Φροντίδα Περιμένω να κελαηδήσει η καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tonis1967
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tonis1967

PB New Member
Εγγραφή
1 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Σέρρες
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΟΛΙΓΩΝ ΜΗΝΩΝ ΑΠ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ;
 
ΟΧΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ,ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΥΚΛΙΚΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΦΥΓΗΣ
 
ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ,ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΥΚΛΙΚΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΦΥΓΗΣ
πως να κελαιδισει το πουλακι;
 
ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΦΥΓΗΣ
Δεν δείχνει, αυτό ψάχνει.
Το πουλί είναι πιασμένο,
δηλ. Δεν είναι γεννημένο στο κλουβί.
Το πιθανότερο να είναι & προσφάτως πιασμένο...
 
μηπως σου εδωσαν θυληκια καρδερινα; Αν ειναι αρσενικια θα κελαιδησει συντομα μην ανυσηχεις!
 
ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ PET SHOP,ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ,ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ). ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟ, ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ,ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΙ ΟΧΙ ΕΞΩ?
 
10 ευρω, αν ειναι πιασμενο θα αργησει να κελαηδησει;το μαγαζι που το πηρα μου ειπε πως αν κατι δεν παει καλα μπορω να το επιστρεψω και να παρω αλλο. Αν ειναι φυσιολογικο που τοσες μερες δεν κελαιδησε δεν πειραζει να περιμενω.
 
Nομίζω πως αν είναι πιασμένο μεγάλο θα αργήσει να κοινωνοικοποιηθεί και ίσως και να μην ζήσει ολότελα (έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα). Άλλωστε η τιμή πώλησής του φανερώνει πως είναι ένα από τα πολλά που αιχμαλώτισε με το δίχτυ του ο... επιτήδειος. Αν θες τραγουδιστή αγόρασε ένα καναρίνι.
 
Nομίζω πως αν είναι πιασμένο μεγάλο θα αργήσει να κοινωνοικοποιηθεί και ίσως και να μην ζήσει ολότελα (έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα). Άλλωστε η τιμή πώλησής του φανερώνει πως είναι ένα από τα πολλά που αιχμαλώτισε με το δίχτυ του ο... επιτήδειος. Αν θες τραγουδιστή αγόρασε ένα καναρίνι.

... Και αν οντως ειναι το πουλι αγριο ας το ελευθεροσεις σε καποιο δασακι
 
Το πουλάκι ειναι πιασμένο.Φαίνεται απο την συμπεριφορα του.Αν θέλεις να το ακουσεις να κελαηδάει αφησε το να φυγει και να γυρισει εκει που ανηκει.Αν θέλεις ενα πουλακι για τον γιο σου που να του κεαληδαει παρτου ενα καναρινι.
 
δηλαδη η καρδερινα μου αποκλυεται να κελαηδησει γιατι ακομα ειναι μικρη
 
φιλε αντωνη δεν νομιζω ο λογος που δεν κελαηδαει το πουλακι να ειναι οτι ειναι μικρο. Το πουλακι ειναι πιασμενο και πιθανο δυσκολα θα προσαρμοστει, μπορει μαλιστα να το χασεις και το παιδι σου να στεναχωρηθει περισσοτερο. Μπορει βεβαια να προσαρμοστει αλλα και παλι θα εχεις εναν φυλακισμενο που αποδεχθηκε την φυλακη του.στο γιο σου (να τον χαιρεσαι)πρεπει να διδαξεις την ελευθερια.στο φορουμ αυτο δεν επικροτουμε την φυλακιση αγριων πουλιων πιασμενων στη φυση παρα μονο εκτροφη γεννημενων στο κλουβι. Προσωπικα εγω θα προτιμουσα και απο αυτα, μονο εκεινα τα οποια οι αγριοι προγονοι τους ειναι τοσο μακρινοι,ώστε να εχουν χασει πια και τα ενστικτα της ελευθεριας. Γιατι αλλιως και για αυτα μικρη φυλακη ειναι το κλουβι.σε αυτο δεν τους εχω συμφωνους ολους εδω μεσα αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και απλα σεβομαι των αλλων. 🙂 Θα σου προτεινα να παρεις του μικρου ενα καναρινακι και το καρδερινακι να το αφησεις σε ενα τοπο οπου συχναζουν αγριοπουλια. Εσεις εκει πανω ειστε τυχεροι και εχεται αρκετους. Ισως καποιοι να προσφερονται και για παρατηρηση της ζωης τους εστω και διακριτικα. Αν κατι τετοιο συνηθισεις σαν χομπι να κανεις με το γιο σου, να ξερεις οτι καποτε θα ειναι πολυ πιο περηφανος για σενα:)
 
γεια σας παιδια σημερα που γυρισα σπιτι η καρδερινα αρχισε να βγαζει μικρους ηχους η γυναικα μου μου ειπε οτι απο το πρωι κελαηδαει τωρα τι να κανω γιατι οπως σας ειχα πει το αγορασα απο pet shop και μου ειπαν οτι γεννηθηκε αρχες καλοκαιριου και μου ειπαν οτι δεν ειναι πιασμενο και σε λιγες μερες θα κελαηδησει οπως και εγινε
 
δεν ειναι πιασμενο και κανει μονο 10 €; Ουτε τα ζεμπρακια που αναπαραγωνται πολυ πιο ευκολα δεν κανουν τοσο...
 
φιλε μου αν στο παρον φορουμ γραφεις για να παρεις μια γνωμη αυτην σου τη δωσαμε.η καρδερινα με 10 ευρω ειναι σιγουρα πιασμενη! Οχι πιθανως! Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου. Το ιδιο και η ευθυνη για τις αξιες του πιτσιρικα σου! Μην την απελευθερωσεις αν ειναι απο ενοχη σε οτι σου λεω. Να την απελευθερωσεις αν καταλαβες γιατι σου το λεω και τοτε θα εισαι ήδη κατα πολυ ανωτερος μου:εγω δεν εχω απελευθερωσει ποτε. Αν και ειχα μικρος και γω σε κλουβι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pikika
χωρις δαχτυλιδι ειναι πιασμενο. Αστο να φυγει. Ελα στη θεση του.
ψαξε να βρεις εκτροφεα και κανε ενα μεγαλυτερης αξιας πουλι δωρο στο παιδι σου. Μονο δεκα ευρω;
 
η καρδερινα εχει αρχισει και κελαηδαει αλλα ακουγεται λιγο σιγα μηπως εχει σχεση η ηλικια της επειδη ειναι μικρη της βαζω ακουει τραγουδια
και να ρωτησω κατι ακομα ποσα χρονια ζει και αν θα κελαηδηση δυνατα
 
Back
Top