αυγοτροφές, στα φρούτα, τα λαχανικά
στα συμπληρώματα αλλά και στις νέες κατευθύνσεις που έχουμε με τα βότανα
τις υγιεινές τροφές αλλά και πολλά ακόμα, θα καταλάβετε οτι ένα τέτοιο
"περιληπτικό άρθρο" μόνο να εκθέσει τον συγγραφέα του θα μπορεί!

-Προς το παρόν έχω να προτείνω για αρχή
Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
kiklos.info/saemereien.html
καθόλου άσχημα νομίζω! 😉
 
Μάκη επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε κάτι.
Το ότι η ποικιλία και αναλογία την τροφής των πουλιών, αναλόγως το είδος και την χρονική περίοδο της ζωής τους, ειναι αντικείμενο έρευνας και διαφωνίας ανάμεσα σε γνωστές εταιρίες (αυτό απευθύνεται στα πάντα πια π.χ. ανθρώπινες τροφές) δεν τους εμποδίζει να παράγουν. Να συσκευάζουν και να προτείνουν ("καταπληκτικα" κατα το marketing τους) μείγματα συντοχρόνως.
Θέλω να πώ πως εφόσον υπάρχουν αξιόπιστες κι επώνυμες εταιρίες που όλοι μας προτείνουμε ο ένας στον άλλο για οτιδήποτε βλέπε φάρμακα, συσκευασμένες τροφές, άμμο, αυγοτροφή και πολλά άλλα θα πρέπει να επικεντρωθούμε εδω -εννοώ στον περιληπτικό πίνακα- στις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ , ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ και εντέλει ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΕΣ τροφές εμπορίου.
Ας αφήσουμε την έρευνα για μια στιγμή - τουλάχιστον για αυτόν τον οδηγό- κι ας περιοριστούμε στην απλη κι εμπεριστατωμένη γνώση.
Αλλωστε άνθρωποι σαν εμένα εδώ στο φόρουμ μ ελάχιστη εως καθόλου εμπειρία θ αρκεστούν σε απλό και συνοπτικό πίνακα κοινό για όλα τα είδη καναρινιών με διαφορές όμως φυσικά αναλογικά με την φάση η την ηλικία των πουλιών.
Δεν εννοώ λοιπόν ένα λεπτομερές διατροφικό όργανογραμμα εκτροφέα με την ανάλυση που κάποια τέτοια όντως φιλόδοξη προσπάθεια επιβάλει, κάνοντας το εγχείρημα όντως περίπλοκο και αντικείμενο έκθεσης.
Βασικά πράγματα.
Αδιάψευστη γνώση χρονών.
Έναν ευκολονόητο οδηγό διατροφής που μπορεί να μην είναι πλήρης απο άποψη εξιδεικευμένων πληροφοριών αλλά τουλάχιστον θα μας λέει τι
ΝΑ
και τι να
ΜΗΝ
αγορασουμε η τελος πάντων να η να μην ταίσουμε τα πουλιά μας.
Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο. Για κάποιον που ξέρει.
Φιλικά
Νικόλας
 
Είμαι σε θέση να καταλαβαίνω απολύτως αυτό που ζητάς.
Ομως έχω μια τελείως διαφορετική άποψη. Η διατροφή είναι
το Α και το Ω για την υγεία(και όχι μόνον) σε όλες τις φάσεις της ζωής των φίλων μας.
Δεν επιδέχεται εκπτώσεις και περιλήψεις. Θα προτιμούσα δηλαδή να ψάξει
κανείς να βρεί που υπάρχουν αμινοξέα και ποιά περίοδο πρέπει να πάρει
το πουλάκι περισσότερα με την διατροφή του αλλά και για πιό λόγο,
παρά να γράψω εγώ, απο τότε μέχρι τότε, βάλε στο μείγμα 5% περίλλα π.χ.
Ετσι δεν γίνεται αυτό που πρέπει να επιδιώκουμε, που είναι η προώθηση
της γνώσης, γύρο απο το χόμπυ μας. Το φαγητό υπάρχει στο τραπέζι,
και το δείχνω με τα λίνκς που έβαλα. Εχω την άποψη όμως οτι δεν πρέπει να
το μασήσουμε κιόλας, πριν το προσφέρουμε.

-Ωραίο το θέμα που άνοιξες και θα γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον,
αν γράψουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους. 🙂
 
Πολλες φορες σε καποια πραγματα αξια περισσοτερη απο την αφιξη στον προορισμο εχει το ταξιδι. Οταν ξεκινησα να ψαχνω πληροφοριες για τα πουλακια μου, σιγουρα δεν ειχα το παθος και την επιμονη να ψαξω σε γνωσεις οτι το καλυτερο για κεινα.στην πορεια αυτα που βρηκα μπροστα μου σε συνδιασμο με καποιο μικρο κομματι της ζωης μου που ειχα καποιο συγκεκριμενο ρολο,ξυπνησαν αυτο το παθος που καθε μερα γινεται και εντονοτερο.η παρουσα ιστοσελιδα ειναι μια ανεξαντλητη πηγη γνωσης στον χωρο που διαπραγματευεται ειδικα τα αρθρα που στην πορεια των χρονων εχουν γραφτει. Δεν υπαρχουν καποια πραγματα στανταρ.συμφωνω απολυτα με τον κ μακη οτι καποια πραγματα αν προσπαθησουμε να τα καλυψουμε με λιγα λογια θα μεινουν σιγουρα κενα. Νομιζω ο συνδιασμος των ετοιμων αρθρων της πρωτης σελιδας, της πολυ καλης "αναζητησης " που υπαρχει στο φορουμ και των κατευθυνσεων με σχετικα λινκ που παντα δινουν οι παλαιοτεροι θαμωνες καλυπτουν καθε εναν που δεν θελει ετοιμο και μασημενο φαγητο. Γιατι ετσι μονο θα δημιουργηθει και η ορεξη στον καθενα μας να ψαξει για νεες καλυτερες συνταγες 😉


σαν μια ακομα συνεισφορα αναζητησης και συνθεσης δινω και αυτο "http://jk21.yooblog.gr/?p=13" :)
 
Το αστείο είναι πως συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα και του Μάκη και του Δημήτρη. Πραγματικά ΜΟΝΟ έτσι ( με το ταξίδι) γεννιέται και γιγαντώνεται η αγάπη και το πάθος για οτιδήποτε. Έρευνα και παρατήρηση.
Η διαφορά μας εδώ είναι πως αρνούμενοι την χρησιμότητα ενός τέτοιου συνοπτικού πίνακα επι της ουσίας καταργούμε και υποβαθμίζουμε την ίδια της έννοια της αθρογραφίας η οποία εδώ αναζητηται με την μορφή της περίληψης.
Διότι αυτό ακριβώς είναι η αρθρογραφία απο την φύση της.
Περίληψη των ιδεών μας.
Το μόνο μη περιληπτικό λογογράφημα είναι η πεζογραφία και το επιστημονικό σύγγραμμα. Εκεί μόνο πουθενά δεν εμπεριέχεται η έννοια της περίληψης η της έκπτωσης. (Μεγάλη λέξη αληθεια).
Λυπούμαι που θα επιμείνω αλλά σε όλα τα υπόλοιπα αρθρογραφήματα που έχουμε οποτεδήποτε διαβάσει η κεντρική ιδέα ήταν και είναι η δομή και η φόρμα τους.
Φιλικά
Νικόλας
 
νικο δεν σου κρυβω οτι ειτε για εδω ειτε για το δικο μου μπλοκ πηγα να κανω κατι σαν αυτο που λες. Ειδα οτι δεν γινοτανε. Δεν θα ταν αυτο που θα θελα.
 
Δημητρη άλλο πράγμα προσπάθησα και δεν τα κατάφερα, άλλο δεν γίνεται κι άλλο δεν έχει καμμία χρησιμότητα το εγχείρημα.
Προς θεού δεν θέλω να βάλω κάποιον να κάνει έναν οδηγό για μένα με το ζόρι.
Μια ιδέα είχα ενδεχομένως να μην σας φαίνεται καλή. Μ αυτό είμαι σύμφωνος.
Κάθετα αντίθετος είμαι όμως σε επιχειρηματολογίες για την αρνητική επίπτωση των περιλήψεων και την καταστροφική συνέπεια των "εκπτώσεων".
Γιατί πράγμα μιλάμε; Δεν έχει γραφτεί κανένα άρθρο απο τότε που εφευρέθηκε η γραφή που να μην προσπαθεί να συμπτύξει τιςιδέες των ανθρώπων.
Λογοτεχνία, ποίηση και επιστημονικά συγγράμματα εξαιρούνται απ τον κανόνα..
Συγγνώμη για το πάθος αλλά με ιδεολογικές διαφωνίες - που κατα την γνώμη που είναι ο τροχός της γνώσης- εξάπτομαι!
Φιλικά
Νικόλας
 
Eχω την γνώμη οτι δεν έχετε μάλλον αντιληφθεί το μέγεθος
μιας τέτοιας προσπάθειας. Για να καταλάβει κανείς το πολύπλοκο
του θέματος να σημειώσω μόνο, οτι οι σοβαρές εταιρείες καθιστούν
θέμα έρευνας, τις αναλογίες σπόρων για την κατασκευή μειγμάτων
που αναφέρονται σε κάθε ένα τύπο καναρινιού.Φωνής, χρώματος, τύπου.
Αν υπολογίσετε οτι αυτές οι κύριες κατηγορίες έχουν διαφορετικές ανάγκες
που χωρίζονται τουλάχιστον σε 4 χρονικές περιόδους μέσα στο έτος
( συντήρηση-προετοιμασία-αναπαραγωγή-πτερόρροια) θα έχετε μόνον
γι' αυτούς τους παράγοντες 12 διαφορετικά μείγματα σπόρων και πιθανότατα
με διαφορετικές αναλογίες. Αν περάσουμε στις αυγοτροφές, στα φρούτα, τα λαχανικά
στα συμπληρώματα αλλά και στις νέες κατευθύνσεις που έχουμε με τα βότανα
τις υγιεινές τροφές αλλά και πολλά ακόμα, θα καταλάβετε οτι ένα τέτοιο
"περιληπτικό άρθρο" μόνο να εκθέσει τον συγγραφέα του θα μπορεί!

στο παραπανω ποστ νομιζω εγω βλεπω βασιμες δυσκολιες για το εγχειρημα που θα θελες,θα θελα αν μπορουσε να γινει σωστα. Καθε ενα απο τα παραπανω χρειαζεται ενα ξεχωρο θεμα για να παρουσιαστει εστω σαν περιληψη πχ "αυγοτροφες"

σου το ξαναανεφερα: και γω ηθελα να υπηρχε κατι τετοιο. Ακομα και στο δικο μου μπλοκ (πες οτι δεν με ενοιαζε για δω, εστω μονο για εκει:) δεν εχω κατι τετοιο. Ειδα οτι δεν γινοτανε σωστα. Αν πας και ριξεις μια ματια σε ολα τα αρθρακια (οχι μονο στους σπορους) θα δεις οτι σιγουρα χρειαστηκε αρκετος κοπος και χρονος για να γινει. Αν γινοτανε μια τετοια περιληψη,θα σκεφτομουν λιγο παραπανω χρονο που θα απαιτουσε;

ο κ. Μακης και τα αλλα παιδια που ειναι αρκετα παλιοτερα απο μενα και εδω και στο χομπι και εχουν δωσει χιλιαδες ισως απαντησεις σε διαφορα θεματα σε νεους στο χομπι και στις αποριες τους, δεν θα ηθελε να υπηρχε κατι τετοιο να τους μειωσει τον χρονο που ξοδευουν(αν και δεν ειναι ξοδεμα)καθε μερα για να απαντουν καθε τοσο,ισως και το ιδιο θεμα;
 
Back
Top